Çocukluğumuzun misafir gelmediği müddetçe girilmeyen salonlarını artık geride bıraktık. Şimdilerde salonlar da tıpkı oturma odaları gibi sürekli olarak yaşanan alanlardan biri haline geldi. Ancak dekorasyonda en çok özenilen oda olma özelliğini hiç yitirmedi. Farklı salon dekorasyon fikirleri ile bu alanı hem kendimiz için hem de misafirlerimiz için konforlu ve şık hale getirmeye çalışıyoruz. Peki, daha fazla ne yapabiliriz? Bazen küçük bir detay bile büyük bir farklılık yaratabiliyor. Bu nedenle şık bir salon için daima dekorasyon trendlerini takip etmek, ilham veren örnekleri incelemek ve elbette yeniliklere açık olmak gerekiyor. Dekorasyonda farklı fikirleri denemek sizin de hoşunuza gidebilir.

Gelin salonunuzda uygulayabileceğiniz dekorasyon fikirlerine birlikte göz atalım:

Size göre en iyi koltuk takımına ya da en güzel mobilyalara sahip olmuş olabilirsiniz. Ancak onları kullanarak şıklık yaratabilmeniz için detaya inmeniz gerekir. Salonunuzu daha şık ve kullanışlı hale getirebilmenize izin verecek detaylardan bazıları:

Gümüş bir koleksiyona yer verin.

Göz alıcı süs eşyalarını seviyorsanız, gümüş aksesuarlar mutlaka hoşunuza gidecektir. Gold detaylar geçmişte kaldı. Artık modern evlerde gümüş ve bronz aksesuarları görmeye başladık. Salonunuzun bir duvarında gümüş tepsi koleksiyonuna yer vermek iyi bir fikir olabilir. Kulağa düşündüğünüz kadar hoş gelmiyor mu? Öyleyse deneyin ve sonuçlarını görün. Özellikle mavi bir duvara sahipseniz, gümüş ve mavinin uyumuna hayran olacağınıza eminiz. Maviden söz etmişken, Mavinin Eviniz için En İyi Renk Seçimi Olduğunun 10 Kanıtı başlıklı yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

Gerçek çiçekleri kullanın.

Canlı çiçekler her zaman ortamın enerjisini yükseltiyor ve hem kokusu hem de görüntüsü ile kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor. Öyleyse evinizde neden daha çok gerçek çiçek yer almıyor? Bir saksı çiçeği beklediğiniz etkiyi göstermeyebilir, ama ortanca çiçekleri salonunuza çok yakışacaktır. Büyük ve gösterişli görünümü, evin her yerini sarmayı başaran büyüleyici kokusu ve diğer çiçeklere göre daha dayanıklı olması ile eşsiz bir seçenek. Uzun ve hoş detaylara sahip cam bir vazoya birkaç mavi ortanca çiçeğini yerleştirin, salonda en uygun yerde konumlandırın. Sonrasında arkanıza yaslanın ve anın tadını çıkarın.

Nötr koltuklarda baskılı minderler…

Son dönemde nötr renklere sahip koltuklar çok fazla tercih edilmeye başlandı. Her ne kadar sadelikleri hoşumuza gidiyor olsa da bir şekilde onları hareketlendirmemiz gerekiyor. Salon için bu konuda baskılı minderler iyi bir fikir olabilir. Flemens Koltuk Takımı gibi nötr renklere sahip bir koltuk kullandığınızda zebra deseni baskıya sahip minderler kullanmayı tercih edebilirsiniz. Kendi zevklerinize uygun olarak tasarlanmış kırlent bulmanız artık çok da zor değil. Hayal ettiğiniz görüntüyü elde etmek için kırlentleri kendiniz de yapabilirsiniz. Bu konuda internette çok sayıda ‘kendin yap’ önerisi bulabileceğinize eminiz.

Flemens Koltuk Takımı

Desenli bir halı tercih edin.

Artık halılar eskisi gibi yaşam alanlarımızın her yerini kaplamıyor. Duvar diplerine kadar halıyla kaplanan alanlarda değil, aksesuar olarak küçük halıların kullanıldığı alanlarda yaşıyoruz. Bir aksesuar olarak halıların ilgi çekici olması gerekiyor. Bu nedenle desenli seçenekleri tercih etmeniz daha şık olacaktır. Düz, tek renk ve desensiz halılar ortamda kaybolur ve dekorasyon için bir katkısı bulunmaz. Özellikle geometrik desenlerin yer aldığı ve en az iki renkten oluşan halı seçeneklerine göz atmalısınız.

Parlak bir renk katın.

Modern salon dekorasyon fikirleri içerisinde son dönemin olmazsa olmazlarından biri de ‘hoş geldin’ rengi. Bu şekilde isimlendirmesini ortama girince tüm dikkati üzerine çekecek renk olmasına borçlu. Siyah ve beyaz ağırlıklı bir salon dekorasyonu yaptığınızda hoş geldin rengi olarak sarıyı tercih edebilirsiniz. Sarı bir berjer, sarı bir obje ya da tablo. Seçim sizin. Tek bir parçada bu rengi kullanmalı ve içeri girenlerin bakışlarını üzerine çekmesini sağlamalısınız. Mavi ve beyaz ağırlıklı bir salonda da turuncu renk seçiminde bulunabilirsiniz.

Ferris Koltuk Takımı

Beyaz bir zemine sahip olun!

Beyaz zemine sahip olduğunuzda dekorasyonunuzu öne çıkarma konusunda daha başarılı olacaksınız. Koltuklarınızın bile çok daha şık ve davetkâr görüneceğine emin olun. Ferris Koltuk Takımı gibi mavi bir takım tercih ettiğinizde beyaz zemin üzerinde oldukça şık görünecektir. Bu takımı koleksiyonda olduğu gibi kahverengi ile değil, parlaklık katmak için yukarıda bahsettiğimiz gibi turuncu renkle de kombinleyebilirsiniz. Tabi ki böyle bir dekorasyon stili tercih edildiğinde yemek odası modellerinde de beyaz ya da krem gibi açık renkleri tercih etmek gerekecektir.

Okuma köşesi yaratın.

Salonda huzurlu bir atmosfer yaratmak istiyorsanız yapacağınız en iyi şeylerden biri de okuma köşesi yaratmak. Salon dekorasyon fikirleri içerisinde en sevilenlerden biri de bu. Salonda kitaplarınıza yer vermek istiyorsanız, bir berjer ve yan sehpa kullanarak okuma köşesi de oluşturabilirsiniz. Bir duvarı komple kütüphane olarak değerlendirdiğinizi düşünün. Hemen kütüphaneye yakın bir yerde genel dekorasyon stilinize uygun bir berjerle okuma köşesi oluşturabilirsiniz. Burada birkaç mumdan destek almak da ortama şıklık kazandırırken kitap okuduğunuz esnada hoş bir atmosfer oluşturabilmenize izin verebilir.

Salon dekorasyonuna dair önerilerinizi siz de bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin!