Yatak odası yaşam alanlarınızın en önemli alanlarından biridir ve dolayısıyla dekorasyon konusu da titizlik gerektirir. Son dönemde beyaz yatak odası dekorasyonu bu konuda popüler tercihlerden biri olduğu için, biz de trendler arasında bu kez bu konuyu incelemeye karar verdik. Beyaz yatak odası dekore ederken nelere dikkat etmek gerekir, beyaz yatak odası kullanmak avantajlı mıdır, yatak odasında beyaz ile başka hangi renk kullanılabilir? Merak ettiğiniz tüm sorulara birlikte cevap bulurken, yatak odasında köklü değişiklikler yapmak isteyenler için önerilere de yer vereceğiz.

Beyaz Yatak Odası Dekorasyonu Yapmadan Önce Bunu Mutlaka Okuyun!

Yatak odasında huzurlu bir atmosfer, modern ve zarif bir görünüm oluşturmak isteyen herkesin renk seçiminde tercihi beyazdır. Kullanıldığı alanların büyüleyici görünmesine olanak sağlayan bu asil renk, bazı durumlarda zorlu bir kullanıma neden olsa da ortamı çok şık gösterdiği için favori seçeneklerden biridir. Ortama kazandırdığı dinginlik ve huzurlu dikkat çeken beyaz, yatak odasında tek başına kullanılabilen bir renk olabildiği gibi farklı renklerle birlikte de kullanılabilir. Gelin isterseniz öncelikle bu konuya değinelim:

Dekorasyonda Beyaz ile Uyumlu Renkler Hangileri?

Beyaz renk tek başına kullanıldığında oldukça asil bir ortam yaratıyor, ama bazen tek başına kullanmak istenmediği anlar da oluyor. Burada ise renk uyumu konusunda titiz davranmak gerekiyor. Beyaz yatak odası dekorasyonu yaparken

beyazla uyumlu olabilecek renklerin başında turuncu geliyor. Bu rengi yatak odasında kullandığınız dekoratif objelerde, yatak örtüsü gibi ev tekstili ürünlerinde ve kendiniz için yarattığını bir köşe varsa burada kullanmak üzere berjer ya da pufta da kullanabilirsiniz. Turuncu renk beyazla bir arada kullanıldığında ortamın çok daha şık ve enerjik görünmesine izin verebilir.

Leston Yatak Odası

Beyazla birlikte kullanabileceğiniz renklerden bir diğeri de gri. Tonları da dâhil… Şaşırdığınızı biliyoruz, ama beyaza en çok yakışan renklerden biri gri. Her ne kadar siyah kadar ‘işte bu’ diyebileceğimiz bir renk olmasa da yaşam alanlarınıza modernlik kazandırdığı kesin. Etkileyici mekânlar yaratmak istiyorsanız beyazla birlikte grinin tonlarını kullanmayı deneyebilirsiniz. Yatak odasında Hillary yatak odası gibi beyaz ağırlıklı mobilya seçeneklerine yer verecekseniz, bunu gri tonlarıyla birlikte dekore etmek hayranlık uyandıran bir görünümün ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Mobilyaların tamamen beyaz olduğu Leston yatak odasında, gri tonlarında bir yatak başlığı kullanmak atacağınız ilk adım olmalı. Ev tekstili ürünlerinde gri, beyaz ve siyahı bir araya getiren seçenekler iyi bir tercih olabilir. Dekoratif objelerde ise gümüş rengine yer vermek akıllıca olacaktır. Eğer oda fazlasıyla güneş alan bir konumdaysa duvarları da açık gri tonlarında boyatabilirsiniz. Ancak yeterince güneş almayan bir konuma sahipse bu durumda daha aydınlık ve ferah görünmesini sağlamak için beyaza boyatmanızı öneririz.

Beyaz Mobilya Kullanışlı mıdır?

Beyaz yatak odası dekorasyonu yaparken birçok kişinin aklına gelecek olan soru, bu mobilyaların kullanışlı olup olmadığıdır. Beyaz rengin normal şartlarda riskli bir

renk olması, mobilyalarda da beyaz seçiminde bulunurken tedirginlik hissedilmesine neden olur. Ancak durumun tam aksine beyaz mobilya en kullanışlı mobilyalardan biridir. Tozu ve kiri kolay kolay göstermediği gibi hasarın da fark edilmesini engeller. Üstelik nasıl bir tasarıma sahip olursa olsun beyazın modern bir görünüm sunduğu da bilinen bir gerçek. Bu nedenle yaşam alanlarınızda beyaza yer verirken korkmanızı gerektirecek bir nedenin olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle yatak odası takımları içerisinde fazlasıyla yer verilen beyaz, kendinize ait bir alan oluştururken tercih etmeniz gereken renklerin başında geliyor diyebiliriz.

Beyaz mobilya ortamı aydınlık göstermek için de kullanışlı bir seçenektir. Özellikle küçük bir eve, dar bir yatak odasına sahipseniz, buranın karanlık atmosferini ortadan kaldırmak ve daha geniş algılanmasını sağlamak için beyaz yatak odası seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Beyaz yatak odası dekorasyonu yaparken gardırop seçimini aynalı modellerden yana yapmanız sadece bir göz yanılması olsa bile odanın daha geniş görünmesini sağlamanıza olanak sağlayacaktır.

Beyaz Yatak Odasında Hangi Aksesuarlar Kullanılabilir?

Beyaz yatak odası dekorasyonu yaparken kullanabileceğiniz aksesuarları genel olarak dekorasyonda tercih ettiğiniz stile göre tercih edilebilir. Eğer modern bir stil söz konusu ise nötr renklerde aksesuarlara yer vermeniz daha doğru olacaktır. Kahverengi ve bej karışımı bu konuda iyi bir seçenek olabilir. Kendi zevklerinize göre gri ve tonlarını ya da bej ve kahverengi tonlarını beyazla birlikte kullanabilirsiniz. Beyaz yatak odanızda kahverengi tonlarından oluşan bir paspas kullanmak bile havasını değiştirmenize yardımcı olacaktır.

Nanty Yatak Odası

Nötr renkleri kullanarak modern bir yatak odası dekorasyonu yaptığınızda ahşap yer döşemeleri ve biraz unsurda doğal ahşaba renk vermek, yatak odasının rustik görünüm kazanmasını sağlayacaktır. Daha önce rustik dekorasyon fikirleri konusunda da bilgi edinmenizi sağlayacak bir içerik hazırlamıştık. Onu dikkatli okuyarak bu konuda daha detaylı bilgi de edinebilirsiniz. Modern ve rustik stili bir arada kullandığınızda aslında hayallerinizde yer eden görüntüyü hayata geçirmeye başladığınızı göreceksiniz. Bu stilde kullanmanız gereken aksesuarlar da daha çok ahşap ağırlıklı olmalıdır. Kenarları doğal ahşap görünümünde olan tablolar yatak odası için iyi bir seçenek olabilir. Ferris yatak odası bu konuda güzel bir örnek sergiliyor. Ürünün sayfası üzerinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yatak odası aksesuarları söz konusu olduğunda ilk dikkat çeken konu şüphesiz ki avize ve lambader oluyor. Modern bir avize seçiminde bulunmak beyaz yatak odası dekorasyonu için en ideal seçenek olacaktır. Kullanmak istediğiniz renklere göre avizede bu renklere uygun detaylar bulunabilir. Ayrıca lambader seçerken de yine gri ya da beyaz tercihinde bulunabilir.

Yatak odasında huzurlu ve dingin bir atmosfer yaratmak için fazlalıklara yer vermemek yapılması gereken şeylerin başında geliyor. Bu nedenle sadece daha modern görünmesi için çok sayıda aksesuarı bir arada kullanarak kalabalık bir ortam oluşturmamanızı öneririz. Özellikle minimal ev dekorasyonu yapmak isteyenlerin bu eşya kalabalığından kurtulması gerekiyor. Kendinize beyaz ağırlıklı, zarif ve minimal bir yatak odası tasarlamak istiyorsanız, bu konu üzerine hazırladığımız içeriklere de göz atmanız faydalı olacaktır.

Beyaz yatak odası dekorasyonu konusunda seçimlerinizden ve deneyimlerinizden bizleri de haberdar etmeyi unutmayın!