Evimiz, yaşantımız içerisinde en fazla zaman geçirdiğimiz alan ve bu onun dekorasyonu konusunda daha özenli olmamız için en gerekli sebebimiz. Evin en sevdiğimiz alanlarının başında yemek odası geldiği için, yemek masası modelleri seçimi de dekorasyon konusunda önem kazanıyor. Tüm aile bir araya toplanarak yemekler yediğimiz, özel günlerde sohbetler ettiğimiz ve mutlu anlara tanık olduğumuz bu oda, doğru ve şık bir yemek odası takımı tercih edildiğinde, zaman geçirmek daha keyifli hale gelebiliyor. Bizim önerimiz burayı yaşayan bir oda haline getirmek için yemek masası, sandalyeler ve aksesuar seçeneklerini zevkinize uygun olarak tercih ederek burayı kişiselleştirmeniz. Yaşayan ve stili olan bir odada zaman geçirmenin ne kadar keyifli olduğunu siz de fark edeceksiniz, ama önce önerilerimize göz atmalısınız:

Yemek Masası Modelleri İçerisinden Seçim Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Aslında bu ev dekorasyonuna ilgi duyan herkesin aklında yer eden sorulardan biri. Genel olarak yemek masası modelleri göz önünde bulunmadan, büyük resme bakıyor ve takım olarak nasıl duracağını hayal ederek ona göre seçimler yapıyoruz. Ancak bu durum bir süre sonra pişmanlık yaşamamıza neden olabiliyor. Bu sebeple yemek odası dekorasyonu için seçim yaparken, her ayrıntıyı tek başına düşünmekte yarar var.

Sizin için dikkat etmeniz gereken konuları tek tek inceledik:

Önce koyacağınız yeri belirleyin.

Eğer yemek odası olarak tek başına kullanabileceğiniz bir odanız varsa işiniz kolay diyebiliriz. Ancak salonda yemek odası takımı için bir yer belirleyecekseniz, mobilyaları satın almadan önce nerede konumlandıracağınıza karar vermelisiniz. Tam olarak masayı yerleştireceğiniz alanı belirleyin. Sonrasında bu alanın ölçüsünü alın. Masa seçimi yaparken bu ölçü çok işinize yarayacak. Gerekirse telefonunuza alanın ölçüsünü not edin ve yemek masası modelleri içerisinden seçim yaparken bu ölçü içerisinde rahat kullanıp kullanamayacağınızı düşünün.

Malzeme türüne karar verin.

Yemek odası takımları konusunda sınırsız seçeneklere sahip değiliz. Ancak yine de mağazalarda sunulan seçenekler içerisinden doğru bir seçim yapmak için, alışverişe çıkmadan önce kullanılacak malzeme ve renk konusunda bir karar vermemiz gerekiyor. Söz konusu yemek odası olunca en iyi malzeme elbette ahşap olacaktır. Metal detaylı seçeneklerin bu alan için çok da uygun olduğunu söyleyemeyiz. Kaliteli bir ahşabın kullanıldığı ve işçiliğin özenli bir şekilde yapıldığı masalar, uzun süre yeni gibi kullanılabilecektir.

Leston Yemek Odası

Yemek masasında renk olarak ise en iyi seçimin ahşabın doğal renklerini koruyan seçenekler olduğunu söyleyebiliriz. Doğal ahşap rengi ortamın daha modern ve huzurlu görünmesine de olanak sağlayacaktır. Beyaz da yemek masası modelleri içerisinde iyi bir renk seçeneği. Leston yemek odası takımı bu konuda bir örnek olarak gösterilebilir.  Konforlu sandalyeleri ve masası ile kullanışlı bir yapıya sahip olan bu takım, ince yapılı formu sayesinde dar alanlarda da kullanım için uygun bir seçenek. Web site üzerinden Leston yemek odasına dair detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Ahşap ve beyazın birlikte kullanıldığı modeller de yemek masasında modern bir izlenim yaratıyor. Masanın sadece üst kısmının beyaz, alt kısmının ve sandalyelerinin ahşap rengi olduğu seçeneklere göz atmanızda da fayda var. Uzak durulması gereken renklerin başında ise kırmızı geliyor. Kan akışının hızlanmasına neden olan kırmızı, yemek masasında ve yemek odası içerisinde kullanıldığında iştahın artmasına neden oluyor. Özellikle formunu korumak isteyen aileler için kırmızı yemek odasında uzak durulması gereken renk diyebiliriz.

Dikdörtgen olmasına özen gösterin.

Yuvarlak masalar çoktan tarihe karıştı bile! Modern bir yemek odası dekorasyonu yapılacaksa, elbette yemek masası seçimi dikdörtgen seçeneklerden yana yapılmalıdır. Yuvarlak masalar sadece stil olarak eski olması nedeniyle değil, kullanışlı olmaması nedeniyle de geri planda kalıyor. Dikdörtgen masalar daha az yer kaplaması ve her yere kolaylıkla yerleştirilebiliyor olması nedeniyle uzun süre favorimiz olacak. Özellikle abartılı uzunluklara sahip dikdörtgen ahşap yemek masalarının restoranlarda da kullanıldığını fark etmiş olmalısınız. Bu denli büyük masalar ev ortamı için uygun olmadığı için, daha küçük dikdörtgen masa seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Fonksiyonel bir masa tercih edin.

Yemek masalarında son yıllarda bulunan en iyi özellik açılabilir olmaları diyebiliriz. Kalabalık misafirlerinizin bulunduğu anlarda açarak genişletebileceğiniz bir masa, işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Bu nedenle yemek masası modelleri içerisinden seçim yaparken bu dikkat etmeniz gereken bir özellik. Kitap gibi açılan masalar kullanım kolaylığı sağlayacağı için bu konuda doğru bir tercih olabilir.

Salon dekorasyonuna uygunluğuna dikkat edin.

Yemek odası için başlı başına bir oda kullanmayacaksanız, masanızı salon içerisinde konumlandıracaksınızdır. Bu durumda var olan dekorasyon stiline uygun bir masa seçimi yapmak gerekir. Eğer salonda klasik çizgiler hâkimse, gold ağırlıklı ve gösterişli aksesuarlara yer verilmişse, yalın tasarımlara sahip olan masalar çok uygun seçenekler olmayabilir. Bunlar daha çok modern evlere uyum sağlayacaktır. İçten dışa doğru açılan bacakları, sade tasarımı, geometrik detayları ve açık renkleri ile dikkat çeken yemek masaları, bu salonlarda uyumlu bir şekilde kullanılabilir. Aynı stilde aksesuarlarla da yemek masasını desteklediğinizde salonda hoş bir dekorasyona imza atma şansına sahip olabilirsiniz.

İşçilik de malzeme kalitesi kadar önemli!

Yemek odası modelleri içerisinden seçim yaparken en çok gözden kaçırılan detayların başında işçilik geliyor. Malzeme kalitesi satış danışmanı tarafından yapılan bilgilendirmeler sonucunda anlaşılabilir, ancak söz konusu işçilik olduğunda bunu bakarak anlamak mümkün olmaz. Kullanmak, bir yerden bir yere taşımak, kısacası zaman içerisinde deneyimlemek gerekir. Ancak deneyimle ölçülebildiği için kaliteli bir işçiliğin uygulandığını düşündüğünüz kaliteli markaların ürünlerini tercih etmelisiniz.

Carzo Yemek Odası

Ürünlerine garanti veren markalar bu konuda diğerlerine göre bir adım önde olabilir. Evin içerisinde bir yerden başka bir yere taşınmasını sağlarken sallanmaya başlayan masa bacakları sinir bozucu hale geldiğinde, işçiliğin aslında ne denli önemli olduğu da anlaşılmaya başlar. Bu anlarda ürünlerinin arkasında durarak durumun telafi edilmesini sağlayacak bir marka, yemek masası seçiminde tercihiniz olmalıdır. Carzo yemek odası takımı gibi seçeneklerimiz bu konuda beklentilerinizi karşılayacaktır.

Konforlu ve masayla uyumlu sandalyeler tercih edin.

Eğer takım olarak bir yemek masası satın alacaksanız, sandalye seçiminde işiniz biraz daha kolay diyebiliriz. Zaten o takıma uygun olarak üretilmiş sandalyeler bulunduğu için, özel bir seçim yapmanıza gerek kalmaz. Ancak yine de o sandalyeler dışında bir seçenek tercih etmek istiyorsanız, özellikle sandalye bacaklarındaki kesimin yemek masasının bacaklarındaki kesim ile benzer ya da aynı olmasına özen göstermelisiniz. Biri klasik biri yalın bir kesime sahipse uyumsuz bir durum söz konusu olabilir.

Konfor açısından ise sırt kısmı süngerli, yaslanılabilecek durumda olan modeller uygun olacaktır. Son dönemde kadife döşemeye sahip olan sandalye seçenekleri çok daha konforlu ve şık olarak algılanmaya başladı. Deri döşeme sandalyeler ise tarihe karıştı diyebiliriz. Her mevsim kullanışlı olmayan ve artık demode durumda olan deri sandalyeler yerine; koton, kadife ya da teflonlu kumaşa sahip sandalyeleri tercih edebilirsiniz.

Yemek odası tasarımı ve yemek masası seçiminde tercihlerinizi de önerilerinizi de bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin!