Bir insanın günde ortalama sekiz saat uyuması gerekir. Bu sonuca baktığımızda vaktimizin çoğunun uykuda geçirdiğimizi fark ediyoruz. Peki bu vakti ne kadar kaliteli bir şekilde değerlendiriyoruz? Daha net bir şekilde sormak gerekirse, uykumuzu alabiliyor muyuz?

Sabahları kalkmak sizin için giderek daha zor oluyorsa, uykunuzda sık sık uyanıyorsanız, sürekli bel ve sırt ağrısı çekiyorsanız belki de yatağınızı değiştirmenin vakti gelmiş demektir. Yavaş yavaş yeni bir yatak bakmaya başlamanız da fayda var diyebiliriz.

Peki, yatak alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Dilerseniz bu önemli soruyu madde madde cevaplayalım.

Yatak ölçüsü belirlerken neye dikkat etmeliyiz?

Yatağınızın genişliğinin sizin için ne kadar önemli olduğunun farkında mısınız? Burada ideal ölçü, vücut ölçüleriniz ne olursa olsun yatarken farklı pozisyonlar aldığınızda herhangi bir uzvunuzun dışarıda kalmaması. Örneğin; yatağa uzandığınızda ayağınızın ile yatak bitiş noktası arasında en az 10 cm kadar boşluk kalmalı. Özellikle evli çiftlerin ayrıca dikkat etmesi gereken yatak ölçüsünü yatak almadan önce mutlaka planlamalısınız.

Web sitemize bakarak yatak ölçü çeşitleri hakkında bilgi alabilir, kendinize uygun ölçüyü seçebilirsiniz.

Yaylı yatak mı, lateks yatak mı, visco yatak mı?

Aslında burada doğru soru şu olmalıdır. Benim vücuduma uygun yatak çeşidi hangisi? Bunu öğrenmenin en güzel yolu ise denemekten geçiyor. Yatağınızı almadan önce mutlaka üzerine yatarak deneme yapmanız gerekmektedir. Herhangi bir yatak çeşidi diğerinden daha kötü değildir. Sadece size uygun olup olmadığına göre rahatlık seviyesi değişir.

Yatağınız, baza veya karyola ile uyumlu mu?

Kullandığınız baza veya karyolanın yatak ölçülerinizle uyması gerekir. Eğer bazanız ile yatağınızın ölçüleri farklılık gösteriyorsa, yatağınızda sarkmalar,taşmalar ve kaymalar olabilir. Bu durum ise yatakta bozulmalara yol açar. Yatağınız bozuldukça sizin de iskelet sisteminizde ağrılar meydana gelir. Bu nedenle baza ve karyola ölçünüzü yatak alırken mutlaka belirtin. 

Yatak kaç senede bir değiştirilmeli?

Yattığınız yatak eskimiş olabilir mi? Eskiyen yataklarda yıprandıkları ve özelliklerini kaybettikleri için düzenli aralıklarla değiştirilmelidir. Standart bir yatağınız varsa 7 senede bir değiştirmeniz gerekir. Ancak kimi özelliklerin yatağın ömrünü uzattığını söyleyebiliriz. Örneğin, yatağınızın çıkarılabilir ve yıkanabilir pedi varsa bu kullanım ömrünün uzatacaktır.

Mevsimsel yatak tercih etmeli miyiz?

Yaşadığınız bölge yaz aylarının çok sıcak olduğu bir alandaysa eğer yaz ve kış olmak üzere çift taraflı kullanılabilen yatakları kullanmanızı öneririz. Böylece sıcak yaz aylarında vücudunuzu serin tutacak bir teknoloji ile uykuya dalarken, kış aylarında tam tersi vücudunuzu sıcak tutacak tarafında yatarak rahat bir uyku çekebilirsiniz. 

Mesela, Beal Yatak modeli ile her mevsimde uykunun tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz.