Yatak odanıza koyacağınız eşyaları gözünüzde canlandırırken hiç renklerine de dikkat ettiniz mi? Hayatımızın çok büyük bir kısmını geçirdiğimiz yatak odamızın renkleri de içindeki eşyalar kadar önem taşır. O yüzden yatak odamızın rengini seçerken çok dikkatli olmalıyız. Yatak odası renkleri nasıl olmalı diye düşünüyor veya nasıl renk kombinleri yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre!

Renk Seçimi Neden Bu Kadar Önemlidir?

Renklerin nerede ne zaman kullanılması gerektiğine gereken önemi vermediğimiz zamanlar oluyor. Çok fazla önemsemesek de aslında bilinçaltımızı, ruh halimizi, düşüncelerimizi, davranışlarımızı en çok etkileyen çevresel faktör renklerdir. Örneğin, mutsuz olduğumuz zamanlarda siyah, gri gibi renkler bizi daha da karamsarlaştırırken, sarı, turuncu, mor gibi renkler bir nebze de olsa içimizi aydınlatır. İnsanlar gibi her rengin de kendine ait bir karakteri vardır. Hatta her rengin tonu bile farklı şeyler anımsatır.

Yatak Odamızdaki Hakim Olması Gereken Renkler ve Tonlar Nelerdir?

Öncelikle yatak odamızda kendimizi rahat hissetmeliyiz. Bu nedenle koyu ve sert renkleri tercih etmek yerine yumuşak ve açık renkleri daha çok tercih etmeliyiz. Çok keskin renk geçişli veya çok renkli odalar kafamızı karıştırıp gözümüzü yorabilir. Her rengin neon tonları yerine pastel tonlarını seçmek sakinlik açısından iyi bir fikir olacaktır. Bir zaman sonra sıkılmamanız için leopar, çizgi, pötikare gibi desenlere odanızda çok yer vermemelisiniz. Eğer dinginlik, sakinlik, huzur sizin odanızda aradığınız kriterler ise kesinlikle mavi ve yeşil renklerini sık sık kullanmalısınız.

Mirana Yatak Odası

Mavi, odanıza eşsiz bir derinlik katarken, yeşil ise size doğayı anımsatacaktır. Bu kriterlerin yanına biraz mutluluk katmak, ufkunuzu genişletmek isterseniz sarı da kullanabilirsiniz. Sarı, renkler arasında neşenin sembolü olarak geçer. Bazıları da sarının sonbaharı hatırlattığı için hüzünlü bir renk olduğunu iddia eder. Aslında sizin içinizi en çok hareketlendiren ve neşe veren rengi en iyi siz bilebilirsiniz. Çünkü herkesin her şeyi algılama biçimi farklıdır. Sadece canlı bir renk kullanırken gri gibi nötr bir renkle harmanlayıp sadeliği yakalamaya çalışmalısınız. Örneğin bej dolaplar seçerken çok renkli mozaik halılar kullanmak havanızı tamamen değiştirecektir. Aynı zamanda odaya da çok modern bir neşe katacaktır.

Yatak Odasında Parkeler Hangi Renk Olmalı?

Parkeleri ise kahverengi ve kahverengi tonlarında yapmak toprakla olan ilişkinizi size hatırlatacaktır. Yeşil ve kahverengi tonları sayesinde doğadan ne kadar uzak olursanız olun kendinizi doğada gibi hissedebilmeniz mümkün. Ayrıca kahverengi parkeler doğal görüntüsünden ötürü beyaz parkelere kıyasla odaya daha sade bir hava katar. Bundan dolayı kahverengi parkeler bilinçaltımızda daha dayanıklı bir görüntü oluşturur.

Yatak Odasında Hangi Renkleri Çok Tercih Etmemliyiz?

Bordo, koyu yeşil, lacivert gibi renkler oda içine boğucu bir hava katabilir. Eğer odanızda bir güç gösterisi yapmak isterseniz kırmızı ve tonlarını da kullanabilirsiniz ama unutmamalısınız ki kırmızı oldukça iddialı ve dinamik bir renktir. Odanızı tamamen kırmızı renklerle donatmak sizi biraz yorabilir ve yıllar geçtikçe sizi sıkabilir. Belki birkaç aksesuar veya ışıklandırma tercihinizde kırmızıyı kullanabilirsiniz.

Yatak Odanızı Renklendirmek İçin Neler Yapmalısınız?

Odanızın sadeliğinden şikayetçiyseniz ve biraz renk katmak istiyorsanız, o zaman yatak örtüsü ve kırlentleri renklendirebilirsiniz. Yatak başlığı, dolap gibi demirbaş eşyaların rengini değiştirmek yerine kırlent, yatak örtüsü gibi kolayca değiştirebileceğiniz eşyaları renklendirirseniz sıkıldığınızda istediğiniz renkleri kullanmakta daha özgür olursunuz.

Caruzel Yatak Odası

Yatak Başlığı & Bench & Berjer Seçimlerinizi Nasıl Yapabilirsiniz?

Yatak başlığınızla bench ve berjerinizi aynı renk olarak takım şeklinde tercih edebilirsiniz. Bu şekilde odanızda uyumu yakalayabilirsiniz. Bench renginizle yatak takımınızın rengini kombinlerseniz, bench yatağınızın devamı gibi gözükerek yatağınızın daha büyük gözükmesini sağlayacaktır. Bazıları zıt renklerin uyumundan hoşlansa da yatak odanızdaki parçaları aynı renk tonlarında seçmek uyku kalitenizi de arttıracaktır. Bu sayede odaya girdiğinizde kafanızı karıştıracak bir renk hakimiyeti olmayacaktır.

Espanse Yatak Odası

Yatak Odanızda Deseni Nasıl Kullanabilirsiniz?

Muhakkak desen kullanmak istiyorum derseniz de duvar kağıtlarını kullanabilirsiniz. Çok karışık olmamak şartıyla desenler de odanıza ayrı bir hava katıp, kişiliğinizi yansıtacaktır. Eşyalarda desen kullanmazsanız daha uzun süreli kullanabilirsiniz. Çünkü düz renklerin modası kolay kolay geçmezken desenlerin moda ömrü daha kısadır.

Renkler ve Evinizin Boyutu Arasındaki İlişki

Pastel renklerden söz etmişken renklerin evinizin boyutunu da etkilediğini biliyor muydunuz? Pastel mavi, pastel yeşil, gri gibi nötr renkli duvarlar odanızı daha geniş göstermekte size yardımcı olacaktır. Odanız çok büyükse ve büyük olması odanızda soğuk bir ortama sebep oluyorsa daha samimi bir ortam için sıcak ve canlı renkleri tercih edebilirsiniz. Burada da tercihinizi pembe renkten yana kullanabilirsiniz. Pembe rengi çocukluğumuzdan bu yana sıkça gördüğümüz ve güven duyduğumuz bir renktir. Büyük odanız varsa ortamı renklendirme şansınız daha çok vardır demektir. Küçük odası olanlar odasını renklendirmesin demek doğru değil fakat duvarları çok renkli boyamak veya eşyaları çok renkli seçmek odanızı sıkıcı bir hale getireceğinden aksesuar seçiminizi renklendirmeniz daha doğru olacaktır.

Metalik Renkler

Metalik renkli şamdanlar veya vazolar odanıza ayrı bir modernlik katacaktır. Bu renkler sade ve şık olmaları yönüyle odayı estetik açıdan çok farklı yerlere taşımakta yardımcı olacaktır. Bu aksesuarları da odanızın en ilgi çekebilecek yerlerine koymalısınız. Böylece çok sade bir komodini bile sadece bir parçayla daha şık hale getirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise, bu tarz parlak parçaları odada fazla kullanmak yansıtma özelliğinden dolayı gözünüzü yorabilir.

Yatak odası renkleri nasıl olur sorusunun yanıtını özetleyecek olursak, sadece renkli veya sadece nötr renkler kullanmak yerine odanızı tasarlarken dengeyi kurmaya çalışmalısınız. Unutmayın ki yatak odanız en “Konfor”lu olmanız gereken yerdir. O yüzden odanızdan sıkılmamanız gerekir. Yani uyandığınızda enerjinizi düşürmeyecek renkleri tercih ederek her güne daha pozitif başlayabilirsiniz. Stilinizi en iyi ve en doğru şekilde hayata geçirmeniz dileğiyle. Konfor’lu günler dileriz!