İster bohem bir tarzınız olsun ister modern! Nasıl bir stili benimsiyor olursanız olun, yatak odası dekorasyonu yaparken işinizi kolaylaştıracak detayları bir araya getirdik. Kendiniz için konforlu, etkileyici bir tasarıma sahip ve elbette zevkinize uygun bir oda dekore edebilirsiniz. Ancak iyi bir dekorasyona imza atabilmeniz için bazı yazısız kuralları da dikkate almalısınız. Perde seçiminden duvar aksesuarlarına, yatak odası mobilyasından avize seçimine kadar 5 kural etrafında yatak odası dekorasyonuna değindik.

Hazırsanız başlayalım:

1.Yatak Odanız için Bir Tema Belirleyin

Yatak odası dekorasyonu yapacak olanların öncelikle karar vermesi gereken şey ‘tema’ olmalı. Daha önce hiç bulunmadığınız bir mekâna girdiğinizde aslında aklınızda yer eden ilk şey, bu mekânın sahip olduğu temadır. Bu nedenle kişisel beklentilerinize ve zevklerinize uygun bir tema belirleyebilirsiniz. Eğer sakin bir atmosfer yaratmak istiyorsanız, bu durumda size kendinizi rahat hissettirecek bir alan yaratmanız akıllıca olabilir. Bütünlüğün bozulmaması açısından yatak odanız için seçtiğiniz mobilyaları da bu temaya göre tercih etmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Keyifle dinlenebileceğiniz, kitap okumak için kendinize özel alan yaratabileceğiniz, biraz kafanızı dağıtabileceğiniz bu odanın, huzurlu bir temaya sahip olması için açık renk yatak odası takımları içerisinden seçim yapmanızı öneririz. Doğal ahşap desenlerini koruyan; beyaz, krem ve açık kahvenin tercih edildiği takımlar hayal ettiğiniz yaşam alanını oluşturabilmenize büyük katkı sağlayacaktır.

Eğer yatak odanızın romantik bir temaya sahip olmasını istiyorsanız, bu durumda daha fazla detaya ve aksesuara yer vermeniz gerekir. Özellikle romantik bir yatak odası dekorasyonunda perde seçimi çok önemli. Metal detayların yer aldığı bir oda, özel kumaşla tasarlanmış gri perdeler, şık bir avize ve tabi ki taze çiçekler… Fransız romantikliği esintilerine sahip bir yatak odası için Carpinus Yatak Odası uygun seçeneklerden biri olabilir. Ürünün detaylarını incelemenizde fayda var.

Vilevu Yatak Odası

2.Yalnızca Bir Eşyayı Öne Çıkarın

Yatak odanızı dekore ederken unutmamanız gereken önemli kurallardan biri de tek bir eşyayı yıldızlaştırmak olmalı. Çok gösterişli bir gardırop, ihtişamlı bir yatak ve yatak başlığı, etkileyici avizeler bir aradayken bu ortam oldukça yorucu hale gelebilir. Bu nedenle öne çıkarmak için tek bir eşya belirlemek akıllıca olacaktır. Eğer fazlasıyla gösterişli bir yatak başlığı kullanmak istiyorsanız, yatak odanızın tek yıldızı bu olabilir. Vilevu Yatak Odası gibi ihtişamlı takım tercih ettiğinizde, genel olarak oda içerisinde kullanacağınız diğer eşyaları daha yalın seçeneklerden yana tercih etmenizi öneririz.

3.Uyum Yakalayın

Ev dekorasyonunda uyum genel olarak dikkat edilmesi gereken temel unsurlardan biri. Ancak söz konusu yatak odası dekorasyonu olduğunda bu durum çok daha fazla önem kazanıyor. Özellikle sağlıklı uyku konusunda hassassanız ve uykuya dalmanızı kolaylaştıracak bir ortam oluşturmak istiyorsanız, yatak odanızda uyumlu parçaları bir araya getirmeniz gerekir. Birbirine yakın renk tonlarına benzer dokulara sahip olan mobilyaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca perdeler ve ev tekstili ürünlerinde de uyum yakalamak önemli. Krem ya da açık kahve tonlarında perdeler ve yatak örtüsü gibi tekstil ürünlerini bir arada kullanabilirsiniz. Bu şekilde hayal ettiğiniz uyumlu ortamı oluşturmanız çok daha kolay olacak. Toprak renklerinin de yatıştırıcı etkisi olduğunu bilmelisiniz. Eğer sakin ve dingin bir yatak odası dekorasyonu yapmak için harekete geçtiyseniz, bu renklere göz atmanız faydalı olabilir.

Hillary Yatak Odası

4.Alanı Doğru Kullanın

Yatak odasını dekore ederken dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de alana göre mobilya seçiminde bulunmak. Eğer dar bir yatak odasına sahipseniz büyük ölçekli mobilyaları tercih etmek kullanışsız bir ortam oluşturmanıza neden olabilir. Bu tarz dar yatak odaları için Hillary Yatak Odası gibi daha küçük ölçekli takımları tercih edebilirsiniz.

5.İyi Bir Renk Paleti Seçin

Yatak odası dekorasyonunda her şeyin kusursuzca ilerlemesini isterken, renk seçimini elbette şansa bırakamazsınız. Son dönemde tek renk üzerine dekorasyon stilleri dikkatleri çekse de iyi bir renk paleti belirlemek büyük ölçüde dekorasyonu daha etkileyici hale getirir. Sıcak ya da soğuk tonlarda birbirine uygun 3 renk belirleyebilirsiniz. Okyanus mavisi, beyaz ve koyu kahverengi yatak odası için uygun bir renk paleti olabilir. Burada kendi sevdiğiniz renklere yer verirken, bu renklerin birbiri ile uyumuna dikkat etmeyi de göz ardı etmemelisiniz.

Yatak odası dekorasyonuna dair önerilerinizi ve kendi deneyimlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!