Yatak odanızın aslında günün tüm stresini, yoğunluğunu, sıkıntılarını geride bırakmak ve kafanızı dinlemek istediğiniz yerdir. Ancak bu durum her zaman mümkün olmayabilir. Yepyeni bir güne enerjik bir şekilde, zihninizi dinlendirmiş olarak başlamak istiyorsanız, yatak odası dekorasyon fikirleri konusunda uygun adımlar atmalısınız. Odanın sadece iyi görünüyor olması, pahalı mobilyalarla döşenmesi, aradığınız konforu sağlayacağı anlamına gelmez. Hem şık hem de konforlu bir alan yaratmak için çok yönlü düşünmek gerekir. Yatak odası takımları içerisinde seçim yaparken de bu ayrıntıya dikkat etmek önemlidir.

Yatak odasında konfor sağlamak için kullanılabilecek unsurlardan biri de standart karyola yerine baza tercih etmektir. Bu konuda sandıklı bazaların ne kadar kullanışlı olduğunu açıkladığımız bir blog içeriği hazırlamıştık. Hayatınızı kolaylaştıracak sandıklı baza modelleri için web sitemizi de ziyaret edebilirsiniz.

Peki, yatak odasında sıradanlıktan uzak bir tasarım gerçekleştirmek için ne yapmak gerekir?

Ortamı Farklılaştıracak Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Yatak odası dekorasyonunda genellikle sıra dışı seçeneklere yer vermek kolay olmaz. Birçok kişi bu konuda oldukça nettir ve sınırlarının dışına çıkmak istemez. Ancak sıradanlıktan kurtarmak demek, olağandışı bir dekorasyon yapmak anlamına da gelmiyor. Yani sizin için makul yatak odası dekorasyon önerileri sunacağımıza emin olabilirsiniz.

İşe duvarlarla başlayın.

Farklı bir dekorasyon stilini hayata geçirebilmek için duvarlarla işe başlayabilirsiniz. Bu dümdüz ve boş alanları farklı stillere bürümekte sonuna kadar özgürüz. Önerimiz yatak odası duvarlarında evinizin diğer noktalarında kullanmadığınız renkleri kullanmanız. Mint rengi yatak odası için hiç de fena bir fikir olmayabilir. Yine turuncu ve kahve, yeşil ve toprak rengi gibi renk uyumları yatak odasında hoş bir görünüm yaratacaktır.

Yatak odası dekorasyonu yaparken burada nasıl zamanlar geçireceğinizi de hesaba katmanız gerekiyor. Mesela spor yapmak için de yatak odasında bir alan yaratacaksanız, turun ve sarı gibi enerji veren renkleri tercih etmek iyi bir fikir olabilir. Eğer daha çok dinlenmek, kafanızdaki düşüncelerden kurtulmak ve meditasyon yapmak için kullanacağınız bir alanınız olacaksa, bu kez gök mavisi ağırlıklı olarak kullanılabilir. Hem çok şık duracak hem de dinginlik kazanmanıza olanak sağlayacaktır.

Yatak odası dekorasyon fikirleri içerisinde tablo önerilerine de çok sık rastlarsınız. Duvar rengine ve yaratmak istediğiniz atmosfere göre tablo seçiminde bulunmak daha bütüncül bir ortam yaratmanıza olanak sağlayacaktır. Zaten duvar dekorasyonu da son dönemde trendler arasında bulunduğu için, bir duvarın tamamını çerçevelerle donatmak da iyi bir fikir olabilir.

Şık bir avize tercih edin.

Avize çoğu zaman yatak odası dekorasyonunda unutulan parçalardan biridir. Her şey özenerek ve kaliteli seçenekleri tercih ederek tasarlanırken, söz konusu avize olduğunda çoğu zaman unutulduğu ya da yeterince özenilmediği görülebiliyor. Ancak özenle seçilen bir avize yatak odasını tek başına sıradanlıktan kurtarabilir. Siyah ve beyaz ağırlıklı bir yatak odası dekorasyonu yapıldığında siyah taşlarla bezeli bir avize kullanmak oldukça gösterişli ve farklı bir alanın oluşmasına olanak sağlayacaktır. Avizeye ek olarak farklılık yaratmak için duvar aplikleri de tercih edilebilir. Yatak başlığının yaslandığı duvarda başlığın iki yanına gelecek şekilde aplik kullanabilirsiniz.

Eğer yatak odanızın dekorasyonundan memnunsanız ve sadece daha modern görünmesini sağlamak istiyorsanız, aydınlatma ürünlerini yenilemeniz bunun için yeterli olabilir.

Carell Yatak Odası

Geometrik desenli gardıroplara yer açın.

Son dönemde hayatımıza giren seçeneklerden biri de geometrik desenli gardırop modelleri oldu. Üzerinde çoğunlukla üçgen ve oval desenlerini gördüğümüz bu modeller yaşadığımız ortamları fazlasıyla değiştirebiliyor. Ortamı sıradanlıktan kurtaracak yatak odası dekorasyon fikirleri söz konusu olduğunda desenli gardırop modellerinin bulunduğu yatak odası takımlarına göz atmakta da fayda var. Bir anda ortamı daha güzel ve ferah hale getirebilen bu modellerden biri de Carell yatak odası takımı oluyor. Üçgen kesime sahip ayna detayı ve geometrik desenleriyle ön plana çıkan bu takım, modern evlere çok yakışacak özelliklere sahip. Renk ve model olarak da modern stilde olduğu için evinize farklı bir hava katacaktır.

Küçük metrekareli alanları daha ferah ve geniş göstermek için aynalı gardırop seçeneklerinden yararlanmak iyi bir çözüm olacaktır.

 Bir puf ya da berjer kullanın.

Sıradanlıktan uzan bir yatak odası dekorasyonu yapmak için burada kullanıldığına alışık olmadığımız detaylara yer verebilirsiniz. Eğer yeterince alanınız varsa, yan yana konumlandıracağınız iki berjer ve arasında küçük bir sehpa iyi bir fikir olabilir. Ancak kullanım alanınız darsa bu durumda da puf kullanmak iyi bir çözüm olacaktır. Eğer odada boydan boya bir pencere varsa, pencereye yakın bir yerlerde bir ya da iki puf konumlandırabilirsiniz. Burada oturarak manzaranın tadını çıkarabilir, odanızda zaman geçirmeyi çok daha keyifli hale getirebilirsiniz. Puflarda renk seçimini canlı seçeneklerden yana yapmanız da iyi bir seçim olacaktır. Turuncu ya da fuşya puflar hiç de fena olmaz. Her iki renk de beyaz dekorasyon ile oldukça uyumlu şekilde kullanılabilir.

Tepsili sehpalara yer açın.

Son dönemde yatak odası dekorasyon unsuru olarak dikkat çeken aksesuarlardan biri de tepsili sehpalar. Özellikle uyku öncesi ya da sonrasında odada keyif yapmak, bir şeyler atıştırmak, burada zaman geçirirken konforlu hareket etmek isteyenler, yatak odasında sehpa seçeneklerine yer vermeye özen gösteriyor.

Art Tepsili Sehpa

Yatak odasını sıradanlıktan uzaklaştırmak için siz de burada kullanmak üzere sehpa seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Farklı renk seçenekleri ile Art tepsili sehpalar modern yatak odaları için uygun seçenekler. Web sitemiz üzerinden sehpalara dair detayları inceleyebilir ve fiyatlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Halı yerine paspas kullanın.

Dekorasyonda yeni trend halıların yerine paspasları tercih etmek. Evinizin ahşap yer döşemelerine güveniyorsanız, onları halılarla kapatmanızın bir anlamı yok. Özellikle yatak odasında büyük halılar kullanarak demode bir görüntü yaratmaktan kaçınmalısınız. Yapay post türünde ya da örgü bir paspas kullanabilir, shaggy halıların paspas gibi hazırlanan seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Bu detaylara dikkat ettiğinizde çok daha şık ve alışılmışın dışında bir stile sahip yatak odası dekorasyonu yapabilirsiniz.

Yatak odasında konforlu ve işlevsellik için sandıklı baza tercih edilmesi önemli. Bu konuda detaylı bilgi edinmek için sandıklı baza modelleri odaklı blog yazımıza da göz atmanızı öneririz.