Yaşamınız boyunca en temel ihtiyaçlarınızdan biri olan uykuya ne kadar zaman harcadığınızı hiç düşündünüz mü?  Yapılan araştırmalar ortalama 75 yıl yaşayan bir insanın hayatı boyunca yaklaşık olarak 23 yıl uyuduğunu gösteriyor. Temel ihtiyacınız olan uykuyla neredeyse hayatınızın üçte birini geçiriyorsunuz. İnsan hayatında 23 yıl oldukça fazla bir süre. Bu nedenle uykuya ve uyuduğunuz odaya gereken özeni göstermeniz fazlasıyla önemli. 

Uykunun ömrünüzde bu denli büyük bir yer sahibi olması elbette yatak seçimi, yatak odası, yatak odası temizliği gibi kavramları da beraberinde getiriyor. Ömrünüzün üçte birini geçirdiğiniz yatak odalarınızda dikkat etmeniz gereken hijyen kurallarını sizler için derledik.

Hijyen Temiz Havayla Başlar

“Temizlik kokusu” bir kokudan ziyade temizlik hissini anlatan bir kavram. Temiz bir hava yeni temizlenmiş bir evde sizi karşılar ve içinizi rahatlatır. Hissettiğiniz bu koku hijyenin temiz havayla başladığını gösteriyor. Ayrıca uyku esnasında solunan havanın temiz olması bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.

 • Yatak odanızdaki havayı temiz tutmanın en doğal yöntemlerinden biri de odanıza bitki yerleştirmektir. Fakat bitki seçerken oksijen tüketen bitkiler tercih etmemeye özen göstermelisiniz. Oksijen salınımı yapıp havayı temizleyen devetabanı, areka palmiyesi, kaktüs veya paşa kılıcı bitkilerini tercih ederek yatak odanızdaki havayı en doğal yöntemle temiz tutabilirsiniz.
 • Temiz bir havayla uyumak için pencerelerinizi açarak odanızı havalandırabilirsiniz. Bu sayede yastık ve yorganlarınızda da toz oluşumunu engelleyebilirsiniz. Yatak odanızı her gün en az iki saat havalandırmalısınız. Bu esnada perdelerinizi açık bırakarak hava akımının devam etmesini sağlayabilirsiniz.
Bambu Yorgan
 • Yatak odanızda temiz bir kokuyla uyumak için uygulayabileceğiniz başka bir yöntem ise doğal oda kokularıdır. Limon kabuğu, karanfil, nane ya da lavanta yağını kaynatarak doğal kokular elde edebilir, limonun tertemiz ve ferahlatıcı havasını odanıza taşıyabilirsiniz.

Nevresimlerin Getirdiği Temizlik

Nevresim takımları yatak odası dekorasyonundaki en önemli unsur olduğu gibi yatak odası hijyeninde de oldukça önemli bir yere sahiptir. Yetişkin bir insan günlük olarak yatakta yedi saat civarında vakit geçiriyor. Uyku esnasında vücudumuz ve yatağımız arasındaki temasla sürekli olarak bir bakteri alışverişi gerçekleşiyor. 

Nevresimlerinizin temizliğinde size yardımcı olabilecek püf noktalar:

 • Nevresimlerinizi temiz tutmak için yapmanız gerekenlerden ilki günlük kıyafetlerinizle yatağınıza yatmamak olmalı. Dışarıda giydiğiniz kıyafetler nevresim takımlarınıza bakteri ve mikrop taşıyarak hijyenik bir yatak odasına sahip olmanızı mümkün kılmayabilir.
 • Nevresimlerin hijyenini korumak için yapmanız gereken bir diğer unsur ise yatakta yiyecek tüketmemek. Siz fark etmeseniz bile yatağınıza dökülen yiyecek kırıntıları yatak hijyeninizi olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Nevresim takımlarınızı haftada bir kez değiştirmelisiniz. Vücudunuzla sürekli temas halinde olan çarşaflarınız, yastık kılıflarınız ve yatak örtüleriniz kirli görünmese bile bir hafta gibi bir sürede tahmin ettiğinizden daha fazla bakteri barındırıyor olabilir.
Dotted Nevresim Takımı
 • Nevresim takımlarınızı yıkarken çamaşır makinenizi gereğinden fazla doldurmayın. Mümkünse çarşaflarınızı tek başına yıkayın. Makinenizi çok fazla doldurmanız yıkama kazanında alan kalmamasından dolayı nevresim takımlarınızın yeteri kadar temizlenmemesine sebep olabilir.
 • Nevresim takımlarınızı daha hijyenik tutmak için yatağınızın da temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle mevsim dönümleri gibi detaylı temizlik yaptığınız dönemlerde yataklarınızı da yıkatabilirsiniz.

Gardrop Temizliğini Gözden Kaçırmayın

Gardırop temizliği ve düzeni yatak odasında hijyen sağlamakta oldukça önemli bir rol oynar. Odanızda yer verdiğiniz kıyafetleriniz de zaman içinde toz tutar ve bakteri oluşturur. Bu nedenle dolaplarınızı temiz tutmak da perdeler ve nevresim takımları kadar önemli. 

 • Tertemiz ve düzenli bir gardırop için kirli ve temiz kıyafetlerinizi aynı yerde bulundurmamalısınız. Gardırobunuzda bulunduracağınız kirli kıyafetler hem diğer kıyafetlerinizin kötü kokmasına hem de oluşan bu kötü kokuyla odanızdaki hava kalitesinin düşmesine sebep olabilir.
 • Sık giydiğiniz ürünleri dolabınızda kolay ulaşabileceğiniz kısımlara yerleştirerek dolabınızın dağılmasını engelleyebilirsiniz. Böylece gardırobunuzun ve yatak odanızın daha düzenli olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Kıyafetlerinizi temiz bir alanda muhafaza etmek için gardırop temizliğine dikkat etmelisiniz. Dolabınızı boşalttıktan sonra gardırop içini kimyasal ürünler kullanmadan su ve sabun yardımıyla temizleyebilir, kıyafetlerinizin ve odanızın tozlanmasını minimuma indirebilirsiniz.

Uygulayacağınız hijyen kuralları uyku kalitenizi yükselterek güne enerjik başlamanızı sağlar. Sağlıklı bir uyku enerjik hissettirdiği kadar mutlu da eder. Mutlu uyanacağınız Konfor’lu günler sizinle olsun!