Yatak seçmek kolay gibi görünse de aslında oldukça iyi araştırılıp ve test edilip alınması gerekir. Uykumuz ruh halimizin gizli yöneticisidir. İyi bir uyku da kaliteli bir yatakla sağlanır. Yatak seçerken yaşınıza, kilonuza ve fiziki sağlınıza bakmıyorsanız nasıl yatak seçmeniz gerektiğini de tam bilmiyorsunuz demektir. En doğru yatak nasıl seçilir merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre. Konfor’lu ve kaliteli bir uyku herkesin hakkı!

Yumuşak Yatak mı, Sert Yatak mı?

Aslında kesinlikle yumuşak veya kesinlikle sert diyemeyiz. Kişilerin yaş, boy, kilo, yatış şekli gibi bir çok farklı özelliği göz önünde bulundurularak, anatomisine en uygun yatağı seçmesi gerekir.

Bunun için en sağlıklı seçimi Konfor Yatak mağazalarımızda, uyku uzmanlarımız ile yataklarımızı deneyerek yapabilirsiniz. Evinizden çıkmadan yataklarımız hakkında ön bilgiye sahip olmak, anatomik ve kişisel özelliklerinizi analiz ederek siz en doğru yatakları öneren Uyku Uzmanı Test Robotu’muzu da deneyebilirsiniz.

Bir Yatakta Olması Gereken Özellikler

 • Sıcaklığı dengede tutması.
 • Kolay temizlenmesi.
 • Hava geçirgenliği.
 • Isıl işlem uygulanmış ve mukavemeti arttırılmış çelik yay sistemi.
 • Anti-bakteriyel özelliği.
 • Vücuda doğru desteği sunabilmesi.
 • Narin doku.
Cassley Yatak

Yatak Almaya Gittiğimizde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Öncelikle ilk ve en çok dikkat etmeniz gereken şey omurganızın şekline göre yatak almak. Yani siz yatağınıza göre şekillenmemelisiniz.
 • Doğru yatağı seçmek için bedeninizi iyi tanımalısınız. Yatağınız bedeninizle uyum içinde olmalı.
 • Mutlaka alacağınız yatağı denemeli ve konforu hissetmelisiniz. Eğer imkanınız varsa uyku uzmanı ile denemeniz de daha iyi olacaktır.
 • En pahalı yatak en iyi yataktır demeyin ve bedeninize kulak verin.
 • Sağlık mı yoksa rahatlık mı diye bir seçim yapacakmışsınız diye düşünmeyin. İki kriteri de tek bir yatakta bulabilirsiniz.

Bir Yatağın Sizin İçin Doğru Olup Olmadığına Nasıl Karar Verirsiniz?

 • Yatağa yattığınızda, ayaktaki konumunuzu tamamen alabiliyor musunuz diye bakmalısınız.
 • Yatağa yan yattığınızda yan bel boşluğunuzu tamamen doldurup doldurmadığına dikkat edin.
 • Dolaşım için kolayca dönmeye elverişli olmalıdır.
 • Yatağınız vücudunuzun gömülmesini engellemeli ama sırt eğrilerini koruyacak kadar da yumuşak olmalıdır.

Eşinizle Farklı Fiziksel Özelliklere Sahipseniz Dengeyi Sağlamak İçin Ne Yapmalısınız?

Partnerinizle aranızdaki anatomik farklardan dolayı yatak seçmede zorlanıyorsanız, paket yaylı yatakları tercih edebilirsiniz. Paketl yay sistemi giderek artan destek sağlayarak farklı vücut tiplerine farklı destek sağlar ve kişiye özel destek sunar. Isıl işlem uygulanarak üretilmiştir ve uzun yıllar dayanıma ve yüksek mukavemete sahiptir. Tek tek paketlenmiş olan yaylar birbirinden bağımsız hareket eder, dolayısıyla hiçbir yayın performansı ve sunduğu destek yanındaki yaydan etkilenmez. Bu sayede eşler birbirinin uyku dönüşlerinden rahatsız olmaz.

Quinny Yatak

Yatak ve Uyku Kalitesi Arasındaki İlişki

Hayatımızın büyük bir kısmını uykuda geçiriyoruz. Uyku kalitemizin iyi olması da hayatımızı doğrudan olumlu bir şekilde etkiliyor. Daha doğru kararlar alıp daha pozitif oluyoruz. İyi bir yatak güne iyi bir başlangıç demektir.

Yatağınızın kumaşının kalitesi kendimizi rahat hissetmemizde çok büyük bir etken. Yatağınızın sertliğini yumuşak bir kumaşla tolere edebilme şansınız mümkün. Ayrıca yatağın iyi bir yay sistemine ve yoğunluğa sahip olmalı hareketlerinizin duyumunu en aza indirgeyeceğinden uykunuz bölünmeyecektir.

Zamanımızın neredeyse yarısını harcadığımız yatak odamızın gözdesi olan yataklarımızın seçimi gerçekten de sanıldığından çok daha önemli. Her şeyde olduğu gibi yatak seçerken de dengeyi sağlamanız gerekiyor. Örneğin, sağlıklı bir fiziğiniz varsa yarı sert yataklarla yumuşak yastıkları tercih etmelisiniz. Bu yazımızdan sonra nasıl bir yatak tercih etmeniz gerektiği hakkında sizi bilgilendirmeyi hedefledik. Size en uygun yatağı Konfor’da bulabilirsiniz. Konfor Yatak ile en derin ve en kaliteli uykuyu yakalamanız mümkün.