Yatak Başlığı Nasıl Seçilir? Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yatak odaları rahatlığın ve huzurun merkezi olarak tasarlanması gereken, dekorasyonu buna göre şekillenen yaşam alanlarımızdır. Sosyal bir alan olmayan yatak odalarını tasarlarken genelde öncelikli olarak işlevselliği göz önünde bulundurur ve bunun tasarımla en doğru kombinasyonunu yaratmaya çalışırız. Bu sebeple odanın tüm dekorasyonu da tam merkezde yer alan yatağın etrafında şekillenir. Kullanılacak komodinler, karyola, nevresim takımları ve tabii ki bu tasarımı öne çıkaracak en önemli tasarım detayı olan yatak başlığı… 

Odanızın sade ve dinlendirici bir dekorasyona mı sahip olmasını istiyorsunuz? Yoksa odadan içeri girdiğinizde kendinizi her an özel hissettirecek gösterişli bir yatak odasına sahip olmak isteyenlerden misiniz? Tüm bu sorulara cevap bulan başlangıç unsuru da tabii ki yatak başlığı. Bu nedenle, yatak başlığı seçiminde dikkat etmeniz gereken detayları sizler için derledik.

Doğru Malzeme Seçimiyle Tarz ve Kullanışlılığı Bir Araya Getirin

Malzeme seçimi, yatak başlığınızı belirlerken dikkate almanız gereken en önemli noktalardan. Odanın genel atmosferiyle uyum içinde olacak şık bir yatak başlığı için görüntü elbette çok önemli. Ancak yatak başlığınızın işlevselliği ve uzun ömürlü olması açısından doğru malzeme seçimi yapmakta fayda var. İşte malzeme seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç püf nokta:

 • Kumaşın Yumuşacık Dokusunu Başucunuzda

  Yatak başlığınızı kumaş döşemeli seçecekseniz kumaş türüne oldukça dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Zaman içinde tozlanma ihtimaline karşı kolay silinebilir türde kumaşlar tercih etmeniz yatak başlığınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

  Mirana Yatak Odası
 • Ahşabın Sade Şıklığıyla Klasik Bir Tarz

  Eğer odanıza ahşap görünümü kazandırmak istiyorsanız, tercihinizi MDF ya da suntalam ürünlerden yana kullanabilirsiniz. Fiyat/performans açısından oldukça etkili bir seçim olan bu başlıklar, hem aradığınız şıklığı başucunuza getirecek hem de kolay taşınabilir ve kolay monte edilebilir oldukları için hayatınıza pratiklik katacaktır.

 • Eskimeyen Güzellik: Ferforje

  Ferforje başlıklar her döneme ayak uyduran tarzı ve uzun kullanım ömürleriyle yıllardır yatak odalarının vazgeçilmezi. Ancak yatakla birlikte tek parça halinde olması ve taşıma zorlukları sebebiyle sık sık ev değiştiren kişilerin tercihleri arasında yer almıyor.

 • Sürekli Değişimin Peşinden Gidenlere…

  Eğer böyle bir durumunuz varsa ve sık sık taşınıyorsanız ya da sürekli odanızdaki eşyaların yerini değiştirmeyi sevenlerdenseniz, o zaman kolayca demonte edebileceğiniz modüler tasarımları tercih etmelisiniz. Genelde ahşap ve döşemeli panellerin iç içe geçmesiyle oluşan bu modeller, yatak odanızda dilediğiniz değişimi daha kolay yapmanıza yardımcı olacak.

Odanın Tarzıyla Mükemmel Bir Uyum Yakalayın

Doğru yatak başlığını belirlemek için vereceğimiz bir diğer öneri ise mutlaka odanın genel tarzına ve atmosferine uyum sağlaması gerektiği. Eğer sıfırdan bir yatak odası dizayn etmek istiyorsanız ve sizin için doğru olan atmosferi nasıl yakalayacağınızı düşünüyorsanız, bunun için yatak başlıklarından daha iyi bir çözüm olamaz. Bahsettiğimiz gibi odanın tam merkezindeki yatağın en vurgulayıcı parçası olan yatak başlığı, tüm odanın dekorasyonunu ve haliyle de tüm alanın atmosferini belirlemekte hiç zorlanmayacaktır. Bu nedenle yatak odasını sıfırdan dekore ederken karar vereceğiniz ilk eşya yatak başlığınız olursa, tarzınızı da ona göre şekillendirmeniz çok daha kolay ve işlevsel olacaktır.

Bass New Yatak Odası

Belki de yatak odanızı sıfırdan tasarlamak yerine, size özel bu alanda bazı değişimler yapmak ve güne yenilenmiş olarak uyanmak istiyorsunuz. Bu durumda da yatak başlığını değiştirmek dilediğiniz yeniliği yakalamanıza yardımcı olacak. Odanızın stiline ve eşya yoğunluğuna bağlı olarak seçeceğiniz yatak başlığınız yatak odanızın sahip olduğu tarza gayet çarpıcı bir katkıda bulunacaktır.

Kendinize En Uygun Stil ile Şıklığınızı Yansıtın

Yepyeni bir yatak odası tasarlamaya başladınız. Seçenekler arasında kaybolmuşken karar vermeye nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. Öncelikle tarzınızı nasıl yansıtmak istediğinize karar verip sonrasında buna uygun bir yatak başlığı seçerek yola çıkmanız, bu noktada oldukça işinizi kolaylaştıracak. Bu sayede daha şık bir stil yakalayabilir, tarzların uyumuyla yatak odalarınızda istediğiniz havayı yaratabilirsiniz.

 • Eğer huzur veren ve dinlendirici hisse sahip bir yatak odası istiyorsanız İskandinav tasarımların yanı sıra modern ve minimal yatak başlıklarını tercih edebilirsiniz.

  Hillary Yatak Odası
 • Lüks bir görünüm ile yatak odam beni özel hissettirsin diyorsanız avangart olarak adlandırılan başlık modellerini kataloğunuza ekleyebilirsiniz.
 • Tercihiniz konforun yanında nostaljiyse country ve vintage başlık modellerini düşünebilirsiniz.

Başlık Boyutu ve Oda Dekorasyonu İlişkisi

Yatağınız ne kadar büyükse, aynı orantıda büyük bir yatak başlığı seçmeniz gerektiği zaten aşikâr. Buna erişim çok kolay çünkü yatak başlıkları artık neredeyse tümüyle standart yatak boyutlarına göre üretiliyor. Ancak öncelikle dikkat etmeniz gereken bir başka dekorasyon noktası yatak başlığının genişliği. Evet, başlığın yatağa oturduğu kısımlar artık standart olarak üretiliyor fakat yatak başlığınızı seçerken uzanacağı alanın ne kadar geniş olduğuna da dikkat etmeniz çok önemli. Bu boyut tamamen yatak odanızı nasıl dekore edeceğinizi belirleyen ilk maddelerden biri. 

Örneğin epey geniş bir alana yayılan gösterişli bir yatak başlığı seçtiniz. Bu noktadan sonra yatak odası dekorasyonunuzu daha sade ve göze batmayan aksesuarlarla tamamlamanızda fayda var. Tahmin ediyoruz ki dinlenme alanınız olan yatak odanızın çok fazla dikkat dağıtıcı unsur içermesini ve göz yormasını istemezsiniz. Tarzınıza uygun olarak seçtiğiniz gösterişli bir yatak başlığının etkisini daha dingin ögelerle dengeleyebilirsiniz.

Renklerin Uyumu Göz Kamaştırır

Harlow Başlık

Bir diğer önemli nokta, yatak başlığınızın rengini doğru belirlemek. Bunun için yatak odanızın genel renkleriyle birlikte kombine bir tarz oluşturabilirsiniz. Eğer yatak başlığınızda canlı ve kendini belli eden renkler kullanmak istiyorsanız, o halde odanın geri kalanında tercih edeceğiniz renk aralığının daha sakin ve yumuşak geçişlere sahip olmasında fayda var. Nötr renkler kullanacağınız başlıklar ise tam aksine oda tasarımınızda size daha çok özgürlük sağlayacak, renk seçimlerinizi dilediğiniz gibi yapmanıza olanak verecektir. 

Yatak odalarımız, dinlendirici bir özel alan sağlayan atmosferleriyle, biz farkında olmasak da en keyifli zamanlarımızı geçirdiğimiz mekanlar. Bu mekanların imzası olan yataklarımızı öne çıkaran, en önemli vurgulayıcısı olan yatak başlıklarımız ise yakalamak istediğimiz stilin ilk adımı. Tüm bu önerilerle birlikte, stilinizi en iyi şekilde yansıtacağınız şık yatak odalarınızda Konfor’lu günler dileriz!