Yaz ayları geldi; deniz, kum, güneş artık bizi bekler diye düşünmeye başladığımız anda yağmur tekrar kendini hatırlattı. Yeniden sonbahara hatta kışa dönmüş gibi hissediyoruz kendimizi. Yağmurlu, karanlık havalarda kendimizi daha karamsar, mutsuz ve yorgun hissettiğimiz bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. Peki, bu karamsarlıktan kurtulmak, birkaç gün sürecek olan bu mutsuz yağmur günlerini mutluluğa çevirmek için neler yapabiliriz?

Öncelikle önemli bir işiniz olmadığı sürece dışarı çıkmayın ve evinizin keyfini çıkarmaya çalışın. Zaten güneşli havalar kısa süre sonra geri dönecek ve biz her fırsatta kendimizi sıcağın tadını çıkarmak için dışarıya atacağız.  Şimdilik yağmurun vesilesi ile evimizde kendimizi biraz şımartalım. Öncelikle ne zaman yağmur desek aklımıza ilk önce romantik filmler gelir. Kulağa biraz klişe gelse de yağmur eşliğinde izlenen güzel bir filmin tadını hiçbir şey veremez. Üzerinizde en sevdiğiniz pijamalarınızla konforlu koltuğunuza güzelce yerleşin, karşınızda en sevdiğiniz filmi, elinizde kahveniz ya da sıcak çikolatanız ile birkaç saat kendinizi tüm dünyadan soyutlayın.

file_554b4784200b7

Neredeyse tüm filmlerde gördüğümüz kar, kış, şömine üçlüsünün yağmur versiyonunu kendiniz oluşturabilirsiniz. Ne kadar yağmur yağsa da hava çok üşüyecek kadar soğuk değil. Evde sadece küçük bir polar işinizi görür bu yüzden şömine hayali biraz abartı kaçabilir. Ancak odanızda yakacağınız birkaç mum ile aynı atmosferi yakalayabilmeniz mümkün. Lavanta, vanilya gibi hafif kokular hem sakinleşmenizi hem de dinlenmenizi sağlayacaktır. Ayrıca yağmurun kararttığı odanızı otantik ışık oyunları ile her zamankinden farklı bir yer haline getirecektir.

Film yağmur ikilisi ne kadar hoş olursa olsun yine de bir klişe diyenler için başka bir klişe ama keyifli önerimiz var. En sevdiğiniz kurabiyelerden küçük bir tabak, üstünde dumanları tüten bir bardak, konforlu bir oturma pozisyonu ve uzun zamandır okumak isteyip fırsat bulamadığınız kitabınız. Dışarıda ki yağmur sesine eşlik edecek kısık sesli bir müzik ile birlikte çevrilen sayfalar, sizi bambaşka dünyalara sürükleyecek.

file_554b453ca3ace

Kısacası yağmuru fırsat bulup evinizin keyfini çıkarın. Karanlık havaların getirdiği mutsuzluğu konforlu, huzurlu evinizle keyifli anlara çevirin. Unutmayın yaz aylarının gelişi ile evimize ve eşyalarımıza hasret kalmaya başlayabiliriz.