Uykusuzluk sorunundan şikayetçi olup geceleri bir o yana, bir bu yana dönenlerin sayısı hiç de az değil. Oysaki uykusuzluk problemi görmezden gelindiği takdirde hem fiziksel hem de psikolojik açıdan uzun dönemde ciddi sorunlarla karşılaşılmasına sebep olabiliyor. Siz de uykusuzluk sorunu yaşayanlardan biriyseniz ve uykusuzluğa sebep olan herhangi bir sağlık sorununuz yoksa hiç merak etmeyin! Şimdi okuyacağınız yazımızda uykuya dalmanızı kolaylaştıracak önerileri sizin için sıralıyoruz.

Uyku, Gün Boyu Enerjik ve Üretken Olmanın Anahtarı!

Elektronik aletlerinizi uyku saatinizden en az 2 saat önce kullanmayı bırakın. Uykudan hemen önce ekrana bakmak uyku döngüsünü bozar. Çünkü geç saatlerde karanlıktan hoşlanan beyin, ekrandan gelen ışıktan olumsuz etkilenir. Ayrıca cep telefonu ve tabletlerin yaydığı ışınlar, uykunun temel hormonu olan melatoninin salgılanmasını da engelliyor. Saatlerce ekrana baktıktan sonra uyusanız bile derin uykuya dalamayacağınız için uykunuz maalesef yeterince dinlendirici olamaz.

Akşam Yemeği Saatlerinizi Düzenleyin

Verimli bir uyku için yatmadan birkaç saat öncesinde akşam yemeğini yemiş olmanız çok önemli. Akşam yemeğini erken saatlere çekmek ve yemek miktarınıza dikkat etmek uyku problemlerini çözmede büyük rol oynuyor. Uzmanlara göre; uyku saatinden 3 saat öncesinde, meyveler de dahil olmak üzere şekerle ilişkinin kesilmesi gerekiyor. Fakat akşam yemeğinin tamamen atlanması da “Uykusuzluk neden olur?” sorusunun cevaplarından biri çünkü aç karnına uyumak mide yanmasına neden olabilir. Midede meydana gelen bu yanmalar uyku kalitesini büyük ölçüde düşürebilir. Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için akşam yemeğini küçük porsiyonlar halinde tüketebilir, kalite bir uyku uyuyabilirsiniz.

Yatağınızın Gerçekten Rahat Olduğundan Emin Olun

Uykunuzun hakkını verecek kendinize uygun bir yatak modeli seçmenin tam zamanı. Doğru yatak, yastık ve yorgan seçimi uyku kalitenizi kesinlikle yükseltir ve uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Yapısında bulunan Bamboo-Kun maddesi ile bakteri gelişimini engelleyici özelliğe sahip Bambu Yastık daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Doğru yatağı bulmanız için size en yakın Konfor Yatak Mağazamızı ziyaret edebilir, size özel yatak önerilerimizi değerlendirebilirsiniz.