Odanıza yeni bir soluk getirmenizin zamanı geldi! Siz de çok iyi biliyorsunuz ki, oturma odası ya da salon dekorasyonu yaparken işimizi en çok zorlaştıran unsurlardan biri, o siyah kara kutumuz. Elbette televizyondan bahsediyoruz… Bazen planladığımız oda tasarımları sadece televizyon yüzünden bile hayal kırıklığına dönüşebiliyor. Bir TV ünitesi çevresinde dekorasyon yapmak bazen sandığımızdan çok daha zor olabiliyor. Neyse ki artık çok daha şık ve ince tasarımlara sahip ünite seçeneklerine ulaşmak kolaylaştı.

Bir televizyon ünitesi kullanarak yapabileceğiniz oda tasarımlarına dair 5 ipucunu sizin için derledik:

İpucu 1: Gizlemeyi deneyin!

Bazen bir tasarım problemiyle uğraşmanın en iyi yolu onu denemek ve olmuyorsa ortadan kaldırmaktır. Eğer bir berjerden söz ediyor olsaydık, onu kaldırmak en kolay çözüm olabilirdi. Ama şu an bahsettiğimiz unsur bir TV ünitesi. Bu nedenle kaldırmak yerine, onu dekorasyon içerisinde gizlemenizi önereceğiz. Televizyon eğer ev hayatınızda öncelikli eşyalardan biri değilse, gündemi takip etmek dışında televizyon izlememeyi tercih edenlerdenseniz, onu tamamen kullanmaktan vazgeçebilirsiniz. Bu durumda TV ünitesini bir kitaplık olarak kullanmak harika bir çözüm olacaktır. Hatta televizyonu yerleştirdiğiniz alana bir raf ekletmek harika olabilir. Kitaplar yaşam alanlarınıza çok daha sıcak bir enerji de kazandıracaktır.

Aynı şeyi televizyon kullanırken de yapabilirsiniz. Ünitenin raflarını kitaplarla doldurmak, kitaplarınızı öne çıkaracağı için diğer unsurları gizleyecektir. Özellikle artık model olarak beğenmediğiniz ve demode göründüğünü düşündüğünüz bir üniteye sahipseniz, gizleme fikri işinize bir hayli yarayacaktır. Tabi yeni TV üniteleri seçeneklerine göz atmak çok daha etkili olabilir.

Hillary TV Ünitesi

İpucu 2: Ayrı modüllere sahip olmasına dikkat edin!

Eski vitrinleri andıran ve bir bütün olarak tek parça şeklinde kullanılan TV üniteleri, her zaman beklediğiniz görüntüyü yaratamayabilir. Bu durumda çözüm biraz daha küçük ölçekli ve ayrı modüllere sahip seçenekleri değerlendirmek olacaktır. Hillary TV ünitesinde olduğu gibi alt ve üst iki ayrı modüle sahip olan seçenekler dekore ederken işinizi kolaylaştırabilir. Böylece mobilyanın sunduğu sınırlandırmadan da kurtulmayı başarabilirsiniz. Alt modülü yerleştirmesi kolay, peki ya üst modül nereye monte edilecek? İşte bu tarz oda tasarımları tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış durumda. Yine de televizyondan çok fazla uzaklaşmamanızı öneririz.

İpucu 3: Açık rafları kullanın!

Ünitede seçimi yaparken açık raflara sahip olan seçenekleri değerlendirmek, evinde aksesuar kullanmayı sevenler için iyi bir seçim olabilir. Televizyonun hemen altında kalan dekoratif açık raflar sadece eşyalarınızı koymak için pratik bir alan değil, göz alıcı bir dekorasyon unsuruna dönüşebilir. Vintage oda tasarımları ilginizi çekiyorsa; vintage süs eşyalarını ya da hasır sepetleri kullanmak için ideal yer olabilir. Tabi kumandalarınız ve oyun konsollarınızdan süs eşyalarınıza yer kalıyorsa…

İpucu 4: Duvarı dekorasyona dahil edin!

Son dönemde özellikle genç çiftlerin beğenisini kazanan oda tasarımları, sanatla iç içe olan tasarımlar. Yağlı boya tabloların yer aldığı duvarlar ya da çerçevelerin özenle yerleştirildiği alanlar kimlerin ilgisini çekmiyor ki? Oturma odanıza bu tarz bir dokunuş yapmak istemeniz de elbette normal. Bunun için uygun yer TV ünitesini yasladığınız duvar olabilir. Varsayalım ki seçiminiz Bass TV ünitesi ya da benzer bir modelden yana oldu. Alt ve üst modülün arasından başlayarak etrafını irili ufaklı tablolarla donatabilirsiniz. Arka kısmında tüm panel kullanılan üniteler bu konuda çok elverişli olmayabilir. Ancak Bass gibi ayrı modüllere sahip olan ünitelerin etrafını çok şık bir şekilde dekore edebilirsiniz. Böylece yaşam alanınızda sanatsal bir odak noktası oluşturma şansına da sahip olursunuz. Üstelik bu tarz oda tasarımları dünyadan dekorasyon trendleri içerisinde de kendisine çok sık yer buluyor.

Bass TV Ünitesi 

İpucu 5: Kişiselleştirin!

Modern oda tasarımları tüyolarından biri de kişiselleştirme. Bu durum TV ünitesi kullanımı için de geçerli. Yaşam alanlarınıza kendi enerjinizi ve zevklerinizi yansıtmanız gerektiğini biliyorsunuz. Böylece bu ortamlarda zaman geçirmek sizin için daha keyifli hale dönüşür. TV ünitesinin arka panosunu kendi zevklerinize göre hareketlendirebilirsiniz. Bu alanda kullanabileceğiniz aksesuarları bulabilir, hatta belki de kendi aksesuarlarınızı kendiniz yapabilirsiniz. Panoya televizyonu yerleştirdikten sonra etrafında kalan boş alana en sevdiğiniz fotoğraflarınızı yapıştırmak da iyi bir fikir olabilir. Belki de çocuğunuzun çizdiği ilk resimler için en uygun alanlardan biri de burası olacaktır. Bir diğerinin buzdolabının kapağı olduğunu bizler de biliyoruz. J

Oda tasarımlarına dair siz de kendi önerilerinizi bizlerle paylaşmaya ne dersiniz? Aşağıda bulunan yorum alanı üzerinden fikirlerinizi ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz. Ayrıca Konfor Facebook sayfamız ve diğer sosyal medya kanallarımız üzerinden de dekorasyon önerileri almak için bizi takip etmeyi unutmayın!

 ‘Konfor’lu günler dileriz…