Televizyon, modern oturma odalarının vazgeçilmez bir özelliği ve ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle, satın alırken veya tasarlarken estetik ve işlevselliği göz önünde bulundurmak esastır. TV ünitesinin malzeme türü, boyutu, rengi ve saklama özellikleri de odaya en uygun tasarımın belirlenmesine yardımcı olacaktır. Özellikle seçeceğimiz TV ünitesi renkleri bu açıdan çok önemlidir. Seçtiğimiz renk; görünüme yaptığı inanılmaz etki ile en büyük değişim sağlayacaktır. Konfor yatak olarak, bu yazımızda sizlerle TV ünitesi renkleri hakkında bilmeniz gerekenleri paylaşacağız.

TV Ünitemizin Rengini Seçmeden Önce Neleri Dikkate Almalıyız?

İster TV’nizi duvara monte etmeye karar verin, ister bir standa oturtun, bir TV ünitesi; eğlence deneyiminizi zenginleştirmek için mükemmel yoldur. Ayrıca diğer TV ürünleriniz ve eşyalarınız için geniş depolama alanı da sağlar. Bu sayede göze hoş görünmeyen dağınıklığı ortadan kaldıracak bir çözüm sunar. Doğru tercih edilen renkler ile dekorunuza, şık, temiz bir görüntü ve stil aktarımı sağlayabilirsiniz

Zamanla gelişen teknoloji sayesinde, TV üniteleri de birçok farklı seçenekte sunulabilir. Modern mobilya tasarımında, evinizin tarzına, tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun birçok trend bulunur. TV ünitesi alırken doğru renkleri seçebilmeniz açısından sizlere; hangi tarza ne renk kullanılması gerektiği ile ilgili bazı bilgiler vermek istiyoruz:

·   Minimalist stil; her zaman her şeyin daha basit göründüğü, çok fazla dikkat çekmeyen, fazla süslemelere sahip olmayan bir tarzı yansıtır. Günümüzde oldukça çok tercih edilen işlevselliği ile öne çıkan minimalist tarz, yoğun tasarımlar yerine daha basit bir görünüme sahiptir. Renkler çoğunlukla nötr olarak kullanılır.

·     Modern stil; yumuşak renkler, açık ve pastel tonları içerir. Görünümün dengede olduğu, geleneksel tarzdan ayrılan yapısıyla, bizlere geniş ve temiz bir alan yaratır.

·    İskandinav stil; sade, gösterişten uzak ama şık bir tarzdadır. Ahşap ve saf beyaz renklerin yoğun kullanılması dikkat çekici bir özelliğidir.

·    Endüstriyel stil; demir, alüminyum gibi soğuk tonlara sahip malzemeler öne çıkar. Koyu tonlar ve soğuk tonlar bu tarzda kırmızı, turuncu gibi renklerle tamamlanır

·     Country tarz; İngiliz veya Fransız tarihine bir yolculuk yapmamızı sağlayabilir. Kırık beyaz, pastel ve yumuşak tonlar bu tarzda eskitilmiş ahşap mobilyalarla harmanlanır.

·   Bohem stil; istediğiniz renk ve desenleri kullanabileceğiniz bir tarzdır. Farklı renkleri birbirleriyle harmanlamak bu tarzın bir parçasıdır.

Renk tercihinde dikkate almanız gereken ilk şey, odanın düzenidir. Estetiğin sağlanması için TV üniteniz oda düzeni ile uyumlu olmalıdır. Ek olarak, yerleşim düzeni de ünitenin rengine karar vermeye yardımcı olur. TV ünitesi; tasarımınız, yaşam tarzınıza ve kişiliğinize uygun olmalıdır. Minimal, rustik veya kentsel-şık bir şey istiyorsanız, evinizin geri kalan iç tasarımına tam olarak uymalıdır.

TV ünitesinin modeli de seçeceğiniz renk üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Çünkü model ve renk birbirini tamamlar nitelikte olmalıdır. Örneğin; modern TV standı çeşitleri, estetik ve pratiklik söz konusu olduğunda birçok farklı renk seçeneği sunar. Malzemeler masif ahşaptan plastiğe ve cama kadar değişir. Renkler ve şekiller ise hayal gücünüzün izin verdiği kadar farklıdır. Duvara sabitlenen yüzer raflara sahip bir TV ünitesinde de farklı renk kombinasyonları uygulamak; seçiminize göre değişecek, çekici, şık, ihtişamlı veya sade bir tarz yakalamanızı sağlar. Bu da TV ünitenizi ve yaşam alanınızı daha özel kılar.

Özellikle bol miktarda depolama alanı sağlayan, tüm duvarları kaplayan TV ünitelerinde renk tercihiniz çok önemlidir. TV ünitesi, konulacağı odanın dekoruna ve tarzına uygun olmalıdır. Örneğin; oturma odasından izlenecekse tarzı, oturma odası mobilyaları ile uyumlu renkleri taşımalıdır. Bu arada uygun tonlarla oluşturulan renk zıtlıklarının da farklı bir şıklık yarattığını unutmamalısınız. Kısacası; odanızdaki TV ünitesi, ya bir odadaki mevcut renk paletini tamamlamalı ya da göz alıcı bir odak noktası olarak öne çıkmalıdır.  

Elbette renk seçimi yaparken, odanızın doğası ve boyutları da büyük öneme sahiptir. Odanız modern bir yüksek teknoloji tarzına sahipse, seçimlerinizde bu tarzı bozmayacak şekilde olmalıdır. Cam, metal ile uyumlu olan gri, kırmızı, siyah gibi renkler odanızın çekici görünmesini sağlayacaktır. Öte yandan ahşap üniteler, geleneksel oda mobilyaları ile uyumludur.

Eğer geniş bir alana sahipseniz, renk seçimlerinizde tarzına uygun olarak çok daha özgür olabilirsiniz. Küçük bir alana sahip olsanız bile yine de birçok seçeneğiniz bulunur. Ancak bizim önerimiz, alanınızı basık ve bunaltıcı göstermemek için ünitenizi, açık ve pastel tonlarda tercih etmeniz yönünde olacaktır.

TV ünitesi rengini seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli nokta, oturma odanızda oynamasını istediğiniz rol türüdür. Başka bir deyişle, ister sade tarzıyla görünmez olmasını isteyin, ister bir cazibe parçası olarak öne çıkmasını.

Tahmin edebileceğiniz gibi, uzun bir süre kullanabilmemiz için TV ünitesinin yapıldığı malzemede çok önemlidir. Bu anlamda ahşap ve metal, sert ve en uzun ömürlü malzemelerden biridir ve TV üniteleri için tavsiye edilir. Burada malzemeye bağlı olarak, kullanım açısından renk tercihlerinizi göz önünde bulundurmanız doğru bir karar olacaktır.

Eğer evinizde küçük çocuklarınız varsa, bu da renk tercihinizi etkileyebilecek başka bir durumdur. Beyaz ve çok açık tonlarda tercihler yapmanız, TV ünitesinin çocuklar tarafından ne kadar ulaşılabilir olduğunu düşününce çok da doğru bir tercih olmayabilir.

TV ünitenizi konumlandıracağınız alanda renk seçimi açısında önem taşır. Çünkü mekânınızın farklı alanları farklı özellikler gerektirir. En iyi görüntüleme için TV ünitenizi nereye yerleştireceğinizi bilmek, alanınız için doğru tasarımı etkileyecektir. Örneğin; seçeceğiniz duvarın düz, renkli ya da dekorlu olup olmaması, seçtiğiniz rengin duruşunu değiştirecektir.

Alanınızdaki çeşitli ışık kaynaklarına bakmak için de zaman ayırmalısınız. Belirli bir duvara yerleştirirseniz duvarın aldığı ışık miktarı, ışığın açısı gibi etkenler, TV ünitesinin rengini etkileyecektir.

Tarzı ister geleneksel, ister bohem, ister modern olsun, TV ünitesinin tarzı sizin ve ailenizin gereksinimlerini karşılamalıdır. Bu nedenle günlük temizlik için fazla zamanınız yoksa, tozları çok çabuk belli eden koyu renkleri tercih etmemeniz yerinde bir karar olacaktır. Tercih edeceğiniz açık renk TV üniteleri, oturma odanızın temiz ve düzenli görünmesini sağlayacaktır.

TV Ünitesinde Farklı Renk Seçenekleri Nelerdir?

Doğru rengi seçme ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsettikten sonra, artık TV ünitelerindeki farklı renk seçeneklerinden bahsedebiliriz. Alanınızı anlamak, mükemmel TV ünitesini seçmenin ilk adımıdır. Bunun ötesinde, mevcut odanızın tarzına uymasını mı yoksa farklılık yaratmasını mı istiyorsunuz sorusunun cevabı da oldukça önemlidir. Size neyin estetik geldiğini düşünmelisiniz.  Kullanılan malzeme ve rengi akıllıca seçmelisiniz. TV ünitesinin malzemesi ve rengi oturma odasının genel dekoruna uygun olmalıdır. Evinizin iç mekânına, sahip olduğu stile, renklere, kullanılan baskın malzemelere göz atmalı ve bunları TV ünitesi seçimiyle senkronize etmeye çalışmalısınız.

Oturma odası dekorunuz için modern bir tarz oluşturmak istiyorsanız; TV ünitesinin rengi, mobilyanızın ve duvarınızın rengiyle kontrast oluşturmalıdır. Bu, üniteye odaklanmayı sağlarken aynı zamanda iç dekorasyonu geliştirecek ve tamamlayacaktır. Televizyonunuza ev sahipliği yapan bir TV ünitesi, mekânı canlandıran çağdaş öğeler eklemek için sonsuz fırsatlar yaratabilir. Herhangi bir mobilya kadar odanın atmosferine katkıda bulunur. Bu anlamda ünitenin uyum sağlamasını veya öne çıkmasını isteyip istemediğiniz size bağlıdır. Bu açıdan kısaca hangi renklerin ne tarz etkiler yarattığından bahsedebiliriz:

Beyaz, her zaman renk seçiminde iyi bir tercihtir. Bu anlamda beyaz renk, sade, şık ve zarif bir tercih olabilir, aynı zamanda da odanıza lüks bir hava katabilir. Ayrıca küçük alanlar için de ekstra ferahlık ve aydınlık sağlar.

Siyah renk bir TV ünitesi odanıza; çağdaş, modern ve yenilikçi bir şıklık katacaktır. Ancak alanınız yeterince geniş değilse siyah renk; odanızı karartarak, basık bir hale getirecektir.

Koyu tonlarda ahşaptan yapılmış bir TV ünitesi, geleneksel bir his verir ve orta yüzyıla ait görünüm sağlayabilir. Modern TV ünitesi tasarımlarında ise, genellikle metal ve cam malzemeler kullanılır. Bu nedenle bu tarz ürünlerde kullanılan renkler daha çok siyah, beyaz gibi sık kullanılan renklerdir.

TV ünitesini cazibe merkezi haline getirmek isteyenler için, çok renkli kombinasyonlar alternatif olabilir. Ünitenize bütün bir duvarı ayrılabilir ve ek olarak beyaz bir duvarla çarpıcı bir kontrast yaratabilirsiniz. Bu size aynı zamanda aksesuarları sergilemek için eşsiz bir tasarım, uygun bir alan ve odanızda eğlenceli, parlak bir renk patlaması da sağlar.

Açık renklerdeki ahşap, ceviz gibi tonlar, odanıza sıcaklık katarak, vintage bir tarz yaratabilir. Ayrıca sade bir ortam istiyorsanız, yine ahşap ve yumuşak renklere öncelik verebilirsiniz.

Şeftali tonlarında bir TV ünitesi, oturma odasına canlılık katmanızı sağlar. Ek olarak, gri ya da ceviz tonlarındaki laminant parkelerinizle de uyum sağlayarak salonunuzu mükemmel bir şekilde tamamlar.

Mavi, kırmızı, yeşil gibi canlı tonlar ise; TV ünitesinin, beyaz duvarların zemininde öne çıkmasını sağlar. Bu da modern, çok işlevli karışım bir tasarım yaratmanıza imkân verir.

Daha modern ve çağdaş bir his için, yüksek kaliteli, parlak yüzeyler ve tek renkli üniteleri tercih etmeniz daha iyi sonuçlar verecektir.

TV ünitesinin, odanızın diğer tasarım öğeleriyle uyumlu ve doğru çalışmasını sağlamak, tüm alanı bir araya getirmenize yardımcı olacaktır. Bu amaçla; TV ünitenizi satın alırken göz önünde bulundurmanız gerekenleri paylaştığımız yazımızın, daha iyi ve daha bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacağını umuyoruz.