Bir stüdyo dairede yaşıyor olmanız yaşam alanınızın şık görünmesinin önüne geçmez. Küçük alanlarda da oldukça hoş bir ambiyans oluşturabilirsiniz. Yalnızca mobilya seçimde daha dikkatli olmanız ve ayrıntıların gücünden faydalanmanız yeterli olacaktır.

Stüdyo Daire Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Dairenizin şık bir duruşa sahipken ferah bir ortam oluşturması ve size daha fazla konfor sunması için bazı ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

 • Stüdyo daire dekorasyonunda renklerin gücünden faydalanmanız şarttır. Duvarları, mümkün olduğunca açık tonlarda boyamaya özen gösterebilirsiniz. Kırık beyaz ya da pembe ile mavinin açık pastel tonları ideal seçimler olabilir. Ayrıca duvar pervazlarının daha açık olması, ortamı olduğundan geniş ve ferah gösterir.
 • Yatak, koltuklar ve masayı tek bir yerde toplamak görüntü karmaşasına neden olarak bir öğrenci evi havası yaratabilir. Bu nedenle farklı alanları birbirinden ayırmanız önemlidir. Bunun için farklı renk ve desendeki duvar kağıtlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca uzun bir kitaplık ya da dolap da yatağınızla oturma alanını ayırmak için kullanılabilir.
 • Yatak odanızı mümkün olduğunca kapıya uzak ve köşede konumlandırmanızda fayda vardır. Bu sayede kalan alanı daha verimli şekilde değerlendirebilirsiniz. Ayrıca yatak odası takımınızı bazalı modeller arasından seçebilir ve bu sayede ekstra depolama alanı elde edebilirsiniz.
 • Eşyalarınızı duvara sıfır olarak yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Böylece ortada daha fazla alan bırakarak ferah bir görünüm elde edebilirsiniz.
 • İmkânınız varsa pencerelerinizi açık bırakarak evinizin dışarıdan doğal ışık almasını sağlayabilirsiniz. Işık, evin daha geniş ve ferah gözükmesini sağlar. Ekstra olarak pencere kenarlarında dekoratif aynalar kullanabilirsiniz. Pencerenin önüne asabileceğiniz çiçek dolu saksılar ise doğal bir ambiyans oluşturmanızı sağlar.
 • Yere kadar uzanan perdeler kullanarak dairenizin daha yüksek gözükmesini sağlayabilirsiniz. Aynı etkiyi yaratmak için dikey olarak tasarlanmış ve tavana kadar uzanan kitaplık ya da dolaplar da etkili olur. Üstelik bu sayede eşyalarınız için de bir depolama alanına sahip olursunuz.
 • Stüdyo dairelerde küçük alanları da değerlendirmek önemlidir. Eğer daireniz bir bölümünde girinti varsa koltuk takımının berjerlerinden birisini buraya alarak şık bir okuma alanı oluşturabilirsiniz. Ayrıca bir lambader kullanarak ambiyansı tamamlayabilirsiniz.
 • Duvara parçalı tablolar asmak ya da küçük aksesuarlar kullanmak yerine daha geniş ve büyük parçalardan faydalanabilirsiniz. Bu sayede daireniz daha geniş görünür.
Akna Plus Katlanır Yatak

Stüdyo Daireler İçin Mobilya Seçimi

 • Tek odadan oluşan yaşam alanlarında kullanılan mobilyaların aynı tarz ya da birbiriyle uyumlu olması son derece önemlidir. Koltuk takımınız avangard bir modelken modern tasarımlı bir yemek takımı kullanırsanız istediğiniz dekorasyona sahip olamazsınız.
 • Stüdyo dairelerde çok parça küçük eşya yerine az sayıda geniş mobilyalar kullanmak alanın daha geniş gözükmesini sağlar. Bu nedenle zengin seçenekler sunan Konfor Mobilya ürünleri arasından minimalist tasarımlı olanlara göz atabilirsiniz. Ayrıca klasik sehpalar yerine ekstra oturma alanına dönüşebilecek pufları kullanmayı düşünebilirsiniz.
 • Kullandığınız mobilyaların mümkün oldukça kompakt olmasına özen gösterebilirsiniz. Açılır masa modelleri sayesinde yemek alanınız daha az yer kaplar. Ancak kalabalık misafirleriniz olduğunda masayı genişletebilir ve sevdiklerinizle keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.
 • En önemli stüdyo daire dekorasyon önerisi ise hem şık hem de işlevsel mobilyalar kullanmanızdır. Bir eşyayı birden fazla amaçla kullanmak size ekstra yer kazandırır. Bu noktada yatağa dönüşen koltuk modelleri seçebilirsiniz. Böylece ihtiyaç duyduğunuzda fazladan bir uyku alanına sahip olursunuz. Ayrıca bazalı koltukların altına kullanmadığınız eşyalarınızı da yerleştirmeniz mümkündür.
 • Televizyon ünitesi seçiminde minimalist modellere öncelik verebilirsiniz. Sade bir televizyon sehpası kullanabilir ya da duvarı kaplayan ancak genişliği fazla olmayan modellere göz atabilirsiniz. Bu sayede ünite odayı daraltmaz.
 • Yaşam alanınızın dekorasyonunda merkezde bir eşya grubunun olmasına dikkat edebilirsiniz. Örneğin yemek odası modelleri odak olmak için ideal bir seçimdir. Odak dışında kalan diğer mobilyaları ise daha sade seçebilirsiniz.

Siz de bu ipuçlarından yararlanarak stüdyo dairenizi daha şık ve kullanışlı bir yaşam alanına dönüştürebilirsiniz.

Murcia Koltuk