Yaşam alanlarımızda en sık kullandığımız eşyalardan biri de sandalyeler. Yatak odası takımı alırken, koltuk takımı seçerken detaylıca düşünsek de ahşap sandalye modelleri söz konusu olduğunda çok fazla detay düşünmeden karar veriyoruz. Aslında bu durum sonrasında pişmanlık duymamıza neden olabiliyor. Çünkü sandalye seçiminde doğru ve zevkli tercihler yapıldığında çok daha etkileyici bir tasarım gerçekleştirmek mümkün olabiliyor. Özellikle seçkin bir salon dekorasyonu yapmak istiyorsanız, sandalye seçiminde biraz daha özenli davranmanız gerekecektir.

Tasarımlarıyla Öne Çıkan Sandalye Modelleri

Sandalyeler uzun yıllar statü simgesi olan unsurlar olarak görüldü. Bunu tahtlardan ve sonrasında onlardan ilham alınarak tasarlanan sandalyelerden görebiliyoruz. Hala arka kısmı yüksek sandalyelerin tasarlanıyor olması, aslında bu etkilerin hala devam ettiğinin göstergesi. Özellikle avangarde takımlarla ihtişamlı tasarımların yapıldığı ortamlarda bu tarz ahşap sandalye modelleri tercih ediliyor. Deri ve ahşabın uyumunu yansıtan sandalyeler, salonlarda oldukça şık görünümler yarattığı için, birçok şık restaurantta da bu tip sandalyelerin kullanıldığını görüyoruz.

Tasarımıyla dikkat çeken sandalye modelleri içerisinde bir diğer de Barcelona tipi sandalye. Romalı yargıçların tahtlarından ilham alınarak tasarlanan Barcelona sandalyeler, çok eski bir geçmişe sahip olmasına rağmen şimdilerde modern etkilerle yine popüler tercihler arasında yer alıyor. Metal ve derinin bir arada kullanıldığı bu modeller özellikle ofis tasarımlarında görülüyor. Ev dekorasyonu için ahşap sandalye modelleri hala en popüler ve şık seçenekler. Modern ve sportif tasarımlara sahip dekorasyon unsurlarına yer vermek isteyenler de bu özelliklere göre tasarlanan yemek odası takımları ve uygun sandalye seçenekleri bulabiliyor. Bu konuda Farna yemek takımı ve sandalyeleri de iyi bir seçim olabilir. Ayrıca beyaz ve açık kahvenin muhteşem uyumunu yansıttığı da bir gerçek. Detaylarını incelemenizde fayda var.

Sofistike zevklere hitap eden sandalye modellerinden biri de kelebek stil sandalyeler. Basit ve sade tasarımı, kelebek kanatlarından ilham alınan tasarımı ile uzun yıllardır popülerliğini koruyan kelebek sandalyeler, Arjantinli tasarımcıların eseri olarak karşımızda. Ancak ne kadar kullanışlı olduğu deneyimlere göre belirlenebiliyor. Salon dekorasyonu için kelebek stil sandalye modelleri çok da uygun diyemeyiz. Daha çok ara sıra gidip kafa dinlemek için hazırladığınız dağ evinde, şömineye yakın yerlerde konumlandırarak çok bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Ancak şık bir salon dekorasyonu yapmak istediğiniz anlarda bu stil sandalyeler çok da doğru bir seçim olmayacaktır.

Sandalye Seçimi Neye Göre Yapılmalı?

Dekorasyona uyumlu mu?

Sandalye seçimi yaparken düşündüğünüz ilk şey kullanılacağı ortamın dekorasyonuna uyumluluğu olmalı. Eğer sade ve minimal dekorasyonun tercih edildiği bir dekorasyon söz konusu ise sandalye seçimi de buna uygun olmalıdır. Bu sade ortama gösterişli seçenekler çok da uygun olmaz. Özellikle doğal, hatta biraz rustik etkilerin olduğu bir stil size hitap ediyorsa, ahşap sandalye modelleri bu alanlar için doğru seçenekler olabilir. Tabi ki tasarımlarının da rustik stile uygun olması gerekir.

Sandalye seçiminde renk de önemli bir detay. Genel olarak ortamda kullanılan mobilyaların renklerine uygun olmayan renklerle tasarlanmış sandalyeler, uyumsuz bir görüntüye neden olacaktır. Bu konuda işinizi riske atmamak adına koltuk döşemenizin rengine göre bir seçim yapmanız doğru olabilir. Son dönemde farklı renkleri bir arada kullanmak da popüler bir seçenek haline geldiği için, mint rengi ve krem gibi yumuşak renklerin uyumlu bir dekorasyon stili yaratmasına izin verdiğinizde de hoş bir görünüm oluşacaktır.

La Vera Yemek Odası

Trend bir kumaşa sahip olan sandalyeler kullanılan ortamların havasını anında değiştirebilir. Eğer hayal ettiğiniz dekorasyon stili bunun için uygunsa, kadife kumaşlı sandalyeleri tercih edebilirsiniz. Özellikle son birkaç yıl içerisinde trend haline gelen pembe ve mavi tonlarında renklerle kadife kumaşlar harika bir uyum yakalıyor. Beyaz ağırlıklı dekore ettiğiniz salonunuzda, pembe kadife kumaşlı ahşap sandalye modelleri çok doğru bir seçim olabilir. Eviniz çok da şık ve ferah görünecektir. La Vera yemek odası takımı pembe sandalyeleri ile bu dekorasyon stili için oldukça uygun bir tercih olabilir.

Bu tip bir dekorasyon yapmayı planlıyorsanız, tamamlayıcı unsur olarak beyaz zigon sehpa seçeneklerini tercih etmenizi öneririz.

Döşeme kumaşı ve süngeri nasıl olmalı?

Sandalye seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de döşemesi için kullanılan kumaşı ve süngeri. Özellikle konforlu bir sandalye seçiminde bulunmak istiyorsanız, ekstra rahatlık özelliğine sahip olan süngerlerin tercih edildiği sandalyeler kullanılmalıdır. Kumaş yapısı ise silinmeye uygun olmalıdır. Silinebilir döşeme kumaşı kullanıldığında temizlik çözümleri çok daha kolay gerçekleştirebilir. Kaliteli süngerin ve silinebilir kumaş dokusunun tercih edildiği ahşap sandalye modelleri yaşam alanlarınızda şıklık ve konforu bir araya getirecektir.

Daha konforlu olması için…

Rahatlamak istediğiniz anlarda yaptığınız ilk şey oturduğunuz yerde arkanıza yaslanmak olur. Aslında çoğu zaman gözden kaçan bir detay olsa da sandalyelerin yaslanılan kısmında da konfor önemli bir detaydır. Yaslanıldığında rahat edilmesini sağlayacak olan modeller, genellikle arka kısmı ekstra süngerli olan seçeneklerdir. Bu nedenle konfor sizin için önemli bir detay ise ahşap sandalye modelleri içerisinden seçim yaparken bu tip seçeneklere öncelik vermenizi öneririz.

Ferris Yemek Odası

Son dönemde yemek masası için sandalye seçimi yaparken karşımıza çıkan seçeneklerden biri de banklar olmaya başladı. Dört kişilik bir yemek masası düşünüldüğünde bir kenarında 2 sandalyeye yer verirken, diğer kenarında bank modeli bir oturma unsuruna yer verilebilir. Özellikle duvara gelen kısımda bulunursa daha konforlu kullanılacaktır. Ayrıca bu modelde takımlar küçük metrekareli alanlar için de uygun seçenekler olabilir. Dar alanları daha kullanışlı hale getirmek istiyorsanız, bank modeli seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Ferris yemek odası takımı banklı detayı ile bu konuda iyi bir örnek olabilir.

Ortama uygun bir ebat…

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi küçük metrekareli alanlarda işlevsel çözümler geliştirebilmek adına eşya seçiminde dikkatli olmak gerekiyor. Söz konusu sandalye seçimi olduğunda da bu durum geçerlidir. Eğer kullanacağını alan çok geniş değilse, sandalyelerin rahat bir şekilde kullanılabilecek ebatta olmalıdır. Bu nedenle özellikle online mobilya alışverişi gerçekleştirecekseniz, sitede yer alan ürün bilgilerini dikkatlice okumalısınız. Eğer yeterli bilgi yoksa iletişime geçerek doğru bilgiyi aldığınızdan emin olmalı, sonrasında sipariş vermelisiniz. Ağır yapılı ve geniş tasarımlı sandalyeler kullanım esnasında da zorluk yaratır. Özellikle temizlik esnasında işinizi bir hayli zorlaştırabilir. Bu sebeple ahşap sandalye modelleri içerisinden seçim yaparken daha ince yapılı olmalarına özen göstermeniz kullanım açısından iyi olabilir.

Yaşam alanlarınız için uygulayabileceğiniz dekorasyon stilleri hakkında bilgi edinmek için takipte kalmayı ve deneyimlerinizi bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin!