Eviniz için tarzınıza ve trendlere en uygun dekorasyonu yarattığınızda geriye tek bir şey kalıyor, koku! Odanızın ruhuna uygun, evinize kişilik katacak bir oda parfümü ile daha huzurlu ve temiz hissedebilmeniz mümkün.

Bir mekâna girersiniz, o mekânın kokusu size inanılmaz şeyler hissettirebilir ve çıkmak istemezsiniz. Bizi bu denli etkileyen kokuların hafızamızda bambaşka kaynakları vardır. Mutlu olduğunuz bir anda rüzgarla birlikte odaya giren çiçeklerin kokusunu ömür boyu unutamazsınız. Hayatınızın kalanında bu çiçekleri kokladığınız her an mutluluk hissi devreye girer. Aynı mağazaya her uğrayışınızda aynı kokuyu alıyor olmanız sizi tanıdık ve güvende hissettirir. Tüm bunlar neden eviniz için de geçerli olmasın?

Oda kokularının stresi azaltıcı ve olumsuz duygulardan uzak tutucu etkileri kanıtlanmıştır. 2004 yılında koku duyusu üzerine yaptıkları araştırma ile Nobel Ödülünü alan Linda B. Buck ve Richard Axel, insan beyni ile koku duyusu arasında oldukça ilginç yeni ilişkiler sunmuştur.

Birçok kişi istenmeyen kötü kokularla karşılaştığında tüm ev için tek bir oda parfümü kullanır. Oysaki oda kokusunun tek kullanım amacı kötü kokuları hapsetmek değil mekânın atmosferini de güçlendirmektir.

Aynı koku her tarz ve her kullanıma uygun olmayabilir. Her oda için doğru kokuyu seçerek sizin ve misafirlerinizin ruh halini olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Odanın tarzı, büyüklüğü, içeri giren ışık hatta mobilyaların malzemeleri gibi faktörler oda parfümü seçerken göz önünde bulundurulmalıdır. Odanızın atmosferine uygun kokuyu bulmak çok önemlidir. Doğru kullanım alanında doğru koku tercihi yapmanın konforunuzu nasıl arttıracağını tahmin bile edemezsiniz!

Bergamot, buhur, lavanta, paçuli, sarı papatya, yasemin..

Bu aromalara sahip kokular sizde sakinlik duygusunu uyarır ve sizi güçlendirir. Özellikle lavanta uykuya yardımcı ve dinlendirici etkileriyle bilinir. Bu esanslar rahatlatıcı özellikte olduğu için neredeyse her türlü dekorasyon ve kullanıma uygundur. Yalnızca çalışma odalarınız için kullanımı önerilmez.

Limon, portakal, çam..

Çalışma odalarınız gibi insanların daha canlı ve hareketli hissetmeleri gerektiğine inandığınız odalar için bir koku seçiyorsanız limon, portakal gibi turunçgillerin tazeleyici kokularını kullanabilirsiniz. Aynı zamanda antidepresan özelliğe sahip çam kokusunun temiz bir zihin oluşturarak odaklanmayı artırdığı bilinir. Bu esanslar ahşap mobilyalarla çok iyi uyum sağlar.

Gardenya, yasemin, sandal ağacı, amber..

Gardenya, yasemin ve sandal ağacı kokuları, afrodizyak etkiye sahiptir ve romantik duyguları harekete geçirirler. Bu sebeple yatak odaları için ideal seçimlerdir. Parfüm dışında kokulu mum veya tütsülerle de ortamın atmosferini iyileştirmeniz mümkün.

Doğal çam, misk, gül, kırmızı meyve, vanilya..

Salon ve oturma odası gibi, ailenizle ve misafirlerinizle vakit geçirdiğiniz odalarda doğal çam ve misk aromalı kokuları tercih ederek daha samimi ve sıcak bir ortam yaratabilirsiniz. Mum formunda da kullanabileceğiniz bu esanslar oturma alanlarınızın atmosferini çok daha huzurlu hale getirecektir.