Sıcak geceler rahatsız edici olabilir, rahat etmeyi uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Hem bedenlerimizin hem de çevremizin sıcaklığının her gece aldığımız dinlenme kalitesi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Isı sadece uykuya dalmayı zorlaştırmaz, aynı zamanda ne kadar iyi uyuduğumuzu da etkiler. Yeterli kalitede uyku almak, devam eden sağlığımız için önemlidir, bu da koşulların doğru olmasına bağlıdır.

Uyku sırasında, birden fazla aşamadan geçeriz, ilerleyen aşamalarda vücudun çekirdek sıcaklığının derin uyku durumuna ulaşmak için genellikle yaklaşık iki ila üç derece düşmesi gerekir. Bununla birlikte, çekirdek sıcaklığımız çok yüksekse, beynin uyanıklık ve uyku durumları arasındaki geçişi açıkça ayırt etmesi daha zordur, bu da ne kadar etkili bir şekilde dinlendiğimizi doğrudan etkileyebilir.

  • Daha az ışık, daha fazla karanlık bir ortam

Bütün ampuller, iyi bir gece uykusu almaya çalışırken istemediğimiz bir tür ısı yayar. Daha sıcak aylarda çok daha hafif ışıktan ve kısa süreli olarak yararlanmak gerekir.  Bu sadece odanızı daha serin tutmakla kalmaz, odanızı karanlık tutmak için ek uyku avantajları verir.

  • Daha fazla su içmek

Yatmadan önce bir bardak soğuk su içmek vücudunuzu nemlendirir ve serin tutar ayrıca terleme nedeniyle oluşan su kaybını yeniler.

  • Elektronik cihazlardan uzakta olmak

Işıkları kapatmaya benzer şekilde, elektroniği de kapatmak faydalıdır. Akıllı telefon gibi cihazlar, kaliteli bir gece uykusu için elverişli olmayan ısı ve ışık verir. Bu yüzden onları uzaklaştırın ve kendinize daha huzurlu bir ortam yaratın.

  • Nefes alabilen çarşaflar

Hafif, kaliteli yatak çarşafları nefes alabilir, sıcak havalarda olağanüstü tazelik sunar, bu da vücut ısısının dağılmasına izin vererek serin uyku ortamını destekler. Ne kadar az ısı kalırsa, uykuya daldıkça daha serin ve daha rahat hissetmek o kadar kolay olur.

Polyester, ipek ve saten çarşafları daha soğuk geceler için saklayın. Sıcak gecelerde pamuk kumaş tercih edilmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Vücudu serin tutan, sıcaklığı dengeleyen bir yatak 

Doğru yatak sadece serin bir uyku ortamı hazırlamakla kalmaz sağlıklı bir güne uyanabilmek için tüm koşulları sağlar. Omurga desteği, hijyenikliği, dokusu gibi önemli faktörler kaliteli uyku için yerine getirilmelidir. Fakat sıcak havalarda serin bir uyku ortamı yatakla nasıl sağlanır derseniz, bir tarafında kullanılan pamuk konfor katmanıyla yazın serin bir uyku ortamı hazırlarken diğer tarafında kullanılan yün konfor katmanıyla kışın vücut sıcaklığını dengeleyerek rahat bir uyku sağlayan Beal Yatak tüm özelliklerini buradan inceleyebilirsiniz.