Biraz salaş, biraz dağınık ama şık bir görünüm mü? Muhtemelen gelmiş geçmiş en popüler trendlerden biri olan Shabby Chic; Türkçe karşılığı ile salaş şıklık tam olarak bunu ifade ediyor. İlk kez 90’lı yıllarda kullanılan Shabby Chic terimi, ev dekorasyon fikirleri içerisinde bugün yıllara meydan okuyan ve hala oldukça popüler olan tarzlardan biri. Antika ya da eski görünümlü mobilyaları pastel renkler, danteller ve tabi ki çiçeklerle harmanlayan bu eklektik tarz, salaş şıklık olarak ifade ediliyor.

Shabby Chic çoğu zaman yaşam alanlarını masalsı bir görünüme kavuşturan bir dekorasyon stili. Eğer kendinizi rüyada gibi hissetmeyi seviyor, masalsı ortamlara hayranlık duyuyorsanız şanslısınız, çünkü salaş bir ev dekoru elde etmek diğer pek çok ev dekorasyon stiline nazaran kolay ve ekonomiktir. En basit haliyle salaş şıklık elde etmek için beyaz mobilyaları tercih edebilir, doğru aksesuarları tercih ederek yalnızca birkaç ufak değişiklikle Shabby Chic stiline uygun bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Nasıl Başlamalı?

Shabby Chic ev dekorasyon fikirleri için yapmanız gereken ilk şey odanızı beyaz bir tema etrafında şekillendirmek olmalı. Beyaz duvarlar, beyaz mobilyalar ve beyaza yakın yer döşemeleri iyi bir seçim. Eğer baştan sona evinizi yenileyecekseniz, tadilatı bu dekorasyon stiline uygun olarak yaptırabilirsiniz. Shabby Chic için beyazla yapabileceğiniz renk uyumları ise limon sarısı, şampanya pembesi ve leylak rengi olabilir. Ayrıca su yeşili olarak tanımlandığımız renk de Shabby Chic dekorasyonda oldukça iyi bir uyum yaratacaktır.

Yaşam alanlarınızda gerçek bir Shabby Chic havası estirmek istiyorsanız, başlarken yapmanız gereken bir diğer şey de bu dekorasyon stilini iyice araştırmak, okumak ve örneklerini görmek olmalıdır. Ev dekorasyonu konusunda uzman kişilerin salaş şık bir ev yaratmak için belirttiği tüm ipuçlarını ve püf noktaları internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Evinizde salaş şık bir stil yaratmak için ihtiyacınız olan bilgilere bu yazıda da yer vermeye çalışacağız.

La Vera New Yemek Odası

Mobilya seçimi nasıl olmalı?

Shabby Chic stilde ev dekorasyonu söz konusu olduğunda çağdaş tasarımlara sahip mobilyalardan ziyade, bizi geçmişe götürebilecek detaylara sahip mobilyaları tercih etmemiz gerekir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi beyaz mobilya seçiminde bulunmak bu konuda en doğru adım olacaktır. Vintage tasarıma sahip bir yemek odası bulmak günümüz şartlarında çok da zor değil. Tıpkı kıyafet trendlerinde olduğu gibi dekorasyon trendlerinde de sık sık geçmişe dönüşlerin olması, mobilya mağazalarında vintage takımlarla karşılaşmamıza olanak sağlıyor.

Salaş şık bir stil oluşturmak için mobilya önerilerine gelecek olursak; yemek odasında La Vera New Yemek Odası ideal bir seçim olacaktır. Eskiye götüren tasarımı ile öne çıkan bu takım, pembe sandalyeleri ile de Shabby Chic için uygun bir seçenek. Özel tasarım kulpları ve detaylardaki şıklığı ile de göz dolduran Le Vera New; misafirlerini rahatça ağırlamak isteyenler için de ideal özelliklere sahip seçeneklerden biri.

Televizyon ünitesinde de yine vintage tasarıma sahip seçeneklere yönelmek gerekiyor. Bu konuda en güzel örneklerden biri Softland TV Ünitesi. Çerçeveli kapak tasarımları ile dikkat çeken bu model, salaş bir şıklık yaratmak istediğiniz ortamlar için kullanabileceğiniz uygun seçeneklerden biri. TV ünitesi seçimi yapmakta zorlanıyorsanız, sitemiz üzerinden diğer seçeneklere de göz atabilirsiniz.

Softland TV Ünitesi

Shabby Chic dekorasyon için koltuk seçimi

Salaş ve şık bir ortam oluşturmak için koltuk seçimi de önemli bir detay. Modern ve retro stilleri bir araya getiren tasarımlara sahip koltuklar Shabby Chic için iyi bir seçenek olabilir. Ev dekorasyon fikirleri içerisinde beyazın ağırlıklı kullanıldığı Shabby Chic stilinde, elbette koltukların da beyaz ya da krem gibi beyaza yakın renklerde olması gerekiyor. Koltuklarda modernlik belirtileri ayaklarda başladığı için, özellikle ayak tasarımları eski stilleri andıran seçenekleri değerlendirmelisiniz.

Eski bir koltuğu beyaz döşemelerle kaplatarak da Shabby Chic stili için uygun hale getirebilirsiniz. Ancak bu hem zaman alacak hem de kısa süreli günü kurtarsa da birkaç yıl içerisinde yeni koltuk masrafı çıkaracaktır. La Vera New Koltuk Takımı gibi salaş şık görünümünü koruyan ve oldukça kullanışlı olan seçenekler Shabby Chic dekorasyon için uygun olabilir. Üzerine salaş bir şekilde atacağınız püsküllü bir battaniye bile, salaş şıklık için stiline katkı sağlayacaktır.

La Vera New Koltuk Takımı

Kullanabileceğiniz vintage aksesuarlar

Shabby Chic ev dekorasyonu söz konusu olduğunda aklınızdan çıkmaması gereken şeylerin başında aynalar geliyor. Salon dekorasyonu, oturma odası ya da yatak odası fark etmeksizin daha çok aynaya yer vermeniz gerekecek. Vintage tasarımlara sahip olan büyük aynalar salonlar için ideal seçenekler olacaktır. Kullanıldığı ortamlara farklı bir hava ve karakter kazandıran aynalar gibi, pastel tonlarda ahşap büfeler de tercih edilebilir. Salonda aynanın hemen altında açık mavi tonlarında, eskitme yapılmış, tamamen vintage görünen ahşap bir büfeye yer verebilirsiniz. Avize seçimi yaparken de yine eski görünümlü seçenekleri değerlendirmeniz gerekecektir.

Yatak odasında kullanabileceğiniz aksesuarlardan biri de renkli kuş tüyü örtüler olabilir. Romantik bir yatak odası dekorasyonu aslında salaş şık dekorasyon stili ile fazlasıyla uyuşuyor.  Beyaz, pembe, açık mavi ve küçük çiçek desenlerinin kullanıldığı detaylarla hareketlendirilen bir yatak odası, Shabby Chic stil için uygun detaylar olacaktır.

90’ların dekorasyon trendlerini günümüze uygulayan Shabby Chic trendinde aslında kilit nokta, mobilya ve aksesuarlarla nostaljik bir atmosfer oluşturabilmek. Bu nedenle eskitme görünümler, pastel renkler, yumuşak geçişler, vintage aksesuarlar oldukça önemli. Beyaz ve pembenin ana renk olduğu bu dekorasyon trendine ve diğer ev dekorasyonu fikirleri için siz de bildiklerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!