Okula yeni başlayanlar, zaten okul mefhumuna dâhil olanlar, aileler içten içe bir heyecanlı şimdi. Okullu olmanın zaten tadına bakmış olan kısım “off okullar açılıyor yaaaa!” şeklinde tepki verse de onlarda da içten içe bir heyecan var  aslında. Şöyle bir kabul edilmişlik vardır okul jargonunda; “okulun açılmasına sadece “çalışkan” öğrenciler sevinir.” Ama işin aslı öyle değil. Okul ortamı, öğretmenler, kantin sohbetleri, şamatası özlenir okulun. Kabul edelim ki dersler özlenme konusunda son sıralarda yer alır. Ama gurura yediremez “şimdi okulu özlediğim anlaşılır, çok çalışkan sanırlar beni” paniğiyle sadece oflayıp puflar öğrenci. Oysaki içten içten oda bakar alacağı kaleme, kitaba bir heyecan, göz ucuyla.

Her şey bir yana, dersi, sınavı, hocasının takması, matematiği, edebiyatı, ezberlenecek tarihi, takla atılacak bedeni hep öğrencinin şikâyet listesinde. Ama öğrencilik vasfını üzerinizden aldıklarında nasılda burnunuz da tüter o okul yılları, teneffüs araları. Devam ederken eziyet, bitince ağır özlemdir bu okul meselesi. Sonuç olarak öğrenciyseniz o okul okunacak, veli iseniz öğrenciye destek olunacak.

Öğrencinin başarılı olmak için yapması gerekenler malum peki sizin başarılı olmayı hedefleyen çocuğunuza katkınız ne olabilir? Sen hala dersinin başına oturmadın mı? Yarın ki sınavına çalıştın mı? Ödevini bitirdin mi? gibi soruların yerine ona daha verimli çalışmasını sağlayacak bir ortam sağlayabilirsiniz.

Tüm uzmanların ders çalışma konusunda birleştiği tek nokta, önemli olanın çok çalışmak değil düzenli ve verimli çalışmak olduğu. Verimli çalışmanın temelinde yatan tek unsur ise sindirerek ve dikkati vererek ders çalışmak. Aynı kitabın, konunun başında saatlerce oturmak yerine odaklanarak belirli bir periyodlarla çalışmaktır. Odaklamayı sağlayacak en önemli şey ise dikkati dağıtacak unsurlardan uzak, çalışmayı destekleyecek bir alan oluşturmaktır. Genel olarak çalışma alanının rahatlığı kişiden kişiye farklılık gösterir. Örneğin bazı kişiler müzik eşliğinde ders çalışmanın kendileri için daha faydalı olduğunu düşünürken bazıları ise sessiz ortamda çalışmanın motivasyonlarını arttırdığını belirtirler. Çalışılan konu, kişinin stres durumu ve ruh hali gibi birçok faktör dikkati etkilese de en önemli konu çocuğunuzun ders çalışma alanının dikkati dağıtmayacak şekilde olmasıdır.

file_554b3f255b9a9Ders çalışma masası veya köşesinin herkes için geçerli bazı yapısal özellikleri bulunmaktadır. Çalışma odası, çalışma ortamı veya çalışma köşesinin ders çalışmaya uygun olması, öğrencinin ders çalışma verimini de artıracaktır. Bulunduğu ortamda kendini rahat ve iyi hisseden bir öğrenci tüm ilgisini dersine verebilir. İdeal ders çalışma ortamının sağlanmasıyla, genel olarak çocuklarda bulunan dikkat dağınıklığı sorununun da büyük ölçüde önüne geçilmiş olunacaktır. Çünkü dikkat dağınıklığı olan bir çocuğun, ortamda bulunan renkli resimler, televizyon, bilgisayar gibi şeyler yüzünden zaten toplayamadığı dikkati büsbütün farklı yerlere gidecektir.file_554b3e91db55b - KopyaAilelerin en çok şikayet ettiği sorunlardan biri çocuklarının ders çalışmaması veya derse kendini vermemeleridir. Bunun tabi ki birçok nedeni ve etkeni vardır. Ders çalışma ortamı çocuğun tüm dikkatini kolaylıkla toplayabileceği, motivasyonunu artırabileceği, dikkatinin dağılmasına sebep olacak unsurların bulunmadığı, rahatlıkla dinlenip, keyif alarak kendini derse verdiği ortamlardır. Uygun şartlarda hazırlanmış bir ders çalışma ortamı öğrenciyi başarıya ulaştıracak ilk adımlardan biridir.file_554b3e0961a69 - KopyaDers çalışma ortamı ailenin zevkine göre çocuğun en rahat edebileceği şekilde dekore edilmelidir. Bir genç odası yatak, giysi dolabı, kitaplı ve çalışma masası gibi unsurların tamamını kapsasa da özelikle çalışma alanı ile diğer alanlar arasında bir sınır olmalıdır. Örneğin çalışma alanı yatağa ve dinlenme alanı olarak kullanılan bölüme ters şekilde dekore edilmelidir ki, çalışan kişinin aklı uyuma, dinlenme gibi aktivitelere gitmesin. Bunun yanı sıra öğrencinin notlarını, hatırlatmalarını her zaman gözünün önünde tutacak pano benzeri kısım bulunmalıdır. Işığı az olan bir odada öğrencinin temposu düşecek, kendini yorgun ve uykulu hissedecektir. Ayrıca odada ki mobilyaların mümkün olduğunca açık renk olması ve dikkat dağıtmaktan ziyade çocuğa hayallerini ve hedeflerini hatırlatacak nitelikte olması önemlidir.

Çalışma masası sadece ders çalışmak için kullanılmalı, yemek ve benzeri aktiviteler için masa kullanılmamalıdır. Ders çalışma sırasında oturulacak olan sandalye çalışacak olan kişinin dikkatini dağıtacak kadar rahat olmamalıdır.

Çalışma alanında sağlanacak bu şartlarla çalışması daha verimli olacak ve başarısı artacaktır. Başarılı olan her çocuk okulların tatil döneminde okulunu, başarılarını ve silgi kokusunu özler.

Konfor Genç Odası Takımları İçin Tıklayınız