İçerisinde bulunduğunuz ortamda keyifli zaman geçirmenizi engelleyen unsurlardan biri de ‘sıradanlık’ olur. Ne kadar güzel olursa olsun artık sizin için sıradan hale gelen bir görüntü, ne yazık ki değerini yitirmeye başlar. Ev dekorasyonunda da aynı durum geçerlidir. Sehpa modelleri gibi… Şu an gözünüzün bir süre tekli koltukların arasındaki sehpa üzerine takıldığını biliyoruz. Evet, artık fazlasıyla sıradan görünüyor ve evinizin enerjisini değiştirmek için, işe onu değiştirmekle başlayabilirsiniz.

Aslında sehpalar ev dekorasyonu yaparken en çok aklımıza gelen unsurlardan biridir. Mobilyalar, koltuklar, döşemeler, dolaplar derken, konunun sehpalara gelmesi epeyce zaman alır. Hatta bazen ev her şeyiyle yenilendikten sonra sehpa modelleri içerisinden seçim yapma düşüncesi peyda olur. Çünkü evi yerleştirip artık rahatça televizyon izleyeceğiniz anda, elinizde kalan su bardağını nereye koyacağını şaşırır ve orta sehpanın değerini bir kez daha anlarsınız.

Evet, bunu fazlasıyla duygusal bir an olarak lanse etmiş olabiliriz, ama çok da haksız sayılmayız. Neticede sehpa, yaşam alanlarımı için sadece dekoratif bir unsur değil, aynı zamanda pratikliği ve işlevselliği ile harika bir kurtarıcı. Peki, hangi sehpayı satın almalı? Modern mi, vintage mi? Dikdörtgen mi, yuvarlak mı? Orta sehpa mı yoksa zigon sehpa mı? Seçeneğin bu kadar artmış olması sizde de kafa karışıklıklarına sebep olmaya başladıysa, sehpa seçimi konusunda önerilerimizi dikkate almanızda fayda var.

3 Adımda Doğru Sehpa Modelleri Seçimi

Sehpa modelleri içerisinden seçim yaparken karar vermekte zorlananlar için, seçimi biraz daha basit hale getirmek istedik:

Arcel Orta Sehpa

Kullanacağınız alana göre seçim…

Sehpa seçerken önceliğiniz kullanacağınız alanı dikkate almak olmalı. Varsayalım ki salonda kullanmak için bir sehpaya ihtiyacınız var ve salonunuz biraz geniş. Böyle bir durumda dikdörtgen tasarımlara sahip sehpa modelleri doğru seçenekler olacaktır. Özellikle orta sehpa almayı düşünüyorsanız, mobilyalardan arta kalan alanın genişliğine göre bir seçim yapılmalıdır. Alan genişse küçük bir orta sehpa komik bir görüntünün oluşmasına neden olabilir. Dar bir alansa bu kez de büyük bir sehpa kullanmak burada hareket alanını azaltacağı için, şık bir tasarıma sahip olsa bile konforu engeller.

Salonda tercih ettiğiniz tasarım stiline göre dikdörtgen dışında farklı tasarımlara sahip sehpaları da tercih edebilirsiniz. Özellikle son dönemde yuvarlak sehpa seçeneklerine olan ilgi dikkate değer. Modern bir atmosfer söz konusu ise, metal detaylara sahip yuvarlak sehpaları kullanabilirsiniz. Bu sehpalarla uyumlu şekilde tasarlanan zigon sehpa modelleri de salon için uygun seçenekler olacaktır. Burada misafirlerinizi de ağırlayacağınızı düşündüğümüzde, zigon kullanımı geri planda tutulması gereken bir unsur olmalıdır.

Salon yapısı itibariyle dekoratif unsurları rahatlıkla sergileyebileceğiniz bir alandır. Özellikle farklı tasarımlarıyla göz dolduran sehpaları kullanmak istiyorsanız, salonda buna uygun bir alan bulabilirsiniz. Cam yüzeye sahip olan, etrafı metal bir çerçeveyle çevrili sehpa modelleri salonda yaratmak istediğiniz atmosfer için de uygun seçenekler olabilir. Özellikle bohem bir esinti için bu sehpaları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Logan Zigon Sehpa

Ortamda kullanılan renge göre seçim…

Sehpa renkleri konusunda artık çok fazla seçeneğe sahibiz. Önceleri ahşap renkleri ile sınırlı olan sehpalar, artık neredeyse her renkte üretiliyor. Bu nedenle ortamın dekorasyonunda tercih ettiğiniz renklere göre bir seçim yapmak iyi bir fikir olacaktır. Ancak burada kastettiğimiz elbette sarı koltuklarınızı sarı sehpalarla kombinlemek değil. Bu biraz sıkıcı bir atmosferin oluşmasına neden olabilir.  Ancak siyah ve beyaz ağırlıklı bir ortamda, gri sehpa modelleri hiç de fena durmayacaktır.

Ortamın dekorasyonunda beyaz ağırlıklı bir seçim yaptıysanız, sehpada renk konusunda biraz daha özgür olabilirsiniz. Beyazın oluşturduğu sadeliği canlandırmak için pembe ve mavi gibi canlı renklerin kullanıldığı sehpalar tercih edilebilir. Ortamın renk paletiyle uyum yakalayabilecek olan her renk, beyaz dekorasyon içinde kendisine yer bulabilir. Bu alanlar için tepsili sehpa modelleri de uygun seçeneklerdir.

Art Tepsili Sehpa

Dekorasyon stiline göre seçim…

Sıcak ve samimi bir ortam yaratmak istiyor, bu sebeple doğal bir dekorasyon stili benimsiyorsanız, ahşabın sıcaklığını yansıtacak zigon sehpa seçeneklerini kullanabilirsiniz. Ayrıca rustik tasarımlara sahip olan sehpalar da sıcak bir alan oluşturmak istediğinizde uygun seçim olacaktır. Son dönemde fazlasıyla trend hale gelen doğal ağaç görünümlü sehpalar da bu alan için uygun olabilir. Tam anlamıyla dekorasyonda bütünlüğün sağlanmasına olanak sağlayacaktır.

Modern ve şehir yaşamını yansıtan bir dekorasyon stilini benimsediyseniz, bu alanlarda kullanabileceğiniz sehpa seçeneği metal ayaklı seçenekler olabilir. Retro bir stilin baskın olduğu alanlarda ise üç ayaklı yuvarlak sehpalar daha iyi bir seçim olacaktır. Yüzeyi mermer sehpalar da vintage çizgide kabul edildiği için bu ortamlara uygun olabilir.

Siz de sehpa seçimi konusunda tercihlerinizi ve deneyimlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!