Evinizi misafirlerinize hazırlarken yaptığınız ilk şey nedir? Varsayımsal bir senaryo düşünelim: İş arkadaşınız evinize çok yakın bir yerde ve 15 dakika içerisinde size uğramaya karar verdi. Ne yaparsınız? Salon dekoru şöyle bir gözden geçtikten sonra kirli giysilerinizi ortadan kaldırır, belki bir mum yakarsınız. Kirli bulaşıkları makineye dizmek mi? Evet, bu da iyi bir fikir. Belki televizyonunun tozunu da almanız gerekebilir. Göz atmanızda fayda var.

Aslında bunlar sizin kendinizi rahat hissetmeniz için yaptığınız şeyler. Ancak misafirleriniz evinize geldiğinde daha çok başka şeylerle ilgileniyor. Onları rahatsız eden şey çoğu zaman kitaplığınızın tozlu olması değil, koltuğunuzun rahatsız olması…

Amerika’da bir dekorasyon dergisi tarafından yapılan araştırmaya göre konukların bir eve misafir olduklarında dikkat ettikleri şeyler genellikle ev dekorasyonu ile ilgili. İsterseniz size biraz onların yanıtlarından bahsedelim:

Uyumlu bir salon dekoru…

Pek çok okuyucu böyle bir ortamda olduklarında zihinsel olarak mobilyaları yeniden dekore ettiğini itiraf etmiş. Yani evinize misafir olan arkadaşlarınız, siz onlar için bir şeyler hazırlarken zihninde evinizi yeniden dekore ediyor olabilir. Zihinlerinde oluşturdukları salon dekoru bizce de merak uyandırıcı.

“Huzuru Evinize Getirecek Salon Dekorasyon Fikirleri” başlıklı yazımıza da göz atmanız faydalı olabilir.

Carpinus Koltuk Takımı

Aklınızda bulunsun: Renk seçiminde yapılan hatalar büyük ölçüde misafirlerinizi huzursuz eder. Her odanın birbiriyle uyumlu renklere sahip olması için çabaladığınızda, bu aynılık rahatsız edici hale gelebilir. Renkleri odalarla sınırlamanız daha doğru bir adım olacaktır.

Dağınık bir görünüm…

Okuyucuların en çok üzerinde durduğu konulardan biri de dağınık bir görünümün olması olmuş. Bu eşyalarınızın ortamda olması, hırkanızın koltuğun üstünde kalması gibi bir dağınıklık değil, daha çok eşyalarınızı yerleştirirken ortaya çıkan dağınık görüntü. Tarz olması için koltuğun üstüne salaş bir battaniye attığınız salon dekoru, konuklarınız için bazen rahatsız edici olabiliyor.

Tablolar ve kitapları…

Dergi okurlarının ağırlıklı olarak dikkat ettiğini söylediği bir diğer şey de tablolar ve kitaplar… Ortamda bulundurduğunuz kitaplar sizin hakkınızda fikir edinmelerine olanak sağlıyor. Tercih ettiğiniz tablolardan ise zevklerinize dair bilgi edinebiliyorlar. Bu nedenle misafirleriniz salonunuzda bulunan kitaplığınız ve tablolarınızla fazlasıyla ilgilenebilir.

Işık kaynağı…

Okur cevaplarına göre misafirlerinizin salon dekoru üzerinde dikkat ettiği bir diğer şey de ışık kaynağı… Unutmayın, misafirleriniz karanlık ve basık ortamlardan asla hoşlanmazlar. Bu nedenle ortamda fazla kalabalık yapacak büyük ve koyu renkli eşyaları görmek hoşlarına gitmeyecektir. Ferah bir ortam için açık renkli eşyaları tercih etmenizi öneririz. Avize ve lambader seçiminde ise ortama uygun tercihlerde bulunmalısınız. Özellikle küçük salonlar için gereğinden fazla büyüklükte bir avize, rahatsız edici bir görünümün oluşmasına neden olabilir.

Aklınızda bulunsun: Eğer misafirlerinizi gündüz ağırlayacaksanız perdelerinizi biraz aralayarak içeri daha çok gün ışığının girmesini sağlayabilirsiniz. Eğer akşam ağırlayacaksanız, avize ışığını biraz azaltıp birkaç mumla ortamın ışığını desteklemek iyi bir fikir olabilir.

Temizlik…

Misafirlerinizin salonda temel olarak zaman geçirdiği eşyalar koltuklarınız. Birçok kişi misafir olduğu evde en çok dikkat ettiği şeyin koltuğun temizliği olduğunu dile getiriyor. Özellikle açık renkli koltuklar tercih edilmişse, üzerinde bir lekenin bulunması ihtimali bile misafirleri tedirgin edebiliyor. Bu nedenle gözleri ister istemez koltuk minderleri üzerinde gezinirken, bizim önerimiz silinebilir koltuk kumaşlarını tercih etmeniz oluyor.

Connie Koltuk Takımı

Koltuk takımları içerisinde silinebilir kumaş özelliğine sahip seçeneklere ulaşmak zor değil. Açık renkli, ama silinebilir kumaş yapısına sahip olan Connie koltuk takımı bu konuda ideal seçeneklerden biri. Göz atmanızda fayda var.

Mobilyaların görünümü…

Misafirlerinizin çoğu size sezdirmeden ortamda bulunan eşyalarınızı gözden geçirir. Çoğu zaman sizin farkında bile olmadığınız bir şey onların gözlerine takılabilir. Derginin okurlarının da bu konuda bir fikri var. Mobilyalarınızın modasının geçiyor olması onların gözünden kaçmıyor. Eski tasarımlara sahip mobilyaların olduğu bir salon dekoru içerisinde kendilerini fazlasıyla rahatsız hissettikleri bir gerçek.

Ferris TV Ünitesi

Daha çok modern görünümlere sahip ve yeni mobilyaların yer aldığı dekorasyonlar söz konusu olduğunda keyifli zaman geçirmeleri mümkün olabiliyor. Bu nedenle Konfor mobilya koleksiyonuna göz atmanız faydalı olabilir. Mobilyalarını yenileyerek salonuna yeni bir soluk getirmek isteyenler için Ferris TV ünitesi iyi bir seçenek olabilir.

Canlı bitkilere daha çok yer açın…

İnsanların misafir olduğu evlerde dikkat ettiği unsurlardan biri de canlı bitkiler. Salonunuzda daha fazla çiçeğe yer vermek iyi bir fikir olabilir. Özellikle sukulent ve kaktüs gibi bakımı kolay çiçekler sizin için kurtarıcı olacak, misafirleriniz için de olumlu etkiler yaratacaktır.

Aklınızda bulunsun: Yapay çiçekler yaşam alanlarınızda enerjinin düşmesine neden olur. Gerçek gibi görünseler dahi kullanmamaya dikkat etmelisiniz.