Renklerin insan psikolojisi üzerine olan etkilerini az çok duymuş ve biliyorsunuzdur. Beyaz masumiyeti, siyah asaleti, mavi dinginliği çağrıştırır. Kırmızı, agresifliği çağrıştırırken aynı zamanda iştah açar ve bu nedenle sıklıkla yeme-içme sektöründe kullanılmaktadır.

Peki, renklerin ev dekorasyonundaki etkisini düşündünüz mü? Henüz düşünmediyseniz biz biraz yardımcı olalım dedik ve ev dekorasyonunda renklerin psikolojisi içerik dizimizin ilk bölümü olan “salon dekorasyonunda renklerin psikolojisi” yazımızı sizlerle buluşturduk. Yazımızdaki püf noktaları inceleyerek salonunuza mobilya seçerken renklerin psikolojinize yapacağı etkileri ön plana alabilir ve daha bilinçli bir şekilde karar verebilirsiniz.


Velluto Koltuk Takımı

Salon Dekorasyonunda Kırmızı Rengin Kullanımı

Kırmızı, hem olumlu hem de olumsuz pek çok hissi bir arada yansıtabilir. Olumlu yanları; hareketlendirici, iştah açan ve tutku uyandıran bir renk olmasıdır. Olumsuz yanları ise sinirli ve agresif bir hava yaratmasıdır. Bu nedenle de dikkatle kullanılması gereken bir renktir. Kırmızıyı seviyorsanız ve salon dekorasyonunuzda kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var; yoğun kullanımlardan kaçının.


Fiamma Koltuk Takımı

Örneğin, bütün duvarlarınızı kırmızıya boyamak yerine yalnızca yemek masanızın olduğu duvarı boyayabilirsiniz ya da farklı renkler ile kombinleyerek, yumuşak bir hava yaratabilirsiniz. Fiamma Koltuk Takımı kırmızı rengini dengeli bir şekilde kullanarak, kırmızıyı sevenler için harika bir örnek oluşturuyor. 

 

Salon Dekorasyonunda Turuncu Rengin Kullanımı

Turuncu, enerjinin rengi olduğu için enerjiyi hissetmek istediğiniz alanlarda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Özellikle salon dekorasyonunuzda turuncu rengi bulundurmanız eve gelen misafirlerinizin kendilerini rahat hissetmeleri açısından ayrıca önemlidir. Ancak bu noktada turuncunun da kırmızı gibi oldukça baskın bir renk olduğunu unutmamalı ve farklı renklerle kombinleyerek kullanmalısınız.


Espanze Koltuk Takımı

Örneğin; koltuk takımınızı turuncu renk bir berjer ile kombinleyebilir ve salonunuzda kontrast yaratabilirsiniz. Böylece hem sıcak bir görünüm, hem de modern bir tarza sahip olabilirsiniz. Koyu renk tercih etmeyenler için ise gri ve grinin açık tonları ile turuncu parçaların bir araya getirilmesi enerjik ve sportif bir alternatif olacaktır.

 

Salon Dekorasyonunda Sarı Rengin Kullanımı

 

Sarı renk, salon dekorasyonunda mobilyalarda pek tercih edilmez. Bunun yerine genellikle aksesuarlarda ön plana çıkartılır. Örneğin, sarı renk koltuk takımı almak yerine, koyu renk bir köşe koltuk takımı ve üzerine sarı desenli kırlentler alabilir, bu renk dekorasyonunu da sarı renk spor bir avize ile kullanarak tamamlayabilirsiniz.


Haris Yemek Odası

Oturma alanlarınız haricinde sarı rengi yemek masası aksesuarlarınızda da kullanarak salon dekorasyonunuza dahil edebilirsiniz. İletişimi artıran ve insanları konuşmaya teşvik eden bir renk olduğu için keyifli sofralar sizi bekliyor olabilir… Bu noktada sarının spor şıklık ile olan uyumu da dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta. Siz de salonunuza bu uyumu taşımak isterseniz yemek masası tercihinizi Haris Yemek Odası tarzında yapabilirsiniz.

 

Salon Dekorasyonunda Yeşil Rengin Kullanımı

Yeşilin dinlendirici ve dinginleştirici bir etkisi vardır. Yorgun olduğunuz zamanlarda ve özellikle gözleriniz yorulduğunda yeşil alana bakarsanız dinlendiğinizi hissedersiniz. Salon dekorasyonunda yeşil renk bulundurmak bu nedenle önemlidir.  Bu nedenle salon duvarlarınızda yeşil renk boya da kullanabilirsiniz. Özellikle yazlık evler, kır evleri ve dağ evlerinin dekorasyonlarında doğa ile bütünleştirildiği için sıklıkla tercih edilir.


Nasse Tv Ünitesi

Mobilyalarınızda kullanabildiğiniz gibi yeşil bitkiler kullanarak aynı etkiyi alabilirsiniz. Eğer salonunuz büyükse, büyük salon bitkilerini tercih edebilirsiniz. Salonunuzda bitkilere yer vermek istiyorsanız ama bakımı konusunda endişeleriniz varsa korkmayın ve hemen “Dekorasyonun Bir Parçası: Bakımı Kolay Ev Bitkileri” yazımıza göz atın.

 

Salon Dekorasyonunda Mavi Rengin Kullanımı

 

Doğada mavi rengini gökyüzünde ve denizde görürüz. Denize uzun uzun baktığımızda sakinleştiğimizi ve dinginleştiğimizi hissederiz. Salon dekorasyonunda kullanılan mavi rengi aynı şekilde odanıza derinlik katar.


Mirana Koltuk Takımı

Koyu mavi koltuk takımı kullanacaksanız eğer, salonunuzun geniş olması ve bol ışık alması kasvetli bir hava yaratmaması açısından önemlidir. Koyu mavi bir koltuk takımı düşünüyorsanız eğer, Mirana Koltuk Takımı’na bakabilirsiniz.  Açık mavi koltuk takımı kullanımı ise her mekana uygun olmasına rağmen genellikle denizci dekorasyonuyla ve yazlık evlerin salonlarında tercih edilmektedir.

 

Salon Dekorasyonunda Mor Rengin Kullanımı

 

Mor mistik bir renktir. Meditasyon yapıldığında sık sık mor renginin kullanıldığını belki fark etmişsinizdir. Mistik olmasının yanı sıra dinginlik veren bir havası da vardır. Ancak fazla kullanılması durumunda da pozitif etkilerinin tam tersi bir etki gösterebilir. Bu nedenle salon dekorasyonunuzda mor renk kullanacaksanız yoğun bir şekilde kullanmamanızı öneririz. Özellikle koyu morun baskın olarak kullanılması hem boğucu bir his yaratabilir, hem de kişiyi depresyona sokabilir.  

 

Salon Dekorasyonunda Pembe Rengin Kullanımı

Pembe renk, kırmızı ve beyazın karıştırılması ile meydana gelir. Pembe için her iki rengin de olumlu etkilerini almış diyebiliriz. Kırmızının enerji ve neşe, beyaz rengin ise huzur veren özellikleri pembede birleşmiştir. Bu nedenle salon dekorasyonunda sıklıkla kullanılır. Boğucu bir renk olmadığı için de özellikle koltuk takımlarında tercih edilir.

Plante Koltuk Takımı

Salon dekorasyonunuzda yemek masası mobilyalarını beyaz tercih edenler koltuk kumaş renginde ve dekorasyonunda pembe rengini seçebilirler. Hem beyaz mobilyaları şıklıkla tamamlayacaktır, hem de dekorasyona renk katacaktır. Plante Koltuk Takımında olduğu gibi pembe ve grinin mükemmel uyumunu tercih edebilirsiniz.

 

Salon Dekorasyonunda Gri Rengin Kullanımı

Dekorasyon konusunda son dönemlerinde belki de en popüler rengi gri. Değeri çok geç anlaşılan ve genellikle sanayide kullanılan grinin dekorasyonda kullanılması evlere modern bir hava getirdi. Ayrıca gri renk, ne çok koyu ne de çok açık bir renk olduğu için diğer renklerle çok daha rahat kombinlenebilmektedir.


Hillary Köşe Takımı

Salon kullanım alanınız küçük ise, açık gri bir köşe takımı tercih edebilirsiniz. Böylece hem açık renk sayesinde salonunuz geniş görünür hem de köşe takımı olması size alan kullanımı açar. Hillary Köşe Takımı sizin için güzel bir öneri…