Salonlar yaşantımız içerisinde en çok zaman geçirdiğimiz alanlardan biri. Oturma odası gibi sürekli sosyal olan bu ortam hem bizler için hem de ağırladığımız misafirlerimiz için sürekli şık ve kusursuz bir görüntüye sahip olmalıdır. Bu nedenle salon dekorasyon fikirleri evimizi dekore ederken en çok dikkat ettiğimiz unsurlardan biridir. Salonun hem huzurlu bir atmosfere hem de şık bir görünüme sahip olmasını istediğimiz için dekore ederken her ayrıntıya dikkat ederiz. Estetik bir ortam oluştururken aynı zamanda bu ortamın özgür hareket edebilmemize izin verecek detaylara da sahip olmasını isteriz.

Hemen herkesin salon dekorasyonunda fikri ve amacı aynı durumdayken, bu konuda uzmanların önerilerini sizler için bir araya getirdik. Aydınlık, ferah ve huzurlu bir salon dekorasyonu için neler yapabileceğinizi görmek istiyorsanız, yazının bundan sonraki kısmını daha dikkatli okumanız faydalı olabilir.

Ferah ve Aydınlık Salon Dekorasyon Fikirleri

Bir salonda olması gereken özelliklerin başında şüphesiz ki aydınlık ve ferah olması geliyor. Ortamın huzurlu görünmesi üzerinde de direkt etkili olan bu özellikler, doğru mobilya ve dekorasyon detayları seçimi yapıldığında kolaylıkla sağlanabiliyor. Bunu sağlamak için öncelikle yapılması gereken şeyin duvarlarda ve yer döşemesinde açık renkleri tercih etmek olduğunu biliyor olmalısınız. Beyaz duvarlar ve gri ahşap detaylarına sahip yer döşemeleri iyi bir seçim olabilir.

Carpinus Yemek Odası

Huzurlu salon dekorasyon fikirleri içerisinde dikkat çeken bir diğer öneri de geniş bir masaya yer vermek. Oturma grubu ile uyumlu tonlara sahip olan yemek odası takımı salon dekorasyonunda işinizi kolaylaştıracaktır. Konfor kalitesi ile üretilen Carpinus yemek odası da ferah bir salon dekore etmek isteyenler tarafından tercih edilebilir. Geniş masası ve modern detayları ile salon için uygun seçeneklerden biri olacaktır. Açık renk koltuk takımları ile çok daha uyumlu olacağını ve ortamın aydınlık görünmesini sağlayacağını söyleyebiliriz.

Huzurlu bir salon dekorasyonu konusunda içerisinde led ışık detaylarına yer verilen mobilyaların da iyi bir seçenek olacağını bildirelim. Özellikle son dönemde birçok yemek odası takımında led ışık detayına yer verildiği gözlemleniyorken, uygun bir seçenek bulması da zor olmayacaktır.

Salon için Doğru Renk Uyumları

Salon dekorasyon fikirleri konusunda dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de renk uyumu. Huzurlu bir ortam oluşturmak için özellikle bu konuda titiz davranmak gerekir. Zıt renkleri doğru bir şekilde kombin ederek ortamın modern ve aydınlık görünmesini sağlayabilirsiniz. Söz konusu ferah bir alan yaratmak olduğu için temelde kullanacağınız renklerin açık olmasına dikkat etmeniz gerekir. Beyaz ya da krem mobilyaları mor detaylarla kombinlemek doğru bir seçim olabilir. Beyaz ve mor zıt iki renk olmasına rağmen oldukça hoş bir görünüm sunacaktır.

Huzurlu bir salon dekorasyonu için kullanabileceğiniz renklerden biri de mavi. Krem ve maviyi oldukça şık bir şekilde kombin edebilirsiniz. Doğal ahşap rengiyle de oldukça uyumlu olan bu renkler sakin ve huzurlu bir alan yaratmanıza izin verecektir. Eğer koltuk takımında bu renkleri bir arada görmek isterseniz, Hilary koltuk takımı doğru bir seçenek olacaktır. Ürün sayfasını ziyaret ederek bu yeni nesil koltuk takımı hakkında daha detaylı bilgi edinebilir, nasıl dekore edeceğinize karar verebilirsiniz.

Küçük Salon Dekorasyon Fikirleri

Küçük salon dekorasyonu yaparken de aydınlık salon dekorasyonu fikirlerini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Özellikle açık renk duvar ve yer döşemesi konusu burada en önemli detaylardan biri. Eğer küçük metrekareli bir salona sahipseniz burada kullanacağınız her unsurun açık tonlarda olması gerekir. Koyu renk duvarlar ya da ceviz rengi yer döşemeleri zaten küçük olan salonun çok daha küçük ve karanlık görünmesine neden olur. Koyu renkler daha çok geniş salonlar için uygun seçeneklerdir. Eğer mobilyalarda koyu tonlara yer vermek istiyorsanız, salonunuzun duvarlarını mutlaka beyaz ya da kreme boyatmalı ya da bu tonlarda duvar kağıtları kullanma yoluna gitmelisiniz.

Bass Koltuk Takımı

Küçük salon dekorasyon fikirleri konusunda bir diğer önerimiz de yer döşemesi üzerine olacak. Son dönemde doğal ağaç desenlerinin korunduğu döşemeler dikkatinizi çekmiş olmalı. Bunlar doğal ve huzurlu bir ortam oluşturmak için en ideal seçenekler. Ancak küçük salonlarda renk seçimi önemli bir detay olduğu için, gri ya da açık kahve tonlarında yer döşemesi yaptırmalısınız. Ferah bir görünüme sahip olması için büyük mobilyaları kullanmak yerine küçük tasarımlara sahip seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Bass koltuk takımı bu konuda iyi bir seçenek olabilir. Deri görünümlü kumaşı ve modern detaylara sahip tasarımı ile hayal ettiğiniz gibi bir görünüm sunacağına emininiz. Özellikle stüdyo tipi dairelerde açık salonlar için tercih edilebilecek koltuk takımlarından biri olduğunu söyleyebiliriz.

Bass koltuk takımı renk uyumu ile de huzurlu bir salon dekorasyonu gerçekleştirmeye olanak sağlayabilir. Toprak tonları ve kiremit renginin uyumunu yansıtan takım, firkete ayaklı tasarımı ile dikkat çekiyor. Ferah, eşya kalabalığından uzak, düzenli ve aydınlık bir salon dekore etmek istiyorsanız, küçük salonlar için ideal tasarıma sahip olan Bass koltuk takımını değerlendirmeye almanızı öneririz.

Hangi Renklerle Uyumlu Olur?

Bass koltuk takımı toprak rengi tonları ile uyumlu olacaktır. Küçük salonunuzu daha ferah göstermek istiyorsanız, açık toprak tonlarını tercih etmenizi öneririz. Kum rengi bu konuda ideal bir seçenek olabilir. Zaten açık renk olan yer döşemeleriniz üzerinde kum rengi bir halı ortamı daha şık ve modern gösterecektir. Son dönemde dekorasyon trendlerinde dekorasyon kaybolan halıları görmüş olmalısınız. Yer döşemesiyle neredeyse aynı renkte ve desensiz olan halılar, ortamı daha geniş ve aydınlık gösterecektir.

Açık gri de Bass koltuk takımı ile uyum sağlayacak renklerden biri. Ortamın kararmasına izin vermeyeceği gibi daha modern ve ferah görünmesine olanak sağlayacaktır. Ev tekstili ürünlerinde açık gri ve kremi bir arada kullanabilirsiniz. Beyaz bu takım için doğru bir seçenek olmayabilir. Çünkü genel olarak pastel tonlarla uyumlu olabileceği için beyaz yumuşaklığın içerisinde sert bir renk olarak kalacaktır. Aksesuar seçeneklerinde de renk uyumlarına dikkat etmenizi öneriyor, salon dekorasyon fikirleri konusunda görüşlerinizi ve deneyimlerinizi bizlerle paylaşmanızı bekliyoruz.