Yaşam kalitesini en fazla etkileyen faktörlerin başında uyku kalitesi geliyor. İnsan yaşamının yaklaşık üçte birlik kısmını uykuda geçmesi nedeniyle doğru yatak seçimi, yaşam kalitemizi doğrudan etkilemektedir.

Yataklar sağlıklı bir uykunun temeli olup, doğru yatağı seçmek rahatlık söz konusu olduğunda birçok etkeni beraberinde getirir.

Yatağınızın sırt ve eklemleriniz için destek sağlaması çok önemlidir. Ancak, sizin için yanlış olan bir yatakta uyumak, ağrı, gerginlik veya farklı problemler uyku kalitenizi düşürebilir.

Bununla birlikte, birçok seçenek arasında yeni bir yatak seçmek zor olabiliyor.

Eski yatağınızla vedalaşarak, alacağınız yatağın size uygun olup olmadığına kolaylıkla karar verebilirsiniz. Mükemmel yatağı bulmanıza yardımcı olacak deneyimlerimize dayanarak, en iyi yatağı seçerek rahat uyumanız için ve süreci basitleştirmenize yardımcı olmak için tasarlanmış birkaç yararlı ipucunu bir araya getirdik.

Önce ne istediğinizi not edin.

Odak noktasını belirlemek için öncelikle bir yatakta ne istediğinizin bir listesini yapmak çok yararlı olabilir. Mümkünse eşinizi de buna dahil etmeyi unutmayın.

İşte kendinize sormanız gereken birkaç iyi soru:

  • Mevcut yatağımda neyi sevmiyorum?
  • Genellikle en iyi nasıl bir yüzeyde uyurum? Sert zemin, mümkün olduğunca yumuşak, orta yumuşaklık, vb?
  • Bir sonraki yatağım için “olmazsa olmazlarım” nelerdir?

Bu cevaplar aradığınız konfor konusunda size yol gösterici olacaktır.

Yumuşak mı, Orta mı, yoksa sert bir yatak mı seçmelisiniz?

Bir çok seçenek arasında en iyi yatağı seçmek kolay bir iş değildir.  Satın almadan önce dikkate almanız gereken birkaç şey var. Yeni yataktan beklentilerinizin neler olduğunu kendinize sormalısınız. Zıplayan yumuşaklıkta bir yatak mı yoksa sert bir yatak mı arıyorsunuz? 

Sağlıklı bir uyku için yatak seçimi yaparken uyku pozisyonunuz belirleyicidir. 

Yan uyuyanlar için bel bölgesini desteklerken kalça ve omuzların yatağın içine gömülecek şekilde olması ideal kabul edilir. Yan yatış pozisyonunda uzanırken omurganız düz ve yere paralel olmalıdır. Yumuşak ve orta muhtemelen sizin için ideal sertlik aralığıdır.

Sırt üstü uyuyanlar, omurgayı destekleyen bir yüzeye ihtiyaç duyar. Düz durduğunuzda olduğu gibi, omurganızda hafif bir eğri olmalıdır. Ancak kas gerginliğini önlemek için sırt ve yatak arasında bir parmak genişliğinden daha fazla olmamalıdır. Eğer sırt üstü uyuyorsanız orta sertlikte bir yatakta muhtemelen kendinizi iyi hissedeceksiniz.

Yüz üstü uyuyanlar , üst bedenin aşağı doğru eğilmesini önleyen destekleyici yataklara ihtiyaç duyarlar. Hafif bir konfor katmanına sahip sert yataklar yüzüstü uyuyanlar için en iyi seçim olabilir.

Sertlik tercihini etkileyebilecek diğer konular arasında yaş, kilo ve tıbbi durumlar bulunur.

Artrit veya fibromiyalji gibi ağrı ile ilgili sorunlarınız varsa, destek ve basınç noktası rahatlaması konfor için daha da önemli olacağından, yatak kararınıza dahil edilmelidir.

Yapılan çalışmalarda, orta ve orta sertlikteki firmalar hemen hemen her zaman yumuşak veya sert yataklara kıyasla en yüksek konfor derecelerine ve ağrı iyileştirmelerine neden olmaktadır. Sırt ağrısı için en iyi yatağı arıyorsanız, orta sert bir seçeneğe bakın.