Yemek yemek çoğu insana göre bir sanattır. İyi yemeği bulmak, seçilen yemekle en uyumlu mezeleri seçmek tamamen bir yetenektir. Çoğu zaman acıktığımızda sadece karnımızı doyurmak için yemek yemeyiz. Özellikle akşam yemeklerimize günün yorgunluğunu atmak, ailecek vakit geçirmek gibi pek çok anlam yükleriz. Peki hayati ihtiyacımız yemeğe verdiğimiz önemi başka bir hayati ihtiyaç olan uykumuza veriyor muyuz? 

Yapılan araştırmalara göre bir insan ömrünün üçte birini uykuda geçiriyor. Peki bu üçte birlik vakti rahatsız, vücudumuza uymayan, bizi dinlendirmek yerine bel ve sırt ağrılarına sebep olan yataklarda geçirerek aslında kendimize fark etmeden eziyet ediyoruz.

Yaylı, paket yaylı, sünger ve viskoelastik gibi pek çok çeşidi mevcut olan yatakların arasından seçim yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Her ay ters yüz edilerek havalandırıldığı taktirde bile bir yatak maksimum 10 yıl kullanılabilir. Yatağınızın çökmesi, yaylarının sizi rahatsız etmeye başlaması artık yatağınızı yenilemeniz gerektiğini gösterir. Yeni bir yatak alırken sadece üzerine oturarak test edemezsiniz. Yatağın size uygun bir yatak olup olmadığını anlamak için, yatağın üzerine ortalama 3 dakika uzanarak omzunuzun, bel ve sırtınızın rahat edip etmediğine karar vermeniz gerekir.

Yatağınız evinizin bir aksesuarı değildir. Yatağınızın nasıl göründüğü değil uyurken sizi ne kadar rahat ettirdiği önemlidir. Seçimlerinizi mutlaka buna göre yapmalısınız. Ayrıca yatak almak için gittiğiniz mağaza ya da showroomda sizi karşılayan satıcıya yatağınızda bulunmasını istediğiniz özellikleri anlatmalısınız. Böylece size en uygun yatağı seçmeniz konusunda sizi yönlendirecektir.

Unutmayın en pahalı yatak sizin için en uygun yatak demek değildir.

Sizin için seçtiğimiz yatak çeşitlerini görmek için tıklayın.