Koyu renkler, doğal ahşap desenleri, organik dokular ve diğer detaylarıyla birlikte rustik dekorasyon her zaman iyi bir fikirdir. Hem şık hem de rahat bir ortam yaratmak isteyenlerin seçimi olan rustik tasarımlar, son dönemde sadece evlerde değil; otellerde ve iş yerlerinde de tercih edilir hale gelmeye başladı. Modern dokunuşlarla birlikte oldukça şık bir alanın oluşturulmasına izin veren bu dekorasyon stili ile benzersiz bir görünüm yaratmak mümkün.

Doğal desenlerini koruyan ahşap mobilyalar, doğayı hatırlatan aksesuarlar ve nötr renklerle oluşturulan sıcak bir ortam rustik dekorasyon stilinin tam karşılığı diyebiliriz. Bu şekilde dokunuşlar elde etmek başlangıçta zor görünebilir ama sadece birkaç küçük detay sayesinde evinizi büyüleyici ve yıllara meydan okuyan bir çiftlik evine dönüştürebilirsiniz. Peki, hangi detaylara dikkat etmek gerekir? Sizin için cevapladık:

Rustik Dekorasyon Yapabilmek için Bilmeniz Gerekenler

Yaşam alanlarımızı her zaman daha şık ve etkileyici hale getirmek istiyoruz. Ancak bunu yaparken unuttuğumuz şey, bir dekorasyon teması belirlemek oluyor. Çoğu zaman sevdiğimiz mobilyaları bir araya getiriyor ve misafirlerimizi hayran bırakacak bir stile imza atmak istiyoruz, son dönemde bu konuda favorimiz ise rustik dekorasyon. Önceleri lüks kabul edilen tarzlardan biri olsa da günümüz şartlarında bu önyargının ortadan kalktığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü artık birçok mobilya markası koleksiyonlarında rustik tasarımlara da yer vermeye başladı. Ancak sadece mobilyayı almak yeterli olmuyor, onları doğru detaylarla birlikte uyum içerisinde kullanabilmek gerekiyor.

İşte dikkat edebileceğiniz birkaç püf nokta:

Sıcak Nötrler

Rustik dekorasyon denince akla ilk gelen şey nötr tonlara sahip bir ortam olmalı. Eğer canlı renkleri seviyor ve enerjisi yüksek bir ortam oluşturmak istiyorsanız, hemen rustik dekorasyondan vazgeçmelisiniz. Birbiriyle uyumlu, birbiri arasında yumuşak geçişler yapılabilecek toprak rengi tonları rustik evler için ideal seçim olacaktır. Koltuk takımı modelleri içerisinden seçim yaparken, nötr renklere sahip seçenekleri tercih etmeniz bu konuda akıllıca olacaktır.

Laurus Yatak Odası

Zarif Detaylar

Rustik stilde denge oldukça önemli. Eğer gösterişli mobilyalar ya da abartılı aksesuarlar kullanırsanız, hayal ettiğiniz görüntüden tamamen uzaklaşırsınız Tamamen doğal, sade görünümlere sahip ve nötr renklerde mobilyalar tercih ederken, aksesuar seçiminde de zarif detaylara yönelmeniz gerekir. Gösterişli ve çok ışık yayan bir avize dahi, rustik dekorasyon için fazla bir detay olacaktır. Daha yalın tasarımlara sahip avizeler, loş bir ışık ve mumlar bu dekorasyonun olmazsa olmazları. Özellikle yatak odası dekorasyonu yapacaksınız, dramatik aydınlatma unsurlarına yer vermenizi öneririz.

Halatlar

Rustik dekorasyonda genel olarak yalın ve doğal detaylardan yararlanıldığını söylemiştik. Halat da bu unsurlardan biri. Rustik mekanınızı zarifçe tamamlamak için sadece perdelerinizi halatla bağlamanız bile yeterli olabilir. Kullandığınız cam vazoların etrafını halatla sararak onların da rustik stile dâhil edebilirsiniz.

Koyu Renk Ahşap

Oturma odası, salon ya da yatak odası, söz konusu neresi olursa olsun rustik bir alan oluşturmak için koyu renk mobilyaları tercih etmeniz gerekir. Eğer rustik bir salon dekore etmek istiyorsanız, Laurus Yemek Odası gibi koyu renk ve doğal ağaç desenlerini koruyan seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Laurus Yemek Odası

Taş Dokular

Rustik dekora zahmetsizce karışan ve fazlasıyla yakışan bir başka doğal dekorasyon unsuru da taş dokulardır. Evinizin bir duvarını tamamen doğal taş döşetmek bu konuda atabileceğiniz iyi bir adım olacaktır. Eğer yeni bir ev dekore ediyorsanız, eşyalarınızı yerleştirmeden önce yer döşemesi ve duvarları tadilat ettirirken, duvarı taş döşetmeniz işinizi de büyük ölçüde kolaylaştırır.

Taze Çiçekler

Taze çiçeklerden yararlanmayan tek bir tarz olduğunu düşünmüyoruz. Özellikle vintage çizgiler ve doğal elementleri birleştirdiğiniz alanda bir çiçek vazosu ortama taze bir dokunuş katacaktır. Kurutulmuş çiçekler de rustik stile uyum sağlayabilir, ancak bu daha çok sonbaharı hatırlatacağı için yaz dekorasyonunda taze çiçekleri kullanmak daha akıllıca olacaktır.

Yaşam alanlarında rustik dokunuşlar yapmak her zaman zahmetsizdir. Doğru seçimler ve zarif aksesuarlarla bu stili hayata geçirmek mümkün. Yukarıdaki püf noktalara dikkat ederek evinizde uygun yerleşimi yapın ve kendiniz için konforlu bir koza oluşturun. Rustik ev dekorasyonuna dair siz de uyguladığınız adımları ya da önerileri bizlerle paylaşmayı unutmayın.