Doğallığa ve doğal yaşama olan ilgi arttıkça, rustik dekorasyona olan yönelim de artıyor. Yaşam alanlarında doğal dokunuşlar görmek isteyenlerin tercihi haline gelen rustik dekorasyon, şehir yaşamının içerisinde kendisine çok özel bir yer ediniyor. Rustik ilk anlamıyla ‘köy görünüşü veren’ olarak bilinse de ev dekorasyonunda doğallığı temsil ediyor. Modern şehir yaşamının içerisinde doğaya ve doğal olana duyulan özlemin bir çeşit dekorasyona yansıması olan rustik tasarımlar, birçok markanın yeni sezon ürünleri içerisinde de kendisine yer bulmayı başarıyor.

Rustik Dekorasyon Benim için Uygun mu?

Doğal görünüm ve konforun ön planda olduğu rustik tasarımlar, herkes için ve her ortam için uygun olmayabilir. Yeni bir ev döşüyor ve bunu yaparken rustik dekorasyon benim için uygun mu soruna cevap arıyorsanız, bulmak için ilk etapta önceliklerinizi belirlemeniz gerekiyor. Rustik stil başta da söylediğimiz gibi doğal görünümün benimsendiği bir tarz. Eğer yaşam alanlarınızda sadelik ve doğallık yerine, klasik tasarımlar ve gösteriş arıyorsanız, rustik ev dekorasyonu sizin için çok da uygun olmayacaktır.

İşten eve geldiğiniz akşamlarda rahatça arkanıza yaslanıp televizyon izlerken, kumandanızı lake kaplama bir sehpa üzerine koymak istiyorsanız, rustik tasarım ürünü olan ağaç görünümlü sehpa da sizin için uygun olmayacaktır. Beyaz büyük bir masa yerine, doğal ahşap görünümünde bir masayı tercih etmek aklınızdan bile geçmiyorsa, doğal yaşamdan izler taşıyan bu dekorasyon stiline yönelmemelisiniz.

Rustik Dekorasyon Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Zanni Köşe Takımı

Yeni evlerde rustik dekorasyon uygulanamaz.

Rustik dekorasyon hakkıda doğru bilinen yanlışların başında bu düşünce geliyor. Her ne kadar geçmişte İngiliz kır evlerinin country tarzını yenilemek için tercih edilen rustik dekorasyon, günümüzde yeni evler için de özenle uygulanabiliyor. Çünkü bu dekorasyon stili sadece doğal eşyaları kapsamıyor. Modern objeleri de içerisinde barındırdığı için, yeni evlerde de rustik stil oldukça başarılı şekilde uygulanabiliyor. Eğer şehir yaşamında yeni bir eve sahipseniz, mobilya alışverişinde doğal ahşap görünümlü seçenekleri tercih etmeniz iyi bir fikir olacaktır.

Rustik dekorasyon şıklığa izin vermez.

Bu durum biraz da şıklık anlayışınıza göre değişiyor. Eğer sizin için şık kavramının karşılığı büyük oymalara sahip, klasik görünümlü ve gösterişli işlemeleri bulunan mobilyalarsa, elbette doğallığıyla öne çıkan rustik ev dekorasyonu sizin için şık kabul edilmeyecektir. Doğru parçaları bir araya getirmeyi başardığınızda, rustik stille yaşam alanlarınızı oldukça şık bir hale getirebilirsiniz.

Rustik ev dekorasyonu maliyeti yüksektir.

Bütçenize göre hareket ettiğiniz müddetçe rustik dekorasyon hiç de maliyetli bir uygulama olmaz. Burada dikkat edilmesi gereken unsur, istediğiniz tarzda, ama bütçenize uygun olan eşyaları satın alma yoluna gitmeniz. Günümüz mobilya ve ev eşyası piyasasında birçok marka rustik stile uygun olarak tasarlanmış ürün satışında bulunuyor. Konfor web sitemizi incelediğinizde de bu konuda uygun örneklere ulaşabilirsiniz. Yani rustik ev dekorasyonu yapmak için illa ağacın ham görüntüsünü koruyan yüksek fiyatlı eşyaları satın almanıza gerek yok.

Rustik tasarımda sadece ahşap öğeler kullanılır.

Rustik tasarımda ‘ahşap’ elbette olmazsa olmazlardan biri. Ama bu yalnızca ahşap kullanılması gerektiği anlamına gelmiyor. Ahşap ağırlıklı bir ev dekorasyonu yaparken, metal öğelere de yer verebilirsiniz. Özellikle koltuk ayakları, avizeler, ayaklı aydınlatıcılar ve dekorasyon amaçlı kullanılan objelerde metal ayrıntılara yer verebilirsiniz. Böylelikle iyi bir doğal ve modern karışımı oluşturulabilir. Rustik dekorasyonda amaçlanan şeylerden biri doğallıkla modernliği bir araya getirmek olduğuna göre, ahşap ve metal uyumlu bir şekilde kullanılabilir.

Nasıl Rustik Ev Dekorasyonu Yapabilirim?

Diyelim ki salonunuzu rustik dekorasyon stiline göre tasarlamak istiyorsunuz. Bunun için uygun olan mobilyayı nasıl seçersiniz? Zor bir soru olduğunun farkındayız. Merak etmeyin, cevabını birlikte vereceğiz.

Bütçemizi uçuk noktalara çıkarmadan rustik bir salon tasarımı gerçekleştirme adına öncelikle yer döşemesinde değişikliğe gitmemiz gerekiyor. Eskitme uygulaması yapılmış olan parkeler bu dekorasyon stili için doğru seçim olacaktır. Alanın metrekaresine uygun olarak alınan parkeler, konunun uzmanları tarafından kısa süre içerisinde döşenebilir. Bu parkenin aynı zamanda doğal görünümlü ağaç gövdesi izlerine sahip olması da önemli. Eğer düz ve parlak parkeler tercih edilirse oluşturulması hayal edilen doğal görünümlü ortam çok da mümkün olmayacaktır.

Yer döşemesinde yapılan değişikliğin ardından koltuk seçimine geçilebilir. Koltukların da renk olarak doğallığı yansıtmasına ve konforlu olmasına dikkat etmek gerekir. Rustik dekorasyon için pembe ve mavinin ağırlıklı olarak kullanıldığı dinamik koltuk takımları uygun olmayacaktır. Doğal renklerde, sade ve geniş minderleriyle rahat bir koltuk almaya özen göstermek gerekir. Köşe koltuk takımları da uygun özellikleri gösterdiği durumlarda rustik salon dekorasyonu için iyi bir seçim olabilir.

Koltuklarda kullanılan döşeme unsuru da önemli bir detaydır. Özellikle deri döşemeden uzak durmak gerekir. Yünlü dokunun tercih edildiği rustik dekorasyonda, ipek ve satene de yer olduğu söylenemez. Yünlü ve silinebilir yapıda bir kumaşın kullanılmış olması tercih sebebi olmalıdır.

Rustik Dekorasyona Uygun Yemek Odası Seçimi

Rustik ev dekorasyonu için mobilya seçiminde bulunurken ahşap detaylarının ön planda olmasına dikkat etmek gerekiyor. Tamamen doğal ağaç desenlerini üzerinde taşıyan ahşapla tasarlanmış olan yemek odası takımları, bu konuda doğru bir seçim olabilir. Tabi bu tek başına ahşap ağırlıklı olması bunun için yeterli değildir. Aynı zamanda sade ve seçkin bir görünüme sahip olması gerekir. Çekmece ve dolap kapağı tutamakları bile bu konuda önemli bir detaydır. Eğer tercih ettiğiniz koltuk takımının ayakları ahşapsa, yemek odası takımında da aynı ahşabın tercih edilmiş olması ortamın şıklığını olumlu etkileyecektir.

Haris Yemek Odası

Rustik bir salon dekorasyonu yapma amacı güdüyorsanız, yemek odası seçiminde doğallığı bozacak renklere izin vermemeniz gerekiyor. Bu nedenle içeriğine başka bir rengin dâhil olmadığı, tamamen doğal ahşap görünümünde olan yemek takımları, bu konuda iyi bir seçim olacaktır. Sizin için önerimiz, Haris yemek odası takımı olabilir. Ahşabın en güzel tonlarından birinin kullanıldığı bu takım, sadece stili ile değil, sağladığı konforla da rustik tasarıma uyum sağlıyor.

Doğallığın temsili olması nedeniyle rustik dekorasyon stilinde aslında televizyona yer olduğu çok da söylenemez. Ancak modern yaşamda televizyon olmadan olmaz diyorsanız, bunun için yemek odası takımıyla uyumlu olan bir TV ünitesi kullanabilirsiniz. Yine ahşap ağırlıklı ve bol raf bölgelerinin bulunduğu bu ünite, televizyonu konumlandırmaktan ziyade, kitaplarınıza ve aksesuarlarınıza yer vermek için de uygun olabilir.

Sizler de rustik ev dekorasyonu için önerilerinizi yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.