Ramazan ayının gelmesiyle birlikte iftar sofralarına özel masa düzenlemeleri yapabilirsiniz. Evinizin tasarımına uyum sağlayacak dekorasyon fikirlerini uygulayabilir ya da yenilikçi iftar sofraları hazırlayabilirsiniz. İftar için yemek masası dekorasyonunuzu, misafir sayısına, yemek çeşitlerine, yemek odası tasarımı ve dilediğiniz konsepte uygun biçimde dizayn edebilirsiniz. Yemek masası dekorasyonu için önemli olan ürünleri ise yemek odası setlerine uygun bir biçimde kullanabilirsiniz. Yemek odası takımı içerisinde genellikle konsol, ayna seti ve masa takımı yer alıyor. Ramazan ayına özel olarak hayal ettiğiniz konsepte uygun dekorasyon fikirlerini kısa sürede yemek odalarınızda uygulayabilirsiniz.

Örneğin; bahar mevsimine uygun doğa ve çiçek temalı masa örtüleri ya da açık tonlardaki yemek odası mobilyalarını tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde kış mevsimine uygun olarak tasarlanan kar temalı aksesuarları inceleyebilir ve sofralarınızda farklı tarzları deneyimleyebilirsiniz. Tasarımlarınıza uygun masa örtüleri ve peçeteleri de tercih ederek özel konseptler oluşturabilirsiniz.

Masa Düzeni Nasıl Kurulur?

Ramazan sofraları için masa düzeni, pratik ve kolay bir şekilde tasarlanabilir. Tercihinize göre bu ürünleri seçebilir ve masa düzeninde kullanabilirsiniz. Yemek masası dekorasyon ürünleri, birbirinden farklı renk ve tasarım çeşitleri ile kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Masa düzeninin tam bir şekilde yapılabilmesi için kişi sayısına göre servis takımlarını belirlemeniz gerekir. Aynı zamanda yemek masası üzerinde masa örtüsü ya da Amerikan servisi tercih edebilirsiniz. Masa örtülerinin büyüklükleri masanın boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Ramazan ayı içerisinde her güne özel farklı konseptte masa düzeni tasarlayabilirsiniz. Özellikle masa örtüsü tercih edilecekse üzerinde Amerikan servisleri ya da farklı boyutlarda runner modellerini kullanabilirsiniz. Yemek masası düzeni içerisinde en önemli kriter çatal bıçak kullanımı ve bardakların yerlerinin belirlenmesi şeklinde sıralanıyor.

İçecek servisinin yapıldığı alan için ramazan şerbetlerini, meyve kompostolarını ve suyu bir arada bulundurabilirsiniz. Ramazan sofranızda karaf ya da hacim olarak büyük sürahiler içerisinde suyu ve şerbetlerinizi misafirlere ikram edebilirsiniz. Özellikle iftar sofralarında ara sıcak, ana yemek ve tatlı servisleri gibi belli başlı öğünler bulunur. Bu öğünler doğrultusunda yemek servislerinin sayısını artırabilirsiniz. Aynı şekilde çatal bıçak takımlarını yemeğin öğün sayısına göre tercih edebilirsiniz. Masa düzeni oluşturulurken tüm bu kriterleri göz önünde bulundurabilir, böylelikle ramazan sofranızın düzenini kolayca kurabilirsiniz. Ekstra sofra üzerinde sergilenen aksesuar ürünlerini ise konsepte uygun olacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

Ramazan Sofraları İçin İpuçları

İftar masası için estetik bir düzen oluştururken mutfakta mı yoksa salon içerisinde mi düzenleyeceğinizi belirlemelisiniz. Özellikle salonda tercih edilen büyük iftar sofraları için farklı dekorasyon önerileri oluşturabilirsiniz. Salon içerisinde oluşturulan ramazan sofraları için yemek servislerinin yapılabildiği alanların bırakılması gerekiyor. Masa üzerinde böyle bir alan bulunmuyorsa kolon üzerinde yemek servisini yapabilirsiniz. Aynı şekilde yemek servisini yapabilmek için seyyar servis sehpası da kullanabilirsiniz. Döner denge ayakları ile hareket edebilen bu seyyar sehpalar, kolay bir şekilde servis yapılmasına yardımcı oluyor. Yemek masası üstü dekorasyonu bozulmadan seyyar sehpalar aracılığı ile servis yapılabiliyor. Minimal olarak tasarlanan iftar sofraları ise mutfakta ya da yemek odalarında tercih ediliyor. Masanın büyüklüğüne göre tabak ve kaselerin hacimleri de değişiklik gösterebilir.

Hurma, zeytin ve benzeri kahvaltılıkları ise küçük tabaklarda servis edebilirsiniz. Hasır Amerikan servislerinin tercih edildiği minimal iftar sofralarını, kırmızı ve turuncu renk seçenekleri ile sıcak bir atmosfere büründürebilirsiniz. Yemek masası üzerinde olması gereken en önemli unsurlar arasında peçeteler bulunuyor. Peçete servisleri ile yemek örtüsü ve ağız silme peçetelerini masa üzerinde ayırarak dizebilirsiniz. Yemek masası duvar dekorasyonu ise salon mobilyası ile uyum sağlayacak şekilde tasarlanabilir. Özellikle yemek masasının bulunduğu duvarları, farklı konseptteki eşyalar ile tasarlayarak masaya uyumlu bir hale getirebilirsiniz. Duvar dekorasyonu olarak tercih edilen ayna ve tablo tasarımları, farklı boyutlarda olabilir. Mobilyalara uyum sağlayacak tabloları değerlendirebilirsiniz. Ahşap detayların hâkim olduğu duvar aksesuarlarını ise ramazan sofrası için tasarlanan masa örtüleri ve servis takımları ile destekleyebilirsiniz.

Çeşitli mum ve benzeri aydınlatma ürünlerini ise masa üzerine yerleştirerek farklı bir ambiyans yaratabilirsiniz. Sofra düzeninizin en önemli parçalarını oluşturan aile yadigarı servis takımları ise masanızın gelenekselliğini korumaya yardımcı olabilir. Ramazan sofralarını misafirlerinize sunabileceğiniz çok sayıda mobilya ve aksesuar ürünleri Konfor Mobilya’da sizleri bekliyor. Misafirlerinizi Konfor Mobilya yemek odaları ayrıcalığı ile eşsiz Ramazan sofralarında ağırlayabilirsiniz.