Evimiz içerisinde geçirdiğimiz zamanları düşündüğümüzde, bu anları çoğunlukla oturma odasında geçirdiğimizi fark ederiz. Yemek yerken, kitap okurken, televizyon keyfi ya da sinema gecesi yaparken ve misafirlerimizi ağırlarken çoğunlukla bu alandayız. Oturma odası dekorasyonu hem bizim en çok zaman geçirdiğimiz alan olması hem de misafirlerimizi ağırladığımız odamız olması nedeniyle diğer evin diğer alanlarından daha önemli hale geliyor. Bu odanın dört duvardan ibaret olmaması ve içinde geçirilen zamanı keyifli kılması için oturma odası dekorasyonu konusunda titiz olmak gerekiyor.

Grossi Koltuk Takımı

Oturma odası dekorasyonu konusunda asla yıkılmaması gereken kurallar yok. Dolayısıyla bu odayı dekore ederken yaratıcılığınız kadar özgürsünüz. Bu alanda kendinizi iyi hissetmek ve misafirlerinizi ağırlarken yaşam alanlarınızla gurur duyabilmek için kendi zevklerimize uygun eşyaları tercih etmeniz gerekiyor. Tabi ki her şeyin zevklerinize uygun olması, kusursuz bir dekorasyonun gerçekleştirileceği anlamına gelmez. Üstelik odanın metrekaresi küçükse her şey biraz daha zor hale gelecektir. Ancak küçük evlerde oturma odası dekorasyonuna dair ipuçlarını öğrenmek bu konuda işinizi biraz kolaylaştırabilir.

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu için 10 İpucu

1) Açık renkleri tercih edin.

Küçük alanların en büyük problemi karanlık olmasıdır. Oturma odası dekorasyonu söz konusu olduğunda zaten küçük olan alanın daha küçük ve karanlık görünmesini engellemek için açık renkleri kullanmak gerekir. Koltuk seçimi, perdeler, halılar, hatta bazen TV ünitesi bile açık renkli tercih edilmelidir. Böyle olduğunda ortamın daha aydınlık görünmesi sağlanabilir. Sadece yer döşemesinde beyazı kullanmak bile ortamın daha ferah görünmesine olanak sağlayacaktır. Eğer beyaz ağırlıklı yapılan dekorasyona bir renk katmak istiyorsanız, siyah ve beyazın kusursuz uyumundan yararlanabilirsiniz. Beyaz koltuklar, siyah masa ve sandalyeler, beyaz perdeler, siyah duvar çerçeveleri gibi detaylarla uyumlu bir ortam yaratılabilir.

2) Geniş oturma gruplarından uzak durun.

Küçük oturma odaları için geniş oturma grupları asla doğru seçim olmayacaktır. Oturma odası için özellikle mevcut alanı daha verimli kullanabilmek adına köşe takımları tercih edilebilir. L koltuk takımları ile oturma odasında konforlu ve bir o kadar da şık bir ortam oluşturabilirsiniz. Bu koltuk aynı zamanda yatak olabilme özelliğine de sahip olursa misafirleriniz olduğunda işinizi kolaylaştıracaktır. Açık renkli bir köşe takımı aldığınızda, takımın diğer köşesini de fuşya ya da sarı gibi enerjik renklere sahip bir berjerle tamamlayabilirsiniz. Böylelikle hem renklerle alanın daha geniş görünmesini sağlayabilir hem de oldukça eğlenceli bir alan yaratabilirsiniz.

Marlon Koltuk Takımları

3) Bir stil yaratın.

Oturma odası dekorasyonu için önemli olan tek unsur alana uygun eşyaları tercih etmek değildir. Bu ortamın bir stili olmasına özen göstermek gerekir. Yani aslında ilk olarak belirlemeniz gereken şey oturma odası stili olmalıdır. Nasıl bir stile sahip olmasını istersiniz? İskandinav esintili mi, enerjik mi, bohem mi, retro mu? Bu konuda bir netliğe vardıktan sonra bu odada kullanacağınız eşyaları ve aksesuarları seçmeye başlayabilirsiniz. Kullanabileceğiniz mobilyalar için web sitemiz üzerinden de koltuk takımları, yemek odası ve diğer konularda fikir edinebilirsiniz. Farklı stilleri bir araya getirerek de oldukça etkileyici bir tasarım gerçekleştirebilmeniz mümkün. Ancak bunun biraz daha emek isteyeceğini söylemeden geçemeyiz.

4) Işığı iyi kullanın.

Eğer pencereleriniz küçükse, zaten küçük olan oturma odanız yeterince ışık alamadığı için daha da küçük görünecektir. Böyle bir algı yaratmamak için ışığı iyi kullanmak gerekiyor. Oturma odası dekorasyonu için aydınlatıcı aksesuar alışverişi yaparken, çok fazla yer kaplamayacak ama iyi bir aydınlatma gücüne sahip olan unsurları tercih etmelisiniz. Avizelerin yanı sıra lambader ve duvara monte edilebilecek aydınlatıcılar iyi bir fikir olabilir. Bunun dışında farklı uygulamaları deneyerek de ortamın daha aydınlık hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

5) Duvarda aynalara yer verin.

Aynalar yansıtma özellikleri sayesinde küçük odalar için adeta bir kurtarıcı durumundadır. Küçük oturma odası tasarımı için de aynalardan yararlanılabilir. Karşılıklı gelen iki duvarda da büyük bir aynaya yer verdiğinizde, içeri girenler odanın daha geniş olduğu düşüncesine kapılacaktır. Özellikle misafirlerinizin ‘ev güzel, ama çok küçük’ eleştirisinden kaçmak istiyorsanız, ayna kullanmak en doğru karar olacaktır.

6) Televizyonu duvara monte edin.

Küçük metrekareli oturma odasında kendinize daha fazla özgür alan bırakmak istiyorsanız, televizyon ünitesi ya da sehpası kullanmak yerine, duvara monte etmeyi deneyebilirsiniz. Böylelikle iyi bir alan boşta kalacaktır. Tabi bunu yaparken kablolarının görünmesini engellemek amacıyla gerekli aksesuarları kullanmaya da özen göstermelisiniz. Alandan tasarruf etmek için en iyi çözümlerden biri olan bu işlem, özgürce hareket edebileceğiniz bir alan yaratabilmenize izin verecektir.

7) Şık duvar oyukları açın.

Duvarlar da küçük evler için işlevsel alanlar olabilir. Dolap kullanmak yerine duvar oyukları açtırmak büyük bir alan tasarrufu sağlayacaktır. Açtırdığınız alanlar için raflar dizayn ederek aksesuarlarınızı ve kitaplarınızı burada konumlandırabilirsiniz. Özellikle duvar oyunlarında kitap rafı oluşturma fikri hiç de fena değil. Devasa bir kitaplığı küçücük alana sığdırmaya çalışmak yerine birkaç duvar oyuğundan yararlanmak mükemmel olacaktır. Tabi ki yeterince alana sahipseniz, oturma odası dekorasyonu için bir kütüphane oluşturmak da oldukça keyiflidir.

8) Duvarları renklendirin.

Küçük evlerde oturma odası dekore ederken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da duvarların canlılığıdır. Ortamı daha geniş göstermek için beyaza boyadığınız duvarlarınızda, ayna kullanmanızı önermiştik. Ancak tablolara da yer vermek duvarların canlanmasına olanak sağlayacaktır. Renkli tablolar hem modern bir hava kazandırır hem de evin enerjisini yükseltir. Bu da duvarların üstüne üstüne gelmesi hissini ortadan kaldırır.

9) Daha az halı kullanın.

Küçük oturma odası dekorasyonu için en sık yapılan hatalardan biri de her yeri halıyla kaplamaktır. Özellikle masa ya da dolapların altına gelecek kadar her alanı halıyla kapatmak, hareket alanının daha küçük görünmesine neden olur. Eğer yer döşemelerinde bir hasar ya da zedelenme gibi durumlar söz konusu değilse, onların görünmesine izin verecek küçük yolluk benzeri halıları kullanmalısınız. Bu sayede misafirleriniz hareket alanlarının daha geniş olduğu hissine kapılarak bu odada zaman geçirmekten keyif alacaktır.

10) Gün ışığını içeri alan perdeleri tercih edin.

Kalın perdeler dışarıdan gelen ışığın büyük ölçüde kesilmesine neden olur. Bu da odanın daha fazla karanlık olacağı anlamına gelir. Gün ışığını en iyi şekilde içeri alabilecek incelikte perdeleri tercih etmek bu konuda önem kazanıyor. Oturma odası içerisinde gün ışığından daha fazla yararlanabilmek için her ne kadar çok şık olsalar da kalın ve koyu renklere sahip perdelerden uzak durmak gerekiyor.

Küçük oturma odalarının tasarımı konusunda önerilerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilir, bizim önerilerimizi uyguladıysanız deneyimlerinizi aktarabilirsiniz.