Öğrenci evi denildiğinde gözümüzde kalabalık bir arkadaş grubu, bazen bir masa oyunu bazense kitap yığını canlanır. Birkaç yıl oturulacağı belli olan bu evler için büyük harcamalar yapmayı kimse istemez. Bu nedenle oldukça minimal ve ihtiyaca yönelik ya da etraftan toplanan oldukça eski ve estetikten yoksun mobilyaların kullanımı yaygındır. Bu yazımızda bütçe dostu değişikliklerle evinizi trendlere uygun hale getirmenin yollarından bahsedeceğiz.

  1. Duvar Rengi

Gününüzün büyük bir bölümünü geçirdiğiniz oturma odaları için zevkinize uygun bir renk seçerek bu alana trend bir hava katabilirsiniz. Üstelik sadece bir duvara yetecek kadar boya edinmeniz yeterli. Bu rengi oturma grubu, varsa TV ünitesi yoksa da bir raf ünitesinin arkasında kullanmanız odanızın havasını anında değiştirecektir.

Hem günün yorgunluğunun atıldığı bir dinlenme alanı hem de sınavlara çalışılan bir çalışma alanı olan yatak odaları için de karyolanın veya çalışma masasının arkasında kullanılan duvar rengi odayı çok daha modern ve keyifli hale getirecektir. 2023 yılına ait öngörülen trend renklerden oluşturduğumuz renk kartelasından zevkinize ve odanıza uygun olanı seçebilirsiniz.

2. Raflar

TV ünitesi yerine ya da harici kullanabileceğiniz duvar raflarının her zevke hitap edebilecek kadar farklı çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda uygun fiyatlarıyla da dekorasyon meraklıları için bütçe dostu bir tercihtir. Okuma kitaplarınız, aileniz ya da arkadaşlarınızla olan fotoğraflarınızı ya da alıntı motivasyon cümlelerini koyduğunuz çerçeveler, küçük saksı çiçekleri veya objelerle renklendirerek odanızı oldukça uygun fiyata trend bir hale getirmeniz mümkün.

3. Kilimler

Pahalı halılardansa çok daha hafif ve kullanımı kolay uygun fiyatlı kilim çeşitlerine bakabilirsiniz. Bu kilimlerin makinede yıkanabiliyor oluşu oldukça sosyal bir alan olan oturma odalarınızda yaşanabilecek aksilikler için büyük rahatlık olacaktır. Aynı alan içerisinde farklı desenlerdeki kilimleri bir arada kullanmak son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiş bir dekorasyon fikridir. Geometrik desenlere sahip bir kilimin üstüne ufak bir post atma fikri de bohem tarzdan hoşlananlar için iyi bir seçenek olabilir.

4. Fon Perdeler

Yukarıda bahsedilenlerden hiçbirini yapamasanız bile zevkinize ve trendlere uygun seçeceğiniz renkte iki kanatlı bir fon perdenin odanıza nasıl bir hava kattığına inanamayacaksınız. Bu görüntü odayı keyifli, sıcak ve aynı zamanda çok da havalı hale getirecektir. Tavandan zemine kadar uzanan bu perdeler, yarattığı illüzyonla odayı daha yüksek gösterecektir.

5. Koltuk Örtüsü ve Kırlentler

Kullanmakta olduğunuz oturma grubundan memnun olmasanız bile son yıllarda trend olan koltuk örtülerinden dilediğinizi çok uygun fiyatlara edinebilirsiniz. Üzerinde kullanacağınız renkli veya desenli kırlentlerle hem sevmediğiniz koltuğu gizleyebilir hem de odanın havasını tamamen değiştirebilirsiniz. Koltuk örtüsü ve kırlentlerinizi ton sür ton seçebileceğiniz gibi zıt renkleri bir arada kullanarak odanın dinamiğini de arttırmanız mümkün.

6. Old Furniture is My Canvas!

Eğer öğrenciyseniz yeni mobilyalar almak yerine ikinci el mobilyalar kullanmayı tercih etmiş olabilirsiniz. Ki bizce bu çok mantıklı. Bu mobilyalar zaman içerisinde aşınmış ya da renkleri zevkinize hitap etmiyor olabilir. Yeter ki onları kişiye özel hale getirebilecek yaratıcılığınız olsun. Görüntüsünden hoşnut olmadığınız gardıroplarınızı birer tuval gibi kullanarak üzerlerinde yaratıcılığınızı sergileyebilirsiniz. Sadece sizde olan tasarım bir gardıroba ya da en sevdiğiniz renkte bir buzdolabına kim hayır diyebilir?

7. Ayna-Poster-Tablo

Şimdi de yaratıcılığımızı duvarlara dökme vakti! Belki en sevdiğiniz grubun posteri belki de en sevdiğiniz filmin afişi ya da kendi hayal gücünüzle yaratmış olduğunuz bir tablo ile duvarlarınızı renklendirebilirsiniz. İnternetten çok uygun fiyata bulabileceğiniz çerçeve görünümlü oldukça iyi baskılarda MDF tablo setleri de mevcut. Bunlar arasından zevkinize, bütçenize ve odanıza en uygun olanı seçip trend bir görünüm yakalamanız oldukça basit. Bulunduğunuz bölgeye en yakın aynacıda bütçenize uygun boyutlarda ayna kestirip odanızın havasına hava katabilirsiniz.

Editör Öneriyor!

Bass New Yemek Odası’na ait üçlü konsol aynası, organik formu ve uygun fiyatıyla evinize hareket ve derinlik katmanın en kolay yolu. Üstelik bu çoklu ayna görüntüsü çok trend!