Gökyüzü mavisini, ortanca çiçeklerini ve bahar yağmurlarını düşünün… Pantone’un ‘Natural Optimism’ olarak adlandırdığı bu renk tam olarak baharın simgesi gibi. Türkçe karşılığı ile ‘doğal iyimserlik’ rengi evlere neşe katmakla kalmayacak, kendinizi her zamankinden daha enerjik hissetmenize de yardımcı olacak. Birbirinden güzel renk uyumları yakalayarak kullanabileceğiniz doğal iyimserlik rengi aslında mükemmel bir nedenden dolayı yaratıldı. Dünyaca ünlü çay markası Twinings; dünya üzerinden yaşanan iyi olayların, kötü olayların gölgesinde kaldığını ve önemli ölçüde azaldığını gösteren bir araştırmaya imza attı. Bu araştırma üzerine Pantone ile iş birliği yaparak insanların günlük yaşamlarında daha iyimser olabilmeleri için ‘Natural Optimism’ rengini ortaya çıkardılar. Bu harika bir fikir değil mi?

Eğer siz de hayatınıza iyimserlik katmak istiyorsanız, bu renk tonuna kıyafetlerinizde de yaşam alanlarınızda da daha fazla yer açabilirsiniz. Üstelik kusursuz renk uyumları yaratarak. Ev dekorasyonu için bu rengi nasıl kullanabileceğinize dair önerileri sizin için derledik:

Dekorasyonda Doğal İyimserlik Rengini Kullanabilmeniz için Yaratıcı Fikirler

Bir koltuk takımı dokumasında doğal iyimserlik rengi olan gökyüzü mavisini bulmak her zaman kolay olmaz. Özel olarak bu renk bir döşeme yapılsa bile hayal ettiğimiz kadar şık bir görüntü ortaya çıkmayabilir. Bu nedenle doğal iyimserlik rengini büyük parçalarda değil, küçük parçalarda kullanmak çok daha akıllıca olacaktır. Yaz evi dekorasyonu yaptığınızı düşünün. Mavi duvarlar, mavi bir halı, mavi aksesuarlar, beyaz koltuklar ve beyaz yer döşemeleri… Tek kelimeyle kusursuz bir görünüm değil mi? Yazlık dekorasyonu yaparken renk uyumları yaratmak biraz daha kolay olabilir. Ancak sürekli kullandığımız ve misafirlerimizi ağırladığımız yaşam alanlarımızda renk kombinasyonu daha fazla önem gerektirir. Bu nedenle işinizi biraz daha kolaylaştıracağını düşündüğümüz dekorasyon ve renk seçimine dair önerilere birlikte göz atabiliriz:

Değerli anılarınız için çerçeveler…

Beyaz ve gökyüzü mavisinin eşsiz uyumundan çerçevelerde yararlanmaya ne dersiniz? Eğer beyaz ya da beyaza yakın bir duvar boyası tercih ettiyseniz, mavi çerçeveler oldukça şık detaylar olacaktır. Ancak tercihiniz mavi duvarlardan yanaysa bu durumda çerçevenizi beyaz tercih etmelisiniz. Değerli anlarınıza dair fotoğraflarınızı farklı boyutlarda ama aynı tarz ve aynı renk çerçevelerle duvarlarınıza asabilirsiniz. Hem minimal bir görünüm yaratır hem de doğal iyimserlik rengini dekorasyonunuzda ustaca kullanabilirsiniz.

Gökyüzü Mavisi Mutfak Dekorasyonu

Mavi vazolar ve beyaz çiçekler…

Bahar ve yaz aylarında yaşam alanlarımızda olması gereken şeylerin başında çiçekler de geliyor. Canlı çiçeklere özellikle salonda ve mutfakta yer verebilirsiniz. Hem şık görünümleri ile ortamın havasını değiştireceklerdir hem de canlı çiçekler görmek misafirlerinizin hoşuna gidecektir. İşte gökyüzü mavisine bu çiçekler için kullanacağınız vazolarda da yer verebilirsiniz. Beyaz gülleri seviyorsanız, mavi renk zarif bir vazo içerisinde bu beyaz güller oldukça şık duracaktır.

Aklınızda Bulunsun: Çiçekleri uzun saplı olarak tercih etmek ve uzun bir vazo içerisinde yer vermek şıklık açısından daha etkileyici olacaktır.

Flemens Yemek Odası

Mavi detaylı halılar…

Ev dekorasyonunun çoğu zaman gözden kaçan detaylardan biri de halılar. Genelde zemin döşemesiyle neredeyse aynı renkte olan halıları tercih ediyoruz, çünkü bu şekilde bir halı kullanmak aslında büyük bir yükten de kurtulmak oluyor. Halı ve diğer eşyaların uyumu için de ayrıca bir çözüm bulmak istemiyoruz. Ancak üzerinde biraz düşünüldüğünde dekorasyona fevkalade uyumlu olan ve ortamı çok da şık gösterecek detaylara sahip halı seçimi yapmak mümkün olabiliyor. Salonunuzda krem ve kahve tonlarının ağırlıklı olduğunu varsayalım, bu stilde bir alanda doğal iyimserlik rengine yer vermek için halı iyi bir seçenek olacaktır. Toprak renklerinin oluşturduğu dinginliğe biraz hareket katacaktır. Tıpkı Flemens Yemek Odası’nın altında kullanılan halı gibi. Yukarıdaki fotoğrafa biraz daha dikkatli bakmanız gerekebilir. 🙂

Vilevu Yatak Odası

Toprak ve mavi tonlarla renk kombinasyonu…

Gökyüzü mavisinin yakıştığı renk uyumları içerisinde toprak tonları yer alıyor. Bu renkleri kullanmak için en ideal ortamlardan biri yatak odası olacaktır. Vilevu Yatak Odası’nda olduğu gibi toprak tonlardaki yatak başlığı, krem rengi mobilyalarla asil bir duruş kazanan yatak odasında, gökyüzü mavisi detaylara yer vermek çok da zor olmayacaktır. Beyaz duvarlarda gökyüzü temalı bir yağlı boya tablosu kullanmakla işe başlayabilirsiniz. Doğal iyimserlik rengi tonlarında bir abajur bulmak da zor sayılmaz. Ev tekstili ürünlerinde de bu renge yer vermeye özen gösterdiğinizde ortaya harika bir sonucun çıkması kaçınılmaz olacak.

Mutfakta Natural Optimism

Mutfak dekorasyonunda da küçük detaylarda natural optimism rengine yer verebilirsiniz. Son dönemde beyaz ağırlıklı mutfak dekorasyonu trend haline geldi. Sizlerin de bu trende ayak uydurduğunu varsayarsak, mutfak eşyalarınızda gökyüzü mavisine yer vermek iyi bir renk uyumu yaratacaktır. Kullandığınız kahvaltı takımında ya da fincan takımında bu rengi tercih edebilirsiniz. Mutfak masasında kullandığınız örtü ve halınız da mavi detaylara sahip olabilir. Eğer renk uyumunda kusursuzluktan yanaysanız, buraya baskın olarak başka bir rengi daha dahil etmemenizi öneririz.

Gökyüzü mavisi toprak tonlarıyla da uyum sağlayan bir renk olduğu için, eğer sıfırdan bir mutfak dekore edecekseniz, doğal ahşap desenlerinin korunduğu mutfak dolaplarını tercih etmenizi ve mutfak masasında doğal iyimserlik rengine yer vermenizi öneririz. Sandalyeler bunun için iyi bir fırsat olacaktır. Renklerin psikolojisi artık yaşam alanınızda olumlu etkilerini gösterecek!

Birbirinden farklı ev dekorasyonu fikirleri için blog içeriklerimizi takip etmeyi ve inceleyebileceğimiz konular hakkında bizlere önerilerde bulunmayı unutmayın!