Dünyanın en ünlü portre “Gioconda” ya da bildiğimiz adıyla Mona Lisa… Leonardo da Vinci tarafından 1503 ve 1514 yılları arasında yapılan bu tablo, Paris’teki Louvre’da daimi olarak sergileniyor.

Anlatılanlara göre, tabloda tasvir edilen kadın Lisa Gherardini, yani Mona Lisa, Florentine kumaş tüccarı Francesco del Giocondo’nun karısıdır. Hem kendi hikâyesi hem çalışma serüveni hem de gizemiyle yıllardır konuşulan Mona Lisa, renkleriyle tam anlamıyla büyüleyici bir tablo. Sarı, yeşil ve kahve tonlarının bir arada kullanıldığı bu eser, benzersiz bir renk paletine sahip. Her biri farklı duyguları temsil eden ve gizemli bir atmosfer yaratan bu renkleri yaşam alanlarınızda kullanmak istemez miydiniz?

Mona Lisa renkleri kullanılarak ev dekorasyonu nasıl yapılır, gelin buna birlikte bakalım:

Mona Lisa’da Belirgin Renkler ve Renk Psikolojisi

Hikâyesiyle bir hayli gizem yaratan Mona Lisa, renkleriyle de bu gizemi korumayı başarıyor. Tabloda genel olarak birbirine yakın tonlarda renklerin kullanıldığını görüyoruz. Baskın olarak kullanılan rengin kahverengi olduğunu söylemek mümkün. Kahverengi doğallığın sembolü haline gelen renklerden biridir. Sadeliği, dayanıklılığı ve dostluğu temsil eder. Aynı zamanda sosyal dengenin de simgesi olan renklerden biridir.

İkinci baskın renk ise yeşil… Farklı tonlarının bir arada kullanılması güven hissi yaratıyor. Umudu ve gençliği de temsil eden renklerden biri olan yeşil, Mona Lisa’da da tabloya dinginlik katıyor. Üçüncü renk olarak sarı ve dördüncü renk olarak bej, tam anlamıyla bir metanet hissi yayıyor. Yani yaşam alanlarında Mona Lisa renkleri ile dekorasyon yapmak isteyenler, oldukça sakin, ama bir o kadar da gençlik hissi veren bir ortam oluşturabilirler.

Laurus Yemek Odası

Mona Lisa Renk Paleti ile Ev Dekorasyonu Yapılabilir mi?

Dünyanın en ünlü tablosu olarak lanse edilen Mona Lisa’nın renk paleti ile elbette ev dekorasyonu yapılabilir. Ancak içerisinde bulunmaktan zevk alınacak bir ortam oluşturmak için hangi rengin nasıl kullanılacağına dikkat etmek gerekiyor. En basit haliyle bej ve sarıya yakın tonları duvar ve zeminde, koyu kahverengi tonlarını mobilyalarda, yeşil ve açık kahve tonlarını ise koltuk takımı seçeneklerinde kullanmak akıllıca olabilir.

Örneklerle açıklamak gerekirse eğer, Mona Lisa renkleri ile ev dekorasyonu yapmak için mobilya seçiminizi Laurus Yemek Odası gibi seçeneklerden yana yapabilirsiniz. Laurus, koyu renginin yanı sıra doğal ahşap desenlerini koruyor olması nedeniyle kahverenginin doğallığına yakışan bir mobilya. Kapaklarında ve kenarlarında farklı renk tonlarının tercih edilmiş olması, daha doğal ve sade bir ortamın oluşmasına olanak sağlayacaktır.

Laurus Koltuk Takımı

Koltuk takımı seçiminde de yine yukarıda belirttiğimiz gibi yeşil tonlarını kullanabilirsiniz. Eğer mümkünse Bass New Koltuk Takımı modelinde olduğu gibi griye yakın kahve ve yeşili bir araya getiren seçenekler tercih edilebilir. Direkt yeşil ağırlıklı ilerlemek istiyorsanız, yine Laurus serisinin koltuk takımı da uygun bir seçenek olacaktır. Birbirini tıpkı tablodaki gibi tamamlayan bu renkler, dingin bir salona sahip olmanızı sağlayabilir. Tabi ki duvarlarınızda ve zemin döşemesinde bej gibi açık renklere yer verdiğiniz takdirde.

Tabloda olan ve tamamlayıcı olarak kullanılabilecek renklerden biri de sarı. Sarının açık tonlarına koltuk seçeneklerinde rastlamak çok da mümkün değil. Ancak kırlent seçeneklerinde ya da halı seçiminizde bu rengin yer aldığı modellere öncelik verebilirsiniz. Perdeler için de açık sarı iyi bir seçim olabilir. Eğer üzerinde kahverengi desenlerin yer aldığı sarı bir fon perde tercih ederseniz, salonunuzun değişen havası karşısında şaşıp kalabilirsiniz.

Mona Lisa, Leonardo da Vinci’nin kendi geliştirdiği teknik olan ‘atmosferik perspektif’in uygulandığı bir tablo. “İnsanı, ilahi güzelliğe en yakın haliyle resmetme” olarak açıklanan bu teknik, sanat eserlerinde aşırılıklardan kaçınmayı gerektiriyor. Eğer yaşam alanınızı Mona Lisa renkleriyle dekore etmeye kararlıysanız, sizin de aşırılıktan ve zıt renkleri bir arada kullanmaktan kaçınmanız gerektiğini belirtmeliyiz.

Hafızalara kazınan bir başka tablo: Yıldızlı Gece… Van Gogh’un Yıldız Gece renk paleti ile ev dekorasyonu nasıl yapılır öğrenebilir, sanatı yaşam alanlarınıza taşıyabilirsiniz.

Eğer daha iyi bir dekorasyon önerisine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, aşağıdaki yorum alanından bu harika fikrinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!