Yeni evliyseniz veya yeniden ev döşeme düşünceniz varsa farklı dekorasyon stilleri arasında kaybolabilirsiniz. Evinizi bu stillerden hangisine göre döşeyeceğinize karar verirken kısa bir araştırma yapmanız işinizi kolaylaştırabilir. Biz de bu yazımızda sizin için modern ev döşeme ile ilgili küçük fikirler vermeye çalışacağız.

Modern dekorasyon daha sakin, sade ve kullanışlı olmasıyla herkesin beğenisini kazanmıştır. Peki bu uyumu ve sadeliği nasıl yakalayabiliriz? Birkaç maddeyle evinizi nasıl modern dekore edebilirsiniz gelin birlikte bakalım.

Modern Dekorasyona Giden 10 Basamak

Evinizi yeniliyorsanız veya yeni ev kuruyorsanız baştan sona modern mobilyalar, duvar kağıtları, aksesuarlar kullanabilirsiniz. Böyle bir imkânınız yoksa var olan eşyalarınıza sade aksesuarlar, tablolar kullanarak küçük dokunuşlarla modern bir hava katabilirsiniz.

İnternet üzerinde küçük bir araştırma yaptınız ve karşınıza binlerce dekorasyon ürünü çıktı değil mi? Ve hepsi de o kadar güzel ki insanın her birini alıp evinin bir köşesine koyası geliyor. Ancak modern ev dekorasyonu bu güzel eşyalar arasında kaybolmayı değil denge kurmayı ifade ediyor. Yani kullanılacak her şey ne az ne fazla olacak. Bu dengeyi sağlarken dikkat edilmesi gerekenleri size birkaç maddeyle sunmak istiyoruz:

Vilevu Koltuk Takımı
  1. Bulunduğunuz dönemde moda olan veya en sevdiğiniz sakin renklerden birini temel renginiz olarak belirleyin. Dekore edeceğiniz odadaki büyük parçaları bu renkten seçebilir, temel renginize uygun birkaç rengi de küçük aksesuarlarınızda kullanabilirsiniz. Örneğin, Vilevu gibi düz ve sakin renklerde modern bir koltuk takımı seçebilirsiniz.
  2. Açık renkte seçtiğiniz koltuklarınızı daha canlı tonlarda kırlentlerle tamamlayabilirsiniz. Eğer Vilevu gibi krem tonlarda bir koltuk takımı tercih ettiyseniz, pas renginde birkaç küçük kırlentle tamamlamak iyi bir fikir olabilir.
  3. Evimizin temel öğelerinden birisi de şüphesiz perdelerimiz. Modern bir ev döşeme çabası gösterirken, sadeliğin dışına çıkmamak için perdelerinizde renk seçimini çelik mavisinden yana yapabilirsiniz. Tek renk desensiz ya da küçük geometrik desenleri bulunan perdeler bu konuda iyi bir seçim olabilir.
  4. Pas rengi ve çelik mavisi çok ayrı uçlarda renkler gibi görünse de gözünüzde canlandırdığınızda uyumuna bayılacaksınız. Bu renklerde küçük aksesuarlar kullanarak ortamın havasını değiştirmeyi başarabilirsiniz.
  5. Yeni bir ev döşerken avizeler de önemli unsurlardan biri. Son zamanlarda fazlaca talep gören metal çubuklarla oluşturulan geometrik şekilli avizeler hem sakin hem de hoş bir görünüme sahip olmasıyla modern evlerin vazgeçilmezi olmaya başladı bile!
  6. Modern ev döşeme planlarınızın arasında duvar renginizi değiştirmek de varsa yine temel renginizle aynı düz bir duvar kâğıdı tercih edebilirsiniz. Böylece odanızdaki sakinliği ve bütünlüğü koruyabilirsiniz.
  7. Evinizi modern tarzda dekore ederken yer döşemeleriniz konusunda kararsız kalabilirsiniz. Fazlaca tercih edilen doğal ahşap döşemeler daha çok klasik tarzı yansıttığı için modern dekorasyonunuza fazla uyum sağlamayabilir. Peki farklı bir yer döşemesi seçmeye ne dersiniz? Mermer ve granit artık mutfak tezgahları ve banyo duvarları dışında yer döşemesi olarak da kullanılmaya başlandığına göre bu güzellikten faydalanmak şart oldu. Duvar renginize yakın tonlarda ince koyu damarları olan mermer ya da granit bir yer döşemesi evinize çok hoş bir hava katacaktır.

Eğer bütçeniz çok kısıtlı değilse yer döşemesinin yanı sıra süpürgelik kısmına denk gelen yerlere yaklaşık on santimetre genişliğinde oniks mermer döşeterek altına ışık koydurabilirsiniz. Böylece son zamanlarda oldukça talep gören oniks mermerin yarı geçirgen özelliğinden faydalanarak hoş bir yer ışıklandırması yapabilirsiniz.

Bass New Yemek Odası Takımı
  1. Modern ev dekorasyonu yaparken sakinlik ve sadelik esas. Ancak bu ruhsuz bir eve sahip olacağınız anlamına gelmiyor. Duvarlarınızı biraz hareketlendirmeye ne dersiniz? Yağlı boya tablolar kullanarak bu alanı çok daha şık bir hale getirmeniz mümkün. Burada yemek odası takımınızın aynaları da kurtarıcı olabilir. Tıpkı Bass Yemek Odası Takımı’nda olduğu gibi…
  2. Bu yılın trendi şüphesiz mermer! Bu nedenle mermer desenine sahip uzun bir vazoyla dekorasyonu tamamlamak iyi bir fikir olacaktır. Vazo içerisine koyduğunuz bambularla ortama doğallık katabilirsiniz. Modern dekorasyon yaparken aksesuar sayısını az tutmanız daha uygun olacaktır. Böylece fazla dağınıklık ve karmaşa oluşmayacaktır.
  3. Son olarak küçük bir duvarınıza ayna döşemeye ne dersiniz? Geometrik şekilli aynalar, odanızı hem olduğundan daha geniş gösterecek hem de pencerelerden giren ışığı yansıtarak odanızı aydınlatacak, doğal ışıktan daha fazla yararlanmanıza olanak sağlayacaktır.

Birbirinden farklı dekorasyon önerileri için diğer blog yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Siz de modern bir ev döşemek için hangi adımları uyguladığınızı yorum olarak bizlerle paylaşmayı unutmayın!