Ferahlığın ve temizliğin rengi olan beyaz, artık şıklığın da rengi! Beş altı yıl öncesinde kadar sadece lüks dekorasyonlarda karşımıza çıkan beyaz, artık yaşam alanlarımızın vazgeçilmezi. Üstelik yemek odalarında bile! Beyaz yemek odası dekorasyonu ile salonunuzu hem modern hem de zarif bir hale getirebilirsiniz. Üstelik sadece beyaz mobilya seçiminde bulunmak bile bunun için yeterli.

Özel günlerde tercih ettiğiniz lüks restoranları düşünün, içinde olmaktan keyif aldığınız otelleri… Bu mekanlarda çoğunlukla hakim olan rengin beyaz olduğunu mutlaka fark edersiniz. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan ve ortamı çok daha şık hale getiren beyaz, yemek odalarında da favori seçeneklerden biri haline geldi. Üstelik çocuklu aileler için bile! Bilirsiniz, evde küçük çocukları olan ailelerin mobilya seçiminde önceliği koyu renklerdir. Özellikle koltuk seçimindeki titizliklerinden onların küçük çocuklara sahip ebeveynler olduklarını anlayabilirsiniz. Ancak her şeye rağmen beyaz mobilyanın yükselişi devam ediyor. Markaların da modern yemek odası modelleri içerisinde beyaz takımlara fazlasıyla yer vermeye başladığını görüyoruz.

Beyaz Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Herkesin hayalinde canlandırdığı bir dekorasyon stili vardır ve yaşam alanlarını bu stile göre dekore etmeye çalışır. Eğer hayalinizde yer eden ferah ve temiz görünen, kendinizi hem özel hem de rahat hissetmenize olanak sağlayacak bir alan ise yemek odasında da beyazdan yana hareket etmeniz doğru olacaktır. Peki, nereden başlamanız gerekir?

Öncelikle konforlu ve beyaz yemek odası dekorasyonu için yemek masası seçimi ile başlayabilirsiniz. Masanın tasarımı ortamın şıklığı üzerinde fazlasıyla etkilidir. Duvarlarınızın ve yer döşemelerinizin beyaza yakın renklerde olduğunu varsayarsak, ortamın dekore edilmesini sağlamak çok daha kolay hale gelecektir. Bu nedenle böyle bir ortam için ilk önerimiz ahşap ve beyazı bir araya getiren tasarımları tercih etmeniz olacak. Bacaklarında beyaz, üzerinde ve sandalyelerinde de doğal ahşap renginin ve desenlerinin kullanıldığı masalar, modern bir yemek odası dekorasyonu için doğru seçenekler olacaktır. Katlanabilir masası ile fonksiyonel yemek odası takımlarından biri olan Hillary yemek odası, doğru bir seçim olabilir. Sade, ama oldukça şık bir tasarıma sahip olan Ferris, sandalyelerinde tercih edilen kaliteli kumaşıyla dikkat çekiyor. Yaşam alanlarında tam beyazı kullanmak yerine krem tercihinde bulunmak isteyenler için de ideal bir seçenek.

Softland Yemek Odası

Gerçek bir ferahlık için beyazdan vazgeçmeyenler için ise Konfor imzası taşıyan takımlardan biri olan Softland yemek odası doğru bir tercih olabilir. Beyaz yemek odası dekorasyonu yaparken çiçekli döşemesi ile ortamın daha enerjik hale gelmesine olanak sağlayacak olan Softland, country ev dekorasyonu yapmak isteyenler için de ideal görünüyor. Geniş ve kullanışlı bir yemek masasına sahip olan Softland, yaşam alanlarınızda hayal ettiğiniz görüntüyü gerçekleştirmek istediğiniz anlarda iyi bir kurtarıcı olacaktır. Sadece yemek masası ile değil, konsol ve vitrini ile de şık detaylara sahip olduğunu söylememizde fayda var.

Yuvarlak masa mı, dikdörtgen masa mı?

Yemek masası seçimi yaparken birçok kişinin aklına takılan sorulardan biri de yuvarlak mı, dikdörtgen mi tercih edecekleri oluyor. Yuvarlak masalar bir dönemin en moda parçalarıydı, ancak onların devri çoktan kapandı. Şimdilerde yuvarlak olarak nitelendirdiğimiz masaların genel olarak oval masalar olduğunu söyleyebiliriz. Ortamın dekorasyonuna göre oldukça hoş bir seçenek olan oval masalar, biraz fazla yer kaplamaları nedeniyle daha çok geniş mekanlar için doğru seçim olacaktır diyebiliriz. Konfor yemek odası seçeneklerinden biri olan Connie yemek odası da oval görünümü ile dikkat çeken modellerden biri. Ancak bu takımı dikdörtgen masa seçiminde bulunarak da satın alma imkanına sahip olabilirsiniz.

Dikdörtgen yemek masaları genel olarak ortamın dekorasyonuna kolay uyum sağlamaları ve kullanışlı yapıları ile dikkat çekiyor. Yemek odasını dekore ederken oldukça kolay bir yerleştirme yapmanıza olanak sağlayan bu masalar, özellikle dar alanlar için tercih edilebilir. Açılır-kapanır özelliğe de sahip olduğundan işlevsel yapıları sayesinde oldukça keyifli bir kullanım sunabilir. Kalabalık misafirlerinizi ağırlamak istediğiniz anlarda tam anlamıyla bir kurtarıcı olan dikdörtgen yemek masaları, yemek yerken sağladığı konforla da hoşunuza gidecektir. Eğer geniş bir yemek odasına sahip değilseniz, yuvarlak masa yerine dikdörtgen masa tercihinde bulunmanız doğru bir seçim olacaktır.

Hangi renklerle uyumlu olur?

Ferris Yemek Odası

Beyaz yemek odası dekorasyonu yaparken arada kullanabileceğiniz renklerin başında açık kahve ve gri geliyor. Her ikisi de yalın bir şık bir dekorasyon için doğru tercihler. Ancak daha dinamik bir renk kullanmak isterseniz, bu durumda pudra rengi, pembe ya da mavi iyi bir seçenek olabilir. Beyazın yanında tek bir renk, ama dikkat çekecek bir renk kullanmak gibi düşünceniz varsa, bu durumda morun asaleti harika bir yardımcı olabilir. Beyaz yemek odanızda mor bir halı hiç de fena bir fikir olmayacaktır.

Beyaz yemek odasında ferahlığın korunması için en çok tercih edilen renk kombinasyonunun krem ve açık kahve olduğunu söyleyebiliriz. Bunu birçok yemek odası takımında da görebilirsiniz. Ferris yemek odası tam olarak söz ettiğimiz renk kombinasyonunda tasarlanmış bir takım. Ürün sayfası üzerinden takıma dair detayları görebilir, beyaz yemek odası dekorasyonu için seçimlerinizde değerlendirebilirsiniz.

Aydınlık, ferah ve temiz bir yemek odası dekore etmek için siz de uyguladığınız adımları bizimle paylaşmayı unutmayın!