Bizler daha yaz için planlar yapmaya devam ederken sonbahar açık balkon kapılarımızdan evlerimize girmeye, sabahları hafifçe ben buradayım demeye başladı. Hala havalar sıcak diyerek sonbaharı kabullenemesek de akşamları üzerimize alacak bir şeyler aramaya başladık. Geceleri örtmek için battaniyeler çıkmaya başladı ise bilin ki sonbahar gelmiştir, siz kabul etseniz de etmeseniz de.

Her mevsimin bağdaştığı bazı konular var bizim kültürümüzde; ilkbaharın temizliği olur mesela, sonbaharın kışa hazırlığı. Konservesi, tarhanası, turşusu, salçası… Eskiden yakın akrabalar, komşular birleşir en müsait balkon, teras ya da bahçede bir gün yufka açar, bir gün turşu kurar, bir gün salça yapardı. Çocuklar gizli gizli salçayı parmak parmak yer, erişte hamurunu tırtıklardı. Sonbahar denince çoğumuzun aklına kızıl dökülmüş yapraklardan ziyade bu işler geliyorsa hep anneannemizin, babaannemizin sayesinde.

Yazın başlarında dolaba kaldırılmış bitki çayı demliği bu mevsimde çıkar mesela unutulmuş ücra rafından. Kurutulan sebzeler asılı durdukları balkon demirlerinden yavaş yavaş toplanır, yağmur tehlikesine karşı pür dikkat korunan salçalar artık kavanozlardaki yerlerini bulmaya başlar. Çileyen yağmur esen rüzgâr sağ olsun, yavaş yavaş azalan işlerden kalan zamanı değerlendirmek için evlerimizde kalırız. Yaz aylarında nasıl attıysak kendimizi her an güneşin altına şimdide aynı hevesle oturuyoruz kanepelerimize. Battaniyelerimizi nasıl özlediğimizi fark etmeye başladık mesela yeniden, koltuk takımımızın ne kadar da rahat olduğunu unutmuşuz bir süredir. Ihlamur, papatya çayının kokusu nasıl da huzurluymuş, her sabah serin havaya uyandıkça anladık konforlu bir yatakta yatmanın kıymetini.

Ağaçlar yapraklarını önce turuncuya çevirip sonra döke dursun, bizler dumanı tüten kupa, yağmurlu cam, bir kitap ruh haline geçmeye başladık. Ayaklar üşümeye, çoraplar aranmaya, televizyon ünitesi karşısında battaniye altında yatmaya, sofralarımıza sıcacık çorbaları koymaya başladık.

İster yaz insanı olun ister kış insanı; sonbahar sayesinde evlerimizi özlediğimizi fark ettik. Mum, tütsü, bitki çayları, yağmur damlaları, dökülen yapraklar, battaniye, yufka, salça hangi açıdan bakarsanız bakın klişeleri ile güzel mevsim sonbahar.