Rahatlığın en samimi şekli olduğunu düşündüğünüz köşe takımları için haftalardır internet, katalog, sosyal medya üzerinden araştırma mı yapıyorsunuz? Üstelik hala hangi renk köşe takımı alacağınıza karar veremediniz! O halde, bu zorlu seçim aşamasında yardım almak için en doğru yerdesiniz. Gelin köşe takımları ve renklerin ona kattıklarına birlikte bakalım.

Köşe Takımı Renkleri Nasıl Olmalı?

Modern tarzın önde gelen tasarım mobilyalarından biri olan köşe takımlarına duyulan ilgi son yıllarda oldukça arttı. Nasıl artmasın ki? Kullanışlılığı ve stil sahibi duruşu ile gerek küçük metrekareli evlere gerekse geniş alanlara uyum sağlayan köşe takımları işlevselliği, hayatı kolaylaştıran pratik avantajları ve modüler zenginliği ile yaşam alanlarını hareketlendiriyor.

Renk seçimi ise dekorasyonun kendini anlattığı bir alan. Mekanları dekore ederken renklerin önemi bir kez daha karşımıza çıkar. Çünkü renkler insan psikolojisini doğrudan etkiler. Özellikle salon ve oturma odası dekorasyonunda neşe verici, uyumlu, yatıştırıcı, güven verici, sakinleştirici ve dinlendirici, barış duygularını pekiştirici, kan basıncı ve vücut ısısını harekete geçirici renkler kullanılır. Peki, bir köşe takımı rengi seçerken önceliğiniz ne olacak? Evinize hangi duyguları taşımak istiyorsunuz? Hangisine daha çok ihtiyaç duyuyorsunuz?

Köşe takımlarında renk seçimi yaparken, birçok nsuru bir araya getirmek, birkaç soruyu yanıtlamak ve çözüm merkezini oluşturmak gerekir. Mekanın kimliğini doğru yansıtmak adına dekorasyonun genelini göz önüne alarak ya da sadece köşe takımı renklerimize mekanın genelini uydurarak da seçimler yapabiliriz. Burada önemli olan bizim için doğru köşe takımını ve renklerini bir araya getirmek olmalıdır.

Köşe Takımı Alırken Renk Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Köşe takımının rengine karar vermeden önce önceliklerimizi belirlememiz gerekiyor. Genel dekorasyon tercihine uygun seçimler mi yapacaksınız yoksa odak noktanız olan köşe takımının rengine uygun bir dekorasyon mu yapmak istiyorsunuz? Hemen karar vermek zorunda değilsiniz. Aşağıda sizinle paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak bulmacayı kolaylıkla çözecek ve tıpkı bir renk paletinden seçim yapıyormuş gibi sorularınıza rahatlıkla cevap bulacaksınız.

Trend renkleri araştırın

Her yılın moda renkleri değişir. 2021 yılının dekorasyon renklerine baktığımızda nihai gri ve canlı sarıyı görüyoruz. Köşe takımları için rahatlıkla kullanılabilecek, sıcak ve iyimser bir renk olan nihai gri yaşam alanlarınıza huzur atar. Ayrıca birçok rengin gri ile uyumlu olması dekorasyon aşamasında size kolaylık sağlayacaktır. Canlı sarı köşe takımı ise kullanıldığı mekanda denge görevi görür. Mat duvarlar, pastel halılar önceden seçilmiş ise canlı sarı köşe takımı, renklerin farklı bir ambiyans yaratmasına izin verir.

Açık renklerle odanız geniş görünsün

Bağımsız ve zamansız kimliğiyle açık renkler, mekanların olduğundan daha geniş görünmesini sağlar. Duvarlarınız koyu renk ise günışığı renginde bir köşe takımı tercih edebilirsiniz. Klasik bir dekorasyon anlayışına sahipseniz; beyaz rengi de tercih edebilirsiniz. Ancak beyaz bakımı zor bir renktir ve çeşitli önlemler almayı gerektirir. Kolay temizlenebilir, kir tutmayan döşemelik kumaşlar bu konuda işinizi görecektir.

Nötr renkler tonlamaya yardımcı olur

Nötr renk grubunun gözde renkleri bej ve ekru, esneklik özelliğiyle iç mekanların yardımcı renklerindendir. Köşe takımlarına çok yakışan ekru, açık renk grubundan nötr oluşu ile ayrılır. Yaşam alanlarına sade ve şık bir görünüm kazandırır. Özellikle kolay kombinlenebildiği için köşe takımlarına en çok yakışan renklerden biridir.

Köşe takımlarında zamansız bir renk olan beji de tercih edebilirsiniz. Ferah ve aydınlık bir dekorasyona imkan veren bej, elegant havasını yaşam alanlarına da yansıtır. Kırmızı, kahverengi, beyaz, pembe,mavi ve daha birçok renkle kolayca kombinlenebilir.

Birden fazla renk kullanabilirsiniz

Modern çizgileriyle tasarıma renk katan köşe takımlarına ek olarak tekli koltuk, şık bir berjer ya da puf satın alabilirsiniz. Yeni trendlerden olan çift renk kullanımı ile şık bir dizayn yapabilirsiniz. Çift renk uyumunda hardal ve gri renkleri bir arada kullanabileceğiniz gibi, estetik ve göz alıcı bir dekorasyona imza atabilirsiniz. Köşe takımlarında çift renk modası da son zamanlarda sıklıkla tercih edilir. Bu anlamda siz de dilerseniz köşe takım renk seçimlerinde birden fazla renk kullanımına şans tanıyabilirsiniz.

Kırmızı ve tonları ortama canlılık katar

Odalarda karmaşık görüntüye son veren köşe takımları ile mekanlarımızın rafine şıklığına kırmızı renk ile canlılık kazandırabiliriz. Dilerseniz kırmızının ana tonuna dilerseniz mandalina kırmızı tarzı daha soft duruşlu renklere yönelebilirsiniz.

Kırmızıyı iddialı bulanlar için bir diğer alternatif ise bordodur. Bordo renk aslında bir köşe takımı için yüksek avantaja sahiptir. Karşısına bir de turuncu berjer sipariş etmeyi unutmamalısınız. Renk harmanı evinize enerji ve yenilik katacaktır. Yastık renklerine gelince; yastıklar bu kombinasyonda çeşitlendirilebilir. Uçuk pembe ve krem rengi yastıklara turuncuyu eklemeyi deneyebilirsiniz. Renklerin dansına tanık olacağınız bu zengin renk kombinasyonunu köşe takımı ile aynı formda ayaklara sahip, açık renk ahşap bir orta sehpa ile dinginleştirmek mümkün. Yeşil bitkiler de bu dinginliğe katkı sağlayacaktır.

Mavinin tonlarında bir köşe

Fonksiyonelliği yanında ekstra depolama alanlarına sahip olan köşe takımlarına yaraşır bir diğer renk ise mavi ve mavinin tonlarıdır. Yaşam alanlarımıza huzuru getiren mavi, düşünce gücümüzü de yükseltir. Lacivertin kendine has duruşunu bozmadan lila, krem, kahve hatta parlak leopar kumaşlara sahip yastıklar ekleyebiliriz.

Sütlü kahve rengini deneyin

Köşe takımları birkaç ana renk dışında koyu rengi pek sevmez. Ancak sütlü kahve köşe takımları dekorasyonda bize yardımcı olacaktır. Sütlü kahve ile yaşam alanlarımız dinginliğini korurken, turkuazın kattığı ahenkle daha da güçlendirebilirsiniz.

Yastık ve kırlentlerle renk katın

Bütün gün iş yerinde çalışmaktan vücut sağlığımızı bile düşünecek vaktimiz olmaz. Eve döndüğümüzde ise aradığımız şey kesinlikle konfor ve rahatlıktır! Buna ilaveten boyun, sırt ve belimiz için ekstra destek ararız. Bu aşamada yastıklar ve kırlentler anında yardımımıza koşar. Köşe takımları için kırlent ve yastık seçimini tek renk yapabileceğiniz gibi birkaç rengi de kombinleyebilirsiniz. Çiçek desenleriyle bezeli yastıkları, tek renk yastık ve kırlentlerin arasına serpiştirerek, imrenilecek bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

Dekorasyon Tarzınız ve Sevdiğiniz Renkler

‘Köşe takımı hangi renk olmalı’ sorusu neticesinde sizlere sunduğumuz öneriler ışığında düşünceleriniz daha da şekillenmiş olmalı. Sıra ne istediğinize geldi… Seçenekler bol olunca, kafanız biraz karışmış olabilir. Öncelikle sevdiğiniz renklerin bir listesini yapın. Sizi anlatan renkleri liste haline getirdikten hemen sonra köşe takımınızın ne renk olacağına karar verebilirsiniz. Böylelikle etrafınızda hangi renkleri ve objeleri görmek istediğiniz de şekillenmiş olacaktır.

Dekorasyon tarzımızı keşfetmek, sabırla ilerlediğimiz bu yolda bizi amacımıza daha da yakınlaştıracaktır. Çünkü dekorasyon tarzımızı detaylandıran en önemli olgu renklerdir. Modern, çağdaş, romantik ya da hip dekorasyon stiline ek olarak hangi renge yakın olduğumuzu ele veren İskandinav, sahil evi, minimalist ya da endüstriyel mi? sorularının cevaplarını bulmak hiç de zor değil. Şimdi birlikte bu dekorasyon tarzlarının hangi renklere yakın olduğuna bir göz atalım:

Romantik stil

Tüm naifliğiyle açık renkleri ister. Beyaz, krem, bej gibi açık tonlara pembe ve maviyi de ekleyebilirsiniz. Modern tarzın önde gelen olgusu, keskin hatlara sahip mobilyalar olduğundan rengi ise bir tek renk ve onun tonlarıdır. Karmaşayı sevmeyen bu dekorasyon tarzı, fazla rengi sevmez.

Çağdaş stil

Yumuşak ve kıvrımlı hatların göze çarptığı çağdaş stilde doğal tonlar, siyah ve beyaz ile karıştırılır. Ayrıca köşe takımlarının en önemli görevi olan boşlukların doldurulmaması durumu çağdaş dekorasyon anlayışını destekler niteliktedir.

Hip tarzı

Güncel, modayı takip eden bir dekorasyon stili olan hip tarzı, günümüz moda ve renklerini yansıtma çabasındadır.

İskandinav tarz

Yaşamın sadeliğini içtenlikle yansıtmak için İskandinav stilini seçmek en doğrusu. Bu stilde köşe takımları tamamen beyaza bürünüyor. Ek olarak ahşap yan ürünler ise tarzı destekleyen unsurlardır. İskandinav tarz dekorasyonda beyaz ve grinin tüm tonları gözden geçirilebilir. Dilerseniz mavi ve pembe rengi patlatabilirsiniz.

Sahil evi tarzı

Huzur ve konforun öne çıktığı sahil evi dekorasyon tarzında köşe takımları beyaz ve bej renklerde kendini gösterirken, mavi ile yeşil bu renklere eşlik etmekte. ‘Az çoktur’ felsefesini destekleyen bu dekorasyon tarzında basit fakat akıcı renklere yer vermeliyiz.

Köşe takımının hangi renk seçileceğine dair birçok noktayı birleştirerek yaşam alanlarımıza doğru renkleri koymamız gerekiyor. Öncelikle kendi beğenilerimizi göz önünde bulundurarak işe başlayalım. Beklenti ve isteklerimizi karşılayacak olan renkleri hangi dekorasyon tarzında buluyoruz. İçinde bulunduğumuz zamanın anlayışı mı yoksa olmak istediğimiz zaman mı dizayn anlamında bizi yansıtıyor. Yoksa köşe takımı renk seçimlerimiz zamansızlığı mı geçerli kılıyor? Sevmediğimiz, bize uzak olan tarzı ve renkleri hazırladığımız listeden silelim ki; ulaşmak istediğimiz ana hedefimiz olan köşe takımı renk seçiminde kafa karışıklığı yaşamayalım.

Son olarak duvar, zemin ve tavan üçlüsünün köşe takımı için seçtiğimiz renge uygun olması da büyük önem taşıyor. Nedeni ise; hayalimizdeki köşe takımına kavuşmuşken küçücük bir detayın büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmasına izin vermemektir.

Önerilerimiz ışığında ve istekleriniz doğrultusunda ilerleyin ve yaşam alanınıza uygun köşe takımını sizi yansıtan renk ya da renklerle birleştirin. Köşe takımı renk deneyimlerinizi bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin.