Huzurlu bir ev ortamı denince akla gelen yerden birisi de kitap okuma köşeleridir. Evinizin istediğiniz herhangi bir köşesini kitaplarınız ile dekore edebilir, kendinize özel bir kitap okuma köşesi hazırlayabilirsiniz. Salon, oturma odası, yatak odası ya da evinizde uygun olan boş alanın dekorasyonuna uyabilecek birçok okuma köşesi yaratabilir; kitaplık, L koltuk, berjer, orta-küçük boy sehpalar, TV koltuğu gibi ürünler yardımı ile de dekoratif ve konforlu bir dinlenme alanı oluşturabilirsiniz. Evinizde bir okuma köşesi oluşturmak istiyorsanız bu bir oda olabileceği gibi bir odanın köşesi olacak şekilde de dizayn edilebilir. Burada önemli olan sizin dinlenme alanınız olacağı için tamamen zevkinize uygun dekore edilmiş, rahat ve konforlu seçimler yapmanızdır.

Evde Kitap Okuma Köşesi Yapımı

Kitap okuma köşesi hazırlarken en rahat edeceğiniz alanı seçmelisiniz. Eğer yeterince güneş alan ya da pencere kenarı bir alanı seçtiyseniz fazladan bir aydınlatmaya ihtiyaç duymadan dekoratif ürünler ile akılcı bir planlama yapabilirsiniz. Ancak seçtiğiniz alan karanlık ise aydınlatma ürünlerinden ya da aynalardan faydalanarak, bu alanı daha konforlu ve geniş bir hale getirmeniz gerekebilir. Hazırlayacağınız köşe için aşağıdaki adımlar istediğiniz alanı yaratmanız için yardımcı olabilir:

  • Bu alan öncelikle sizin huzur ve konfor alanınız olduğu için size en uygun mobilyalar ile dekore etmeniz gerektiğini unutmayın. Köşenizi belirledikten sonra size en uygun koltuk tipini seçerek başlayabilirsiniz.
  • Kitap okuma köşesi aynı zamanda dinlenme köşeniz de olduğu için buna uygun puf, orta sehpa ya da TV koltuğu gibi ürünleri de değerlendirebilirsiniz.
  • Kitap okuma köşesi evin hangi alanında dekore ediliyor ise o odaya uygun olmalıdır. Tarzınızı ifade eden dizaynın odanın renk ve yapısı ile uyumlu olması gerekir.
  • Elinizde bulunan kitapların adeti ve boyu gibi ayrıntıları göz önünde bulundurarak buna uygun büyüklükte bir kitaplık seçmeniz ve oturma grubunuza mesafesini ayarlamanız köşe düzeni açısından ideal olabilir.
  • Son olarak tarzınıza hitap edecek şekilde hazırlanmış köşenize zenginlik katacak, dikkatinizi dağıtmayacak dekorasyon ürünleri ile son dokunuşu yapabilirsiniz. Ev bitkileri, kırlent, battaniye gibi tamamlayıcı dekoratif ürünler aynı zamanda huzur verici bir ortam oluşturmanızı sağlar.
Konfor Berjer

Okuma Köşesi Dekorasyonu

Kitap okuma köşesini belirledikten sonra tarzınızı en iyi yansıtacak ürün ise koltuk olacaktır. TV koltuğu hem bir şeyler okumak hem de dinlenmek için en konforlu seçeneklerden birisidir. Berjer tarzı tekli koltuklar farklı kumaş ve döşeme seçenekleri sayesinde okuma köşenize uyum sağlama ve hayat verme açısından kullanışlıdır. Köşe takımları ve L koltuklar ise daha geniş bir alana sahipseniz tercih edebileceğiniz en rahat ve kullanışlı ürünlerden olabilir. Ayaklarınızı uzatıp dinlenebileceğiniz bu koltuklar için yeterli alanınız yok ise alana hem renk hem de ergonomi sağlayacak bir puf tercih edebilirsiniz. Alanı daha fonksiyonel kullanmanızı sağlayacak yan ve orta sehpalar aynı anda hem şık görünüm sağlayacak, hem de kitap ve kahve gibi eşyalarınızı koymak için kullanışlı olabilir. Kitap okuma köşenizin görüntüsünü tamamlayan kitaplık modelini de seçtikten sonra geriye sadece okuma köşenizden keyif almak kalır.

Fenton Berjer

Her alana uygun dayanıklı malzeme ve erişilebilir fiyatları ile Konfor Mobilya yaşam alanlarınızı daha keyifli hale getirir. Siz de evinizde istediğiniz huzur ve konfor alanını sağlamak için Konfor Mobilya’da ihtiyacınız olan tüm seçeneklere ulaşabilirsiniz. Hayalini kurduğunuz kitap okuma köşesi ile evinizde yeni yaşam alanları yaratabilir, rahatınız ve mutluluğunuz için tamamen tarzınıza uygun bir köşe dizayn edebilirsiniz.