Yaz akşamlarını geçirdiğiniz verandanız, soğukların kendisini hissettirmeye başlamasıyla birlikte yalnızlığa terk edildiyse, harika bir önerimiz var: Kış bahçesi dekorasyonu yaparak bu alanı kış ayları boyunca da kullanabilir, lapa lapa yağan karı izlemenin tadını çıkarabilirsiniz. Sizin için konunun uzmanlarından aldığımız fikirlerle birlikte kış bahçesi için dekorasyon önerilerini araştırdık. Şimdi bu araştırmalarımız doğrultusunda gelin hayalimizdeki kış bahçesini dekore etmeye başlayalım:

Kış Bahçesi Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Isı Yalıtımı Şart!

Yaz aylarında saatlerinizi geçirdiğiniz, bir an bile ayrılmak istemediğiniz balkonunuz, kış aylarında da evinizde favori mekânınız haline gelebilir. Ancak bunun mümkün olabilmesi eğer Kutuplarda yaşama deneyiminiz yoksa ısı yalıtımı yaptırmanız şart! Yoksa burada geçirilen zaman elinizdeki dumanı üzerinde kahveye rağmen bir eziyet haline gelecektir. Açılır-kapanır bir balkon sistemine sahip olduğunuzu varsaydığımızı da bildirelim. Eğer yoksa, yalıtımla birlikte bu sistemi yaptırmanızı da öneririz.

Kış bahçesi dekorasyonu öncesinde ısı yalıtımı yaptırmak büyük ölçüde işinizi kolaylaştırır. Bu alanda ısı alışverişini engelleyecek olan sistem sayesinde yaz aylarında daha serin, kış aylarında ise daha sıcak bir ortamın oluşması sağlanabilir. Yalıtım malzemelerinde kaliteli unsurları tercih etmek de bu durumu büyük ölçüde etkileyecektir. Yalıtımla birlikte balkon zeminini de parke olarak değiştirmek daha kullanışlı ve şık hale gelmesine etki eder. Isı yalıtımı ve yer döşemesinden sonra, dekorasyon aşamasına geçebiliriz.

Amaçlarımızı Belirleyelim…

Bass Koltuk Takımı

Balkon ya da verandayı kış bahçesi haline getirmeden önce, burada neler yapmak istediğimize karar vermemiz gerekiyor. Nasıl ki yaz aylarında yemekler bile balkonda yeniyorken, bu neden kış aylarında da yapılmasın ki? Kış bahçemizi hafta sonu kahvaltıları için, misafirlerimizi ağırlamak için ve rahat rahat oturup dinlenebilmek için kullanmak isteyeceğimizi düşünüyoruz. Belki bazen yağmurun yağışına kitap okuyarak eşlik eder ve buranın tadını çıkarmaya da başlayabiliriz. Öyleyse kış bahçesi dekorasyonu yaparken bu amaçlarımıza uygun hareket etmemiz gerekecek. Bir masa seçimi yapmalı, birkaç puf kullanmalı, belki bir sehpa ve küçük aksesuarlara yer vermeli. Amaçlarımız belirlendiğine göre, artık mobilya seçimine başlayabiliriz. Tabi ki kullanacağımız alanın ölçülerini alıp not ettikten sonra…

Kış Bahçesi için Oturma Grubu Seçimi

Kış bahçesi için geniş bir alana sahibiz. Bu nedenle konforlu bir alan yaratabilir ve oturma grubu kullanabiliriz. Burası bir kış bahçesi olduğu için, yazlıklara uygun olan bambu mobilyalar, bizim balkonumuz için pek de uygun olmayacaktır. Koltuk takımları içerisinde ikili seçenekler kış bahçesinde kullanılabilir. Bir ikili ve bir tekli koltuk kullanma yoluna da gidebilirsiniz. Ortamı sıcak gösterecek renklerde, yünlü dokuya sahip olan oturma grupları ideal seçim olabilir.

Pano Kırlent

Bizim kış bahçesi için oturma grubu tercihimiz bir ikili ve iki tekli koltuktan oluşan bir model olacak. Renk seçimimiz ise krem, kahve ve yeşilin muhteşem uyumunu yansıtacak. Krem ikili koltuk, kahve tekli koltuklar ve yeşil yastıklar… Belki pano kırlentler de bu konuda iyi bir seçenek olabilir. İkili koltuk üzerine örgü bir battaniye atsak hiç de fena durmaz gibi. Ne dersiniz?

Koltuklar Arasına Bir Orta Sehpa

Kışı balkonda geçirmek istiyorsak, konforumuzu düşünmek zorundayız. Bu nedenle koltuklar arasına bir orta sehpa atmak iyi bir fikir olabilir. Ortamın doğallığını bozmamak adına ahşap görünümlü bir sehpa seçiminde bulunmayı tercih ediyoruz. Arcel orta sehpa bu konuda iyi bir seçim olacağa benziyor. Hem orta sehpa hem de ayrılan parçaları sayesinde zigon sehpa olarak kullanılabiliyor olması, onu işlevsel kılan özelliklerinden biri olmuş. Doğal görünümünü koruması ve başarılı renk geçişleri ile bu sehpa tam da aradığımız görüntünün oluşmasına olanak sağlamış.

Sehpanın üzerine birkaç sukulent ya da bir teraryum oldukça şık görünebilir. Eğer kış bahçesi şartlarında yaşayabilecek favori bir çiçeğiniz varsa ona da yer verebilirsiniz. Buranın bir bahçe olduğunu unutmayın. Kış bahçesi dekorasyonu yaparken bir limon ağacı bile kullanabilirsiniz. Çok sayıda bitkiye yer vermenin herhangi bir zararı olmayacaktır. Bizim seçimimiz sehpa üzerinde bir teraryum kullanmak ve sukulentler için cam önünde yer açmak. Belki balkon kapısının yanında bir limon ağacına da yer verebiliriz.

Dekorasyon Stiline Uygun Kilim Kullanımı

Kış bahçesi dekorasyonu yaparken unutulmaması gereken detaylardan biri de halı kullanımı. Burada doğal görünümü yakalamak ve sıcaklığını korumak için bizim seçimimiz kilim kullanmak olacak. Rustik stil bir kilim orta sehpanın altında konumlandığında çok da şık görünecektir. Kahve ve tarçın renginin ağırlıklı olarak kullanıldığı bir kilimle kış bahçesini hayal ettiğimiz görüntüsüne kavuşturacağız.

Dekoratif Mum, Fener ve Avize

Bizler genellikle estetik görünümlere sahip ortamlar içerisinde zaman geçirmekten keyif alıyoruz. Kış bahçesi de bu ortamlardan biri olacaksa, hiçbir ayrıntının gözden kaçmaması gerekiyor. Bu nedenle çeşitli dekoratif aksesuarlara da bu alanda yer vereceğiz. Kullanmak istediğimiz aksesuarların başında fenerler geliyor. Son dönemde çok farklı stillerde fener seçenekleriyle karşılaşmaya başladık. Dekorasyon stilimize uygun olan fener modellerine kış bahçesinin iki ayrı köşesinde yer vereceğiz. Arka kısımda kullanmayı düşündüğümüz dolap üzerinde de bir büyük bir de küçük olmak üzere ayrı iki fenere daha yer verebiliriz.

Mumlar bir ortamı daha huzurlu kılmak için en etkili unsurlardan biri. Bu nedenle kış bahçesi dekorasyonu yaparken mumlardan da fazlasıyla yararlanmayı düşünüyoruz. Kış kokusu olarak vanilya ve tarçın kokularına sahip mumlar, iyi bir seçim olacağa benziyor. Farklı boylarda kokulu mumları mumluklar eşliğinde kış bahçesinin çeşitli yerlerinde kullanacağız. Bunun için belirli bir düzenin olmasına gerek olmayacağını düşünüyoruz.

Kış bahçesi için avize seçimizi ise biraz daha metal detaylı yapmayı düşünüyoruz. Hatta duvara monte edilen aplikler de iyi bir seçim olabilir. Beyaz ışık kullanmaya özen göstereceğimiz bu aydınlatıcıları yüksek bir tavana sahip olduğumuz için sarkık şekilde kullanacağız. Ancak siz kış bahçesi dekorasyonu yaparken tavan boyunu hesap ederek hareket etmeye dikkat edin.

Kış Bahçesi için Perde Seçimi

Kış bahçesi için perde seçimi yaparken görselliği kadar ortam sıcaklığına etki edecek özellikte olmasına da dikkat etmek gerekir. Bu nedenle bizim seçimimiz tavandan yere kadar uzanan motorlu perde sistemlerinden birini tercih etmek olacak. Ortamın sıcaklığının dengede kalmasına yardımcı olan bu perde modelleri, yaz aylarında da güneşin zararlı ışınlarından olumsuz etkilenme durumunun önüne geçer. Hem yaz hem de kış için uygun bir seçenek olduğu gibi, kış bahçesi dekorasyonu için de ideal bir seçim olacağa benziyor.

Biz hayallerimizdeki gibi bir kış bahçesi dekore etmeyi başardığımızı düşünüyoruz, peki ya siz? Siz de verandanızı kış bahçesi haline getirirken yaşadıklarınızı bizimle paylaşabilir, ayrıca dekorasyon önerilerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.