Modern oturma odası dekorasyonu söz konusu olduğunda onu ‘sıcak’ bir atmosferle ilişkilendirmek çok da mümkün olmaz. Genel olarak akıllarda ‘soğuk’ olduğu efsanesi vardır. Ancak hem çağdaş hem de sıcak bir ortam oluşturmak imkânsız değildir. Bugün modern oturma odalarının ‘soğuk’ algısını hep birlikte kırıp, misafirlerinizi keyifle ağırlayabileceğiniz bir ortam oluşturabilmeniz için tüyolara yer vereceğiz.

Bir oturma odasını sıcak ve davetkâr hale getiren unsurların başında TV ünitesi ve kitaplık gelir. Beton duvarlar arasında küçük bir oda içerisinde her ikisine birden yer vermek her zaman kolay olmayacağı için, çok amaçlı raflarını kitaplık olarak kullanabileceğiniz bir TV ünitesi fevkalade kurtarıcı olacaktır. Bu şimdilik yalnızca küçük bir tüyo. Keyifli davetleriniz için oturma odanızı nasıl dekore etmeniz gerektiği konusuna adım adım değineceğiz:

Modern Oturma Odası Dekorasyonu Tüyoları

Modern, ama bir o kadar da sıcak bir atmosfere sahip oturma odası dekorasyonu için neler yapabileceğinizi listeledik. Dekorasyon ve mobilya önerilerimizle birlikte sıralamak gerekirse;

Doğal ahşap zemin…

Misafirlerinizi adeta müze gibi görünen salonunuzda değil, sıcak ve samimi oturma odanızda ağırlamak istiyorsanız, her şeyden önce doğal ahşap zemin döşemesine sahip olmalısınız. Ağaç desenlerinin korunduğu doğal görünümlü parkeler, sadece oturma odanızı değil, yaşam alanlarınızın her bölgesini daha sıcak hale getirecektir. Ahşabın sıcaklığının ortamı ne denli etkilediğini biliyor olmalısınız. Zeminden tavana kadar uzanan endüstriyel pencereler, pastel tonlarda bir koltuk takımı ve ahşap bir orta sehpa ortamı yumuşatmayı başaracaktır. Modern oturma odası dekorasyonu yapmak isterken, müze gibi görünen soğuk bir alan oluşturmak zorunda değilsiniz.

Kitaplarınızı göstermekten korkmayın…

Haris TV Ünitesi

Oturma odasının sıcak görünmesini sağlayan şeylerden biri de kitaplar… Her zaman oturma odasında kitaplık için yeterli alanınız olmayabilir. Bu nedenle bizim önerimiz kitaplarınıza da yer verebileceğiniz bir TV ünitesi seçimi yapmanız olacak. Üst modülünde açık rafları bulunan üniteler, kitaplarınızı gösterebilmenize olanak sağlar. Ortamın soğukluğunu kırmayı da başarır. Bu konuda Haris TV ünitesi iyi bir seçenek olabilir. Çok sayıda açık rafa sahip olduğu için kitaplık olarak kullanmaya uygun bir tasarıma sahiptir. Kapaklı çok amaçlı dolaplara da sahip olan ünite, oturma odanız için kullanışlı seçeneklerden de biri olacaktır.

Krem, beyazdan sıcaktır.

Modern oturma odası dekorasyonu için genel olarak beyaz tonları tercih edilir. Ancak krem beyazdan çok daha sıcak bir renktir. Bu nedenle bizim önerimiz oturma odasında sıcak bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız, bej ve krem gibi tazeliği hatırlatan tonları tercih etmeye dikkat edin. Özellikle duvar rengi ve yer döşemesi seçiminde bu bilginin fazlasıyla işinize yarayacağını düşünüyoruz. Kum rengi bir parke seçimi hiç de fena fikir değil.

Kadife, ‘soğuk’ algısını yıkar.

Pelüş halının üzerinde boylu boyunca yerleştirdiğiniz kadife kumaşlı bir koltuk takımı düşünün. Üstelik gerçekten kadife olmasına da gerek yok. Kadife görünümüne sahip olan modeller hem daha kullanışlı hem de daha ekonomik olacaktır. Kadife, yumuşaklık hissi sayesinde soğuk algısını tek başına yıkabilir. Şık, ama soğuk bir oturma odası değil, modern ve sıcak bir oturma odası hayal ediyorsanız, süet ya da kadife görünümlü kumaş dokularına sahip koltukları değerlendirmelisiniz.

Konfor’un modern evler için tasarladığı koltuk takımları içerisinde yerini alan Carpinus, bu konuda doğru seçeneklerden biri. Carpinus koltuk takımı ile hem hayal ettiğiniz görüntüyü hayata geçirir hem de misafirlerinizi keyifle ağırlayacağınız sıcak bir ortam oluşturursunuz.

Mutlaka soyut bir resim…

Oturma odasını canlandıran unsurlardan biri de soyut resimler. Sıcak ve içerisinde zaman geçirmekten keyif alınacak bir ortam için oturma odanızda soyut bir tabloya yer vermenizi öneririz. Sıcak turuncu tonlarının serin mavilerle dengelendiği bir tablo, ortamın havasını değiştirmek için yeterli olacaktır.

Klasik bir koltuk ya da antika bir halı…

Çok ışıklı, aydınlık ve davetkâr bir oturma odası dekore ettiğiniz. Bu hayalinizdeki modern oturma odası dekorasyonu için uygun bir stil olabilir. Ancak bu ortamı sıcak bir hale getirmek için, klasik model bir berjer ya da antika bir halı kullanabilirsiniz. Özellikle bu ikilinin bir arada olduğu küçük bir bölüm oluşturmak da hoş olacaktır. Kitap okumak istediğiniz anlarda kullanabileceğiniz bir kaçamak alanı da yaratmış olursunuz.

Modern dekorasyonların vazgeçilmez rengi…

Bass Koltuk Takımı

Modern oturma odası dekorasyonu yapacak olanlar için önerilen başlıca renklerden biri gridir. Gri ve tonlarını kullanarak oldukça tarz bir ortam oluşturabilirsiniz. Ancak sıcak bir oturma odası dekorasyonu yapmak için grinin içerisine bazı renkler katmak ve uygun aksesuarları kullanmak gerekir. Turuncu yastıklar, mermer bir sehpa, beyaz ışıklar ve sarı bir lambader… Güzel kontrasta sahip renklerle oldukça şık bir görünüm oluşturabilirsiniz. Ayrıca diğer bir orta sehpa kullanmanın ortamı gerçekten yumuşattığını ve konfor sağladığını da unutmayın. Ev Dekorasyonunda Tamamlayıcı Unsur: Sehpa Modelleri başlıklı yazımızı okumanız da bu konuda fikir edinmenize olanak sağlayacaktır.

İskandinav minimalizmi…

Oturma odası dekorasyonunda dünyadan trendleri gözlemlendiğimizde İskandinav minimalizminin etkin olduğunu görüyoruz. Bu stil dekorasyon trendleri arasında yükselirken, beraberinde getirdiği renklerden biri de pudra pembesi oluyor. Özellikle kadife dokulu koltuklar bu trende oldukça uygun. Pudra pembesi ve kadifenin uyumunu da tahmin edebilirsiniz. Bir yaşam alanından beklentiniz konforun yanı sıra, sıcak ve modern bir atmosferse işte kumaş seçimi de renk seçimi de hazır! Oturma odanızı dekore etmeye hemen başlayabilir, kendi seçimlerinize göre bir alışveriş checklisti oluşturabilirsiniz.

Modern oturma odası dekorasyonu üzerindeki ‘soğuk’ algısını yıkmanızı sağlayacak sıcak dekorasyon önerilerimizi güncellemeye devam edeceğiz. Siz de kendi beğenilerinizi ve önerilerinizi yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.