Uyku uzmanları günde 8 saatlik bir uykunun vücudumuz için ideal olduğunu  söylüyorlar. Ancak gün içerisinde yaşadığımız zorluklar, endişeler ve çeşitli sağlık problemleri bu 8 saatlik uykuyu uyumamızı zorlaştırabilir. Kaliteli bir uyku, aynı zamanda sağlıklı bir yaşamın da anahtarıdır. Kim sağlıklı bir hayatı olsun istemez ki? Kaliteli bir uyku ve sağlıklı bir yaşam için yatak odanızda olması gerekenleri sizin için listeliyoruz. İşte yatak odanızda uykunuzu dağıtan şeylerden kurtulup, iyi bir uyku uyumanızı sağlayacak basit adımlar:

1. Yatak odanıza bir bitki koyun

Çiçeklerin gece karbondioksit salgıladığı için zararlı olduğu yönündeki tüm bildiklerinizi unutun. Yatak odanıza koyacağınız bitkiler ile uyku kalitenizi arttırabilir ve uykunuzu düzenleyebilirsiniz. 

Yasemin, hoş kokusu ile uykuya dalmanızı kolaylaştıracak ve kaygının azaltılmasına yardımcı olacaktır. 

Aloe vera, zehirli kimyasalları temizleme ve bulunduğu ortama oksijen yayması ile bilinir. Yatak odanızda aloe vera bulundurmanız sağlıklı bir uyku uyumanıza ve beraberinde bağışıklık sistemine olumlu etki sağlayacaktır. 

Lavanta, kaygı ve stresi azaltarak rahatlatıcı bir etkiye etkiye sahiptir. 

Benjamin, havadaki zararlı maddeleri emerek mikropların yok olmasına yardımcı olur. 

Bu bitkileri yatak odanızda bulundurmak hem dekoratif olarak bulunduğu ortamı zenginleştirecek hem de uyku kalitenizi arttırmaya yardımcı olacaktır.

2. Doğal ışığa izin verin

Her insan sabahları güneşle birlikte uyanma eğilimine sahip. Bu yüzden uyku döngüsünün bozulmaması için geceleri yatak odamızda hiç ışık olmamalı. Yatak odanızın gün içerisinde yeterince doğal ışık almasını sağlayarak kaliteli uyku için güzel bir ortam yaratabilirsiniz. Bunun yanı sıra yatağa gitmeden 1 saat önce her türlü elektronik aletle ilişkinizi kesin. Özellikle ekran ışıkları bu ritmi kolayca bozuyor ve serotonin seviyesini düşürüyor. Bu yüzden yatağa girmeden 1 saat önce telefonunuzu veya tabletinizi elinizden bırakın ve onun yerine bir kitap alın.

3. İyi bir yatak ve yastık edinin

Rahatlatıcı ortamın yanı sıra, yatak kalitesi de uykuyu etkileyebilir. Yapılan çalışmalar, yeni yatakların uykuyu artırabileceğini göstermektedir. Ek olarak, kalitesiz yataklar bel ağrısının artmasına neden olabilir. Sağlıklı uyku için doğru yatak seçimi olmazsa olmazımız. 

En iyi yatak kişiye özeldir. Eğer yatağınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız yatak seçiminizi kişisel tercihlerinize göre yapmaya dikkat etmelisiniz. Seçiminizi kişisel tercihinize göre ayarlayın.

Kaliteli bir uyku için ihtiyacınız olandan daha fazlasına sahip Ludlow Yatak size kuş tüyü hafifliğinde uykular sunar. Ayrıca örme kumaşa sahip Ludlow Yatak ile, aradığınız konforu ve şıklığı yatak odanıza taşıyabilirsiniz.

Kalite bir uyku için olmazsa olmaz ikinci şey ise elbette kaliteli bir yastık. Uyku esnasında ve gün içerisinde en çok şikayet ettiğimiz şeylerden birisi boyun ve bel ağrılarıdır. Boyun Destekli Yastık, olası ağrı ihtimalini ortadan kaldırmaya yardımcı olan boyun ve omuz kaslarını destekleyici özelliği ile size kaliteli bir uyku sağlar.

Yatağınız, yatağınız ve yastığınız uyku kalitesini ve eklem veya sırt ağrısını büyük ölçüde etkileyebilir. Her 5-8 yılda bir yüksek kaliteli yatak ve yatak takımı almaya çalışın.

4. Yatak odanızın sıcaklığını ayarlayın

Yatak odası sıcaklığı da uyku kalitesini doğrudan etkileyebilir. Yapılan çalışmalar artan vücut ve yatak odası sıcaklığının uyku kalitesini düşürebileceğini ve uyanıklığı artırabileceğini göstermektedir. Özellikle yaz aylarında kaliteli uyumak oldukça zordur. Tercihlerinize ve alışkanlıklarınıza bağlı olmasına rağmen, yatak odası sıcaklığının 20°C civarında olması çoğu insan için ideal bir sıcaklık gibi görünüyor.