Yalın, beyaz ve modern bir yatak odası tasarımı yapmak istiyorsanız, bu yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Sizin için İskandinavların dekorasyon kültürünü modern yatak odası dekorasyonu ile harmanladık.

Soğuk ve karanlık kış günlerini aydınlık ortamlarda geçirmek isteyen İskandinavların dekorasyon dünyasına en büyük katkısı “sadelik” oldu. Ortamın daha aydınlık hale gelmesi için minimal tasarımlara sahip beyaz mobilya kullanımına özen gösteren İskandinavlar, bugün birçok kişi için eşsiz olan bir stile hayat verdiler. Yaşam alanlarını modern şekillerde tasarlamak isteyenlerin tercihi olan İskandinav stili; mutfaktan salona, yatak odasından çalışma odasına kadar evin her alanına uygulanabiliyor.

İskandinav stili dekorasyonun en belirgin özelliği şüphesiz ki beyaz rengin baskın olarak kullanılması. Yatak odası tasarımında da kendisini oldukça şık bir şekilde belli eden bu stil, diğer açık renklerle tamamlandığında oldukça şık bir görünüm ortaya çıkıyor. Ferah, aydınlık ve sade bir yatak odası dekorasyonu gerçekleştirmeyi planlıyorsanız, işe beyaz bir yatak odası takımı seçmekle başlayabilirsiniz. Abartılı detaylara sahip olmayan, minimal tasarımlarıyla ilgi çeken mobilyalar, bu stili evde yansıtmak için oldukça iyi bir seçim olacaktır. Rahat hareket edilebilir, huzurlu ve modern bir ortam yaratmanıza izin verecek olan İskandinav stili, evinizde bir Norveç rüzgârının esmesine sebep olacaktır.

İskandinav Stili Yatak Odası Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kim derdi ki uzun ve soğuk kış geceleri, büyüleyici beyazlığa sahip ferah bir ev dekorasyonunun kaynağı olsun? İskandinav kültüründe ev dekorasyonunun ana rengi haline gelen beyaz, yatak odanızda aradığınız ferahlığı oluşturabilmenize olanak sağlıyor. Genellikle ahşap mobilyaların tercih edildiği bu dekorasyon stilini kullanarak, yatak odası tasarımı nasıl yapılır, gelin birlikte öğrenelim:

Sade, modern ve olabildiğince az eşya…

İskandinav stilinin ilk unsuru yukarı da söylediğimiz gibi sadelik… Göz yoracak hiçbir detaya yer verilmemesi gereken bu yatak odası tasarımında, mümkün olduğunca ahşap kullanılmış olan sade eşyaları tercih etmelisiniz. Ahşap ve beyaz bir gardırop, ahşap bir karyola, belki bir kitaplık… Doğallığı yansıtacak mobilyaları seçerken, sıkıcı bir dekor yaratmamak için metal tamamlayıcı unsurlardan da destek alınabilir. Beyaz ağırlıklı olmak üzere mobilya seçiminde diğer soft renkler de tercih edilebilir. Ancak sadeliğin bozulmasına neden olacak renklerde aksesuar kullanmaktan kaçınmak şart! Beyaz yatak odası modelleri için sitemizde yer alan ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

İskandinav stili dekorasyon yaparken beyaz mobilya seçimine dikkat edilmesi gerekiyor, ancak mobilya konusunda dikkate değer bir unsur daha var: Az eşya, çok huzur! Her ne kadar bu cümle bir hayat mottosunu anımsatsa da İskandinav stili yatak odası tasarımında eşya kalabalığına yer yok! Gardırop seçeneklerinde bile mümkün olduğunca minimal, hatta bazen gömme modelleri tercih ettikleri görülüyor. Sadece gereksinim duyduğunuz eşyalara bu odada yer vermek hem istediğiniz stili yansıtabilmenize hem de düzenli halini koruyabilmesine olanak sağlayacaktır. Kullanışlı dolap özelliklerine sahip olan takımlar da yatak odasında düzen için işinizi kolaylaştırır. Hem tasarımsal özellikleri hem de kullanışlı yapısı ile La Vera yatak odası bu konuda iyi bir örnek.

La Vera Yatak Odası

Gün ışığından yararlanın…

Huzurlu bir ev tarifi yapmanızı istesek, ilk cümleniz şüphesiz ki aydınlık ve güneş alan bir ev olurdu. Gün ışığından fazlaca yararlanılabilen evlerde ferah ve aydınlık bir ortamın oluşması, orada zaman geçirme isteğini bir hayli artırıyor. İskandinav stilinde de gün ışığından yararlanmak önemli. Finlandiya’da evlerin neden bu kadar büyük pencerelere sahip olduğunu anlamış olmalısınız. Pencerelerinizi büyütmek her zaman yapabileceğiniz bir şey olmadığına göre, yatak odası tasarımı için biraz daha fazla ışık kullanma yoluna gidebilirsiniz.

Yatak odasında aydınlık ortam yaratmak için büyük pencereleriniz yoksa, aydınlatıcı ürünleri kullanabilirsiniz. Lambalar ve abajurlar iyi birer seçenek. Ancak İskandinav stilini yansıtması için mum detayını da unutmamak gerek. Beyaz mobilyalarla birlikte kullanacağınız uyumlu beyaz mumlar hem ortamın aydınlanmasına destek olur hem de hoş bir koku ve rahatlatıcı bir etki sunar. Dinlenmek için kendinize huzurlu bir ortam oluşturmak istiyorsanız, yatak odanızda terapi etkisi yaratan kokulara sahip mumları kullanmanız akıllıca olacaktır. Ayrıca mum ışığının zihni dinlendirici bir etkiye sahip olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Dinlenmek ve biraz rahatlamak istediğiniz anlarda ferah yatak odanızda, mum ışığı eşliğinde zaman geçirmek size de iyi gelecektir.

El yapımı aksesuarlara yer açın…

İskandinav stili dekorasyonun olmazsa olmazlarından biri de doğallıktır. Her şeyin mümkün olduğunca doğal olması gerekir. “Kendin yap” uygulamalarından yardım alarak yatak odası için kullanışlı aksesuarlar da oluşturabilirsiniz. Satın alacağınız ürünlerde doğal malzemelerin kullanılması hayal ettiğiniz ortamın oluşmasına bir adım daha yaklaşmanıza olanak sağlayabilir. Özellikle tekstil ürünlerinde keten, pamuk ya da yünlü kumaşları tercih edebilirsiniz. Yatağınızın üzerinde el örgüsü bir battaniye hiç de fena durmayacaktır. Soğuk kış gecelerinde içinizi ısıtacak bir ortam yaratmak istiyorsanız, battaniye zaten olmazsa olmazlardan biridir. Beyazla uyum sağlayacak tonlarda yünlü bir battaniye satın alarak yatak odasında İskandinav esintisi yaratmak için bir adımı daha başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Zemin kaplamasında da doğallığın ön planda olması gerekir. Bu nedenle ahşap zemin döşemesi yaptırılabilir. Bu döşemede beyaz değil, ama beyazla uyum yakalayacak şekilde gri ahşap tercihinde bulunabilirsiniz. Eskitme yapılmış parkeler de yatak odanız için uygun seçim olabilir. Beyaz mobilya kullandığınız dekorasyonunuzla da uyum yakalayacaktır.

La Vera Yatak Odası Detay

Birbiriyle uyumlu açık renkler…

Yatak odası dekorasyonunda İskandinav stili benimsenmişse temelde en yoğun kullanılması gereken renk beyaz olacaktır. Karla kaplı İskandinav ülkelerini hatırlatacak büyüleyici bir beyazlık yarattığınız bu ortamda, diğer renklere de kapılarınızı açabilirsiniz. Ancak uyumu ve stili bozmamaya özen göstermeniz gerekir. Mobilyalarda beyaz ve krem kullanılabilir. Beyaz mobilya kullanmak istemeyenler için açık gri de iyi bir seçenek olacaktır. Ev tekstili ürünlerinde ise kullanılabilecek renkler beyaz, krem, gri, açık mavi ve mint yeşili olabilir. Küçük detaylarda siyah da uygun olacaktır. Ancak yoğun kullanarak ortamın aydınlık havasını dağıtmamak gerekir.

Perde seçimi de açık renklerden yana yapılmalıdır. Özellikle fonu başka bir renkte kullanmak istiyorsanız, bu beyaza uygun olması açısından gri kullanılabilir. Eğer krem bir tül kullandıysanız, fon perde olarak çok açık tonlarda kahverengi de uygun seçim olabilir.

Beal Yatak Başlığı

Beyaz bir yatak başlığı…

Beyaz bir yatak odası tasarımı yapmak için hızlı bir değişikliğe hazır değilseniz, işe yatak başlığınızı değiştirmekle başlayabilirsiniz. Konfor Yatak ürünleri içerisinde yatak odanızın dekorasyonu için de uyku sağlığınız için de ideal seçeneklere yer veriliyor. Geniş kare kapitone dikişleriyle dikkat çeken Beal yatak başlığı bu konuda iyi bir seçenek olabilir. Küçük bir başlangıç yapmak isteyenlerin görmesi gereken seçeneklerden biri. Tasarımının yanı sıra kalitesiyle de favoriniz olacağına eminiz.