Yatak odası tasarımları gerçekten uyku kalitesi üzerinde etkili olabilir mi? Daha iyi bir uyku çekmek için yaşam alanınızda neleri değiştirebilirsiniz? Gelin bu soruları birlikte cevaplayalım:

Yaşamsal faaliyetlerimiz içerisinde belki de en önemli unsurlardan biri uyku… Uyku durumumuz gün içerisindeki ruh halimizi de psikolojimizi de fazlasıyla etkiliyor. Her açıdan pozitif bir gün geçirmek için iyi bir uyku şart. Deliksiz bir uyku söz konusu olduğunda herkes en iyi yatak seçimini yapmanın yeterli olduğunu düşünür. Ancak bu tek başına yeterli bir etken değildir. Dekorasyondan aydınlatmaya kadar birçok detay uyku kaliteniz üzerinde etkili olabilir.

Daha İyi Bir Uyku için Yatak Odasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ne çok fazla ne de az eşya!

Yanlış yatak odası tasarımları söz konusu olduğunda ilk sırada eşya kalabalığının yer aldığını söyleyebiliriz. Bugün birçok kişi yatak odasını depo gibi kullanma konusunda ısrarcı oluyor. Salon ya da oturma odası gibi sosyal bir alan olmadığı için yatak odasında kullanılmayan birçok eşyanın depolandığına şahit oluyoruz. Bu hem yatak odası dekorasyonunu olumsuz etkileyen bir görünüme neden oluyor hem de uyku kalitesini düşürüyor.

Uzmanların önerisi uyuduğunuz odada fazla eşyanın bulunmasını engellemek ama çok az eşya olmasının da önüne geçmek. Evet, yatak odasında biraz minimal davranabilirsiniz ancak bu sadece yatağınız ve dolabınız bulunsun anlamına da gelmiyor. Az eşyanın sebep olduğu güven yoksunluğu da uyku durumunu olumsuz etkiler. Eğer az eşyaya sahip bir odada uyuma deneyimine sahip olduysanız, uykuya dalmakta güçlük çektiğinizi fark etmiş olmalısınız. İyi bir uyku çekmek istiyorsanız yatak odanızda eşya oranına dikkat etmelisiniz.

Sandıklı baza kullanarak ortalıkta kalabalık yaratacak eşyalarınız için harika bir depolama alanına da sahip olabilirsiniz. Helston Baza bu konuda iyi bir seçenektir.

Helston Baza

Huzurlu renklere kapılarınızı açın!

Uyku kalitesini etkileyen bir diğer unsur da renkler! Koyu renkleri seviyor olabilirsiniz, ancak iyi bir uyku için açık renklere yönelmeniz gerekecek. Siyah, kahverengi, bordo ya da mor gibi renkler her ne kadar yatak odanızı daha şık gösterseler de uyku için yanlış seçenekler. İnce geometrik desenlerin, küçük çiçek desenlerinin bulunduğu beyaz, bej, açık mavi ya da açık gri gibi renkler uyku için ideal seçeneklerdir. Açık mercan rengi de iyi bir alternatif olabilir. Duvarlarınız koyu renk olsa bile ev tekstili ürünleri ve perde gibi detaylarda mutlaka açık renkleri tercih etmeye dikkat etmelisiniz. Eğer uykunuzda huzursuz olduğunuzu düşünüyorsanız, nevresim takımlarınızı açık renkli seçeneklerle değiştirerek kendinizi gözlemleyebilirsiniz. Uyku kalitenizin yükselmeye başladığını ve artık daha kolay uykuya daldığınızı göreceksiniz.

Canlı çiçeklere veda edin!

Hepimiz canlı çiçekleri seviyoruz. Yaşam alanlarımıza mis kokuları ve güzel görünümleri ile farklılık kazandırdıkları kesin. Ancak söz konusu yatak odası tasarımları olduğunda olumlu etkilerinin yanı sıra olumsuz etkileri de olabiliyor. Çiçekler gece boyu karbondioksit salınımı yaptıkları için ortamın oksijeni azaltırlar ve neredeyse size nefes alacak alan bırakmazlar. Bu nedenle yatak odanızda canlı çiçek bulundurmanız uyku problemi yaşamanıza neden olur. Eğer geniş bir odaya sahipseniz, baş ucunuzda olmamak kaydıyla bir çiçek bulundurabilirsiniz. Ancak sayıları arttıkça geniş bir alanda da oksijenin azalmasına neden olabilirler. Yapacağınız yatak odası tasarımları içerisinde çiçekler etkin bir rol oynuyorsa, uyuma saatiniz yaklaşırken odadan çıkarmayı ve başka bir odada konumlandırmayı deneyebilirsiniz.

Somerset Yatak

Kişisel beklentilerinize uygun bir yatak!

Yatak seçimi yapma konusunda herkesin farklı bir görüşü var. Ancak en doğrusu kendi beklentilerinizdir. Bazıları sert bir yatakta uyumak ister bazıları ise vücudunun şeklini alan yumuşak bir yatakta daha rahat eder. Bu nedenle önce kendi beklentilerinizi belirlemeli, sonrasında seçim yapmalısınız. Özellikle hijyen konusuna önem veriyorsanız, çıkarılabilir ve yıkanabilir kılıfa sahip yataklar temiz bir uyku çekilmesine de fırsat verir. Somerset Yatak’a göz atmanızı öneririz.

Gün ışığına karşı stor perde!

Sabah uykusunu seviyorsanız yatak odası dekorasyonunuza stor perdeleri de dahil edebilirsiniz. Son dönemde trend haline de gelen bu perdeler, gün ışığının sabah saatlerinde odaya girmesini engeller ve size daha uzun süre deliksiz bir uyku çekme fırsatı verir. Genel olarak yatak odasında kullandığınız renklerle uyumlu bir stor perde tercih edebilirsiniz. Modern bir görünüm yaratmak için önerimiz tek renk seçenekleri değerlendirmeniz olacak. Uyumadan önce stor perdelerinizi açarak sabah gün ışığı tarafından uyandırılma ihtimalinin önüne geçebilirsiniz.

Sadece birkaç püf noktaya dikkat ederek daha kaliteli bir uyku çekmek elinizde! Siz de önerilerinizi bizlerle paylaşabileceğinizi unutmayın!