Her gün yeni bir gün ve dün bir şeyler yanlış olsa bile bugün doğru olabilir, bu yüzden günümüze iyi bir şekilde başlamak çok önemlidir. Sabahınıza nasıl başlayacağınız günün geri kalanının gidişatını belirler,  günün geri kalanında nasıl hissettiğinizi, davrandığınızı ve düşündüğünüzü etkiler.

Sabah için sağlıklı alışkanlıklar oluşturduğunuzda, gününüzü başarıya hazırlarsınız. Farkında olsanız da olmasanız da, her zaman hem iyi hem de kötü alışkanlıklar içinde olursunuz ve bunlar günlük yaşamınızın ayrılmaz bir parçasıdır. Çoğu kötü alışkanlık, kolay oldukları veya en az direnç yoluna sahip olduğu için oluşur. Olumlu alışkanlıklar geliştirmek istiyorsanız, bilerek ve isteyerek çaba sarfetmeniz gerekebilir. Bu özellikle sabah alışkanlıkları için geçerlidir. Günün geri kalanında yüksek potansiyelde hissetmenizi ve olumlu düşünmenizi sağlamak için güne zinde başlamanın 7 yolunu sizler için hazırladık.

1- Kendinize Zaman Ayırın

Bir saat önce kalkmak, kendinize odaklanmanız ve olumlu planlar belirlemeniz için size zaman verir. Sabah rutininizi aceleye getirmek, gün boyunca kendinizi tedirgin hissetme olasılığınızın artması anlamına gelir. 

Kendinize karşı cömert olun ve bu ekstra zamandan zevk alın. Bu tutum, günün geri kalanında da zinde hissetmenizi sağlayacaktır.

2- Gününüzü Planlayın

Güne başlamadan önce bir planınız olmalıdır. Programınızı etkinliğinizi en üst düzeye çıkaracak şekilde düzenleyebilirsiniz. Örneğin, aklınıza gelen bir fikri, gün içindeki iş akışınızı, araştırmalarınızı, yemek saatlerinizi, dinlenme aralarınızı günün erken saatlerinde programlayabilirsiniz. 

 

3- Derin Nefes Alın, Yoga ve Meditasyon Yapın

Sabah olduğunda zihninizi ve vücudunuzu nazikçe uyandırmanın bir diğer harika yolu da derin nefes almak, yoga ya da meditasyon yapmaktır.

Uyanırken ilk önce bir eliniz karnınız üzerinde iken 8-10 defa derin nefes almak iyi bir harekettir. Bu hem fiziksel olarak enerji verici hem de zihinsel olarak sakinleştiricidir. Yoga yapmak ise kaslarınızda gevşemeyi sağlar ve sadece 15 dakikalık bir meditasyon günün geri kalanında yanınızda taşıyacağınız bir zindelik hissi yaratır.

4- Telefonunuzdan Uzak Durun

Uyandığınızda yaptığınız ilk şey, telefonunuzu mesaj, sosyal medya kanalları, haber siteleri için kontrol etmekse, kendinize bir kötülük yapıyorsunuz. Güne savunmacı bir durumda başlamanıza neden olacak, proaktif yerine doğrudan reaktif bir zihniyet geliştirmiş olacaksınız. Bunun yerine, gününüzün ilk saatinde olabildiğince teknolojiden bağımsız kalmayı deneyin, böylece farkındalık ve olumlu bir odak ile güne başlayabilirsiniz. 

 

5- Yazı Yazın, Notlar Alın

Sabahları bir not defteri tutmak, endişeyi ortadan kaldırmak ve ertesi gün için olumlu niyetler yaratmanın güzel bir yoludur. Sadece 10-15 dakika bilinç akışı için yazmak, kaygıyı atmanıza ve gününüzden en iyi şekilde yararlanmak için bir iyimserlik ve heyecan duygusu yaratmanıza yardımcı olur.

 

6- Kahvaltı Yapın

Büyük ihtimalle kahvaltının günün en önemli yemeği olduğunu duymuşsunuzdur. Sağlıklı bir kahvaltı (proteinler, kepekli tahıllar) yemek için zaman ayırdığınızda, gün boyunca daha fazla enerjiye, odaklanma ve konsantre olma konusunda daha güçlü bir yeteneğe sahip olacaksınız. Ayrıca unutmamak gerekir ki yeterince erken kalkmanızın bir nedeni: iyi bir kahvaltı için zamanınız olmasıdır.

 

7- Akşam Rutinini Önemseyin

Güne zinde başlamada bir önceki gecenin de etkisi büyüktür. Yatmadan önce iyi bir akşam rutininin olması, ertesi günün ne kadar iyi başladığı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Yeterince kaliteli bir uyku alamadığınızı düşünüyorsanız, uyku alışkanlıklarınızı iyileştirmek için Coronavirus Döneminde Uyku Düzeni konulu yazımızı okuyabilirsiniz. Güne huzurlu ve kaliteli bir uykudan sonra başladığınızda kendinizi dinç ve enerjik hissedeceksiniz.