Oturma odası genellikle misafirlerinize evinizle ilgili ilk izlenimi verir ve zamanınızın çoğunu eğlenceli geçireceğiniz yerdir. Bu nedenle, oturma odanızın renk düzenine ve tasarımına karar vermek, ev dekorasyonu yapmanın önemli bir parçasıdır. Tarzınız ne olursa olsun, çok az karmaşıklığı olan bir renk seçeneği var: Gri…

Bu yazıda gri oturma odası dekorasyonu yapmaya yönelik önerileri paylaşacağız.

Son dönemin modası, oturma odasında nötr renkleri kullanmak. Durum böyle olunca akla gelen ilk seçenek de elbette gri tonlarını kullanmak oluyor. Minimal ve sade tasarım yaklaşımlarını tercih edenler için, bu karmaşık olmayan renk düzeni, modern ve sakin bir oda tasarımı yapmanın güzel bir yoludur. Sizin için çarpıcı bir oturma odası dekorasyonu yapmanıza olanak sağlayacak dekorasyon önerilerini bir araya topladık:

Gri Oturma Odası Dekorasyonu Yapmak İsteyenler Buraya!

“Gri en dramatik renklerdir biridir.”

Unutmanız gereken bir önerme okudunuz. Her ne kadar bu önermenin nedeni sonbaharın kapalı günlerinde oluşan gri atmosfer olsa da ev dekorasyonu söz konusu olduğunda durum çok da böyle değil. Kuralcı, tutucu ve hareketsiz ortamların rengi olarak lanse edilen gri, ev dekorasyonunda son dönemin en popüler renklerinden biri. Granit grinin ağırlıklı olarak yeni nesil mobilyalarda da kendisini gösterdiğini fark etmiş olmalısınız. Bu özel renk üzerinde kısa süreli bir yorumlama yaptığımıza göre dekorasyona dair önerilerimize geçebiliriz:

Renk paletinizi oluşturun.

Gri Renk Paleti

Gri oturma odası dekorasyonu yapacaksanız, yapmanız gereken ilk şey kullanacağınız renklere dair renk paletini oluşturmanız olacak. Tek bir ton üzerinden gitmek fazlasıyla sıkıcıdır ve tasarımdaki detayların ortaya çıkmasını engeller. Bu nedenle önerimiz en az 3 renk seçiminde bulunmanız olacak. Son dönemin favori renklerinden biri olduğu için granit griyi ana renk olarak tercih edip, maviye yakın cool gri ve İspanyol grisini tercih edebilirsiniz.

Nötr gri bir renk paleti oluşturduğunuzda ve bu renkleri doğru kullandığınızda göz alıcı bir ortam oluşturmanız mümkün olabilir. Koltuk yastıklarına biraz renk katmak da iyi bir fikir olacaktır. Ahşap ayaklı gri koltuk takımı üzerinde mavi ya da bordo yastık kullanmak harika bir fikir olabilir. Bunun en güzel örneklerinden birini Chopin koltuk takımı üzerinde görebilirsiniz.

Chopin Koltuk Takımı

Minimal bir tasarım için siyah, beyaz ve gri.

Minimal bir oturma odası dekorasyonu yapmak istiyorsanız, kullanmanız gereken renklerden biri elbette gri. Peki ya onun yanında hangi renklere yer vermeli? Minimal denince akla gelen ilk şey İskandinav stili ev dekorasyonudur. Adı geçince bile beyazdan gözlerinizin kamaştığına eminiz. O beyazın yanına gri ve siyahı da dâhil edin. İşte minimal gri bir oturma odası dekorasyonu için ihtiyacınız olan renkler. Beyaz duvarlar, gri koltuk takımları, siyah metal detaylı sandalyeler… Temiz, ferah ve düzenli bir görünüm oturma odasında herkesin hayal ettiği şey değil mi?

Daha sakin hissetmek için.

Oturma odası elbette evin en sosyal yeri. Burada eğleniyor, dinleniyor, misafirlerinizi ağırlıyor, keyifli zaman geçirmeye çalışıyorsunuz. Günün stresinden arındığınız bu ortam, sakinleştirici bir stile sahip olduğunca çok daha keyif verebilir. Bunun için grinin yanına biraz ahşabın sıcaklığını eklemeniz gerekir. Doğal ahşap renginin ve detaylarının korunduğu, kremle detaylandırılmış olan yemek odası takımı ya da TV ünitesi kullanmak iyi bir seçim olabilir. Gri ve krem renginin uyumu da sandığınızdan daha çok beğeni toplayacaktır. Zemin döşemelerine yakın tonda bir yemek odası seçiminde bulunduğunuzda işiniz çok daha kolay olabilir. Bu konuda Bass yemek odası takımına göz atın. Mutlaka hoşunuza gidecektir.

Bass Yemek Odası

Eğer küçük bir oturma odasına sahipseniz, burada yemek odası takımı kullanmanız çok da mümkün olmaz. Bu durumda TV ünitesi ya da televizyon sehpası seçiminde zemin döşemesiyle uyumlu ahşap seçenekleri tercih etmeye çalışmalısınız.

Mor detaylarla eşleşebilir.

Sıcak ve samimi bir oturma odasına sahip olmak istiyorsanız, gri ile birlikte kullanabileceğiniz renklerden biri de mor olabilir. Gri tonları ile yarattığınız nötr ortama mor çiçeklerle renk katın. Mor menekşeler harika bir fikir olabilir. Aynı tonda mor kadife görünümlü bir halı aradığınız sıcaklık hissini ortaya çıkaracaktır. Üstelik morun zengin duruşu ortamın havasını değiştirirken daha gösterişli görünmesine de olanak sağlar. Bu ortama pirinç aksesuarlar da fevkalâde yakışacaktır.

Doğal görünen ahşap aksesuarları tercih edin.

Gri oturma odası dekorasyonu için metal detaylı aksesuarların kullanımı tartışmasız en iyi seçimlerden biri. Küçük aksesuarlar ve süs eşyalarında pirinç yüzeyli metal seçenekleri tercih edebilirsiniz. Ama iş sehpa gibi tamamlayıcı unsurlara geldiğinde bu kez doğal görünümlü ahşap modelleri tercih etmeniz gerekecek. Bu seçimlerle oturma odanızı daha etkileyici hale getireceğinize eminiz. Tabi ki burada iş büyük oranda sizin yaratıcılığınıza kalacak. Hangi parçaları nasıl, hangi renkte ve hangi stilde kullanacağınıza doğru karar vermelisiniz. Dekorasyonda dünya trendlerini takip ederek ilham almak için diğer blog yazılarımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

Gri temalı ev dekorasyonu sonrasında deneyimlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!