Genç odası dekore etmek zor, ama bir o kadar da keyiflidir. Eğer burada geçireceğiniz zamanları düşünür ve aktivitelerinize göre genç odası tasarımları yapmayı başarabilirseniz, kendinize ait bir dünya oluşturmayı da başarırsınız. Eğer genç odasından beklentiniz sadece uyumak için kullanacağınız bir odadan fazlasıysa, elinize bir kağıt ve kalem almanızı, bu odada gerçekleştireceğiniz aktivitelere göre beklentilerinizi not almanızı öneririz.

Odayı en çok ders çalışmak için kullanacaksanız, bu durumda konsantrasyonunuzu bozmayacak bir tasarım gerçekleştirmeli ve çalışma masanız için özel bir alan belirlemelisiniz. Eğer günlük spor aktivitelerinizi odada gerçekleştirmeyi planlıyorsanız, bu durumda kendinize özgürce hareket edebileceğiniz bir alan bırakacağınız tasarımlara yönelmeniz gerekir. Eğer odanızda rahat rahat enstrüman çalmak, kitap okumak, günün yorgunluğunu unutmak istiyorsanız, bu durumda da yapmanız gereken şey kendinize odada bir köşe ayırmak, bu köşeyi bir berjer ile daha konforlu hale getirmek gerekecektir. Önceliklerinizi belirlediyseniz, size ilham olabilecek genç odası tasarımları fikirlerine geçiş yapabiliriz:

İdeal Genç Odası Tasarımları için Uygulanabilecek Adımlar

Kendinize özgür alanlar bırakın.

İdeal genç odası tasarımları söz konusu olduğunda öncelik çok amaçlı kullanılabilecek bir ortam oluşturmaktır. Burası evde en çok zaman geçireceğiniz alan olacağı için, kendinize özgürce hareket edebileceğiniz alanlar bırakmalısınız. Yani odanın tamamını eşya ile doldurmak, kalabalık bir ortam yaratacağı gibi, nefes alamayacağınız bir alanın oluşması söz konusu olabilir. Ayrıca ne kadar şık genç odası modelleri tercih edilmiş olursa olsun, kalabalık bir ortam yaratıldığında onların şıklığı da gözden kaybolacaktır. Bu nedenle önceliğinizin odanın ölçüsüne göre mobilyalar seçmek olmasını öneririz. Eğer dar bir alana sahipseniz, daha çok fonksiyonel özelliklere sahip, az yer kaplayan, ama çok kullanım alanı sunan genç odası mobilyaları ideal seçenekler olacaktır.

Eşyalarınızı duvarlara doğru konumlandırarak orta kısımda boş bir alan yaratmaya özen göstermeniz, sonraki süreçlerde de işinizi kolaylaştırır. Şu an odanızda geniş bir alana ihtiyacınız olmayabilir, ama bu durumda ilerde bir ihtiyaç haline geldiğinde eşyalarınızdan vazgeçmek ya da yeni bir masrafa girmek zorunda kalmazsınız.

Zevklerinizi yansıtın.

Burası sizin dünyanız! Odada dinlenecek, uyuyacak, düşünecek, eğlenecek, kısacası yaşayacak olan sizsiniz. Bu nedenle temelde önemli olan şey, sizin zevklerinizi yansıtan ve size içerisinde zaman geçirmekten keyif verecek bir alan oluşturmaktır. Yerleri beğendiğiniz yer döşemesine göre tasarlatabilir, duvarları zevklerinizi yansıtacak şekilde dekore ettirebilir ve zevklerinize uygun bir genç odası takımı tercih edebilirsiniz. İlgi alanlarınıza göre aksesuarlara yer vermek, sizi yansıtan detaylarla odanın daha etkileyici hale gelmesini sağlamak elinizde! Stil Sahibi Gençler için 3 Farklı Genç Odası başlıklı yazımız da bu konuda ilginizi çekebilir.

Kullanışlı mobilyalara yer verin.

Hillary Genç Odası

Son dönemde genç odası konusunda oldukça farklı seçenekler görmeye başladık. Yeni nesil genç odası tasarımları kullanıcıların konforunu düşünürken, yerden tasarruf etmesine olanak sağlayacak detaylara da sahip olabiliyor. Şehir yaşamı içerisinde yaşadığımız evlerde en küçük odalar genellikle genç odası olarak tasarlandığı için, bu alanda konforlu bir alan yaratabilme adına fonksiyonel özellikleri bulunan seçenekleri tercih etmek gerekiyor. Kitaplık ve çalışma masasını bir araya getiren seçenekler ilginizi çekebilir. Kullanışlı tasarımlara sahip, az yer kaplayacak, ama çok eşyayı konumlandırmanıza olanak sağlayacak seçeneklerden biri de Hilary genç odasıdır. Konfor imzası taşıyan Hilary genç odası, beklentinize cevap verebilecek detayları ile en yakın Konfor mağazasında görülebilir.

Eşya kapasitenize uygun bir dolap tercih edin.

Genç odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de dolap seçimidir. Bu alanın konforlu ve rahat hareket edilebilir bir hale gelmesi için, eşyalarınızı içerisine yerleştirebileceğiniz dolaplara sahip olması gerekir. Bu nedenle dolap seçimi yaparken, eşya kapasitenize göre tercihlerde bulunmalısınız. Eğer çok fazla eşyaya sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, 3 kapaklı dolap seçiminde bulunmanız işinizi kolaylaştırır. Mutlaka tercih ettiğiniz genç odası takımı içerisinde şifonyer bulunmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede eşyalarınızı konumlandıracak daha geniş bir alan bulabilirsiniz.

Kullanışlı bir çalışma masası edinin.

Oldkey Genç Odası

Eğer genç odası tasarımları içerisinde kendinize bir çalışma alanı oluşturacaksanız, bu durumda çalışma masası seçiminde özenli olmanız gerekir. Çalışma konsantrasyonunuzun bozulmaması için    üretkenliğinizi artıracak şekilde tasarlanmış seçeneklere göz atabilirsiniz. Genç odası takımları içerisinden seçim yaparken de çalışma masası detayına dikkat etmenizi öneririz. Hem az yer kaplayacak hem de sizin için kullanışlı özelliklere sunacak olan bir çalışma masası, beklentilerinize cevap verecektir. Oldkey genç odası bu konuda ideal bir seçenek olabilir. Çalışma masası seçimi ve bu alanın dekoru konusunda Üretkenliği Artıracak Çalışma Odası Dekorasyonu başlıklı yazımızı okumanız da faydalı olacaktır. Önerilerimize dikkat ederek kendiniz için konforlu bir çalışma alanı oluşturma şansına sahip olabileceğinizi unutmayın.

Koyu renklerden uzaklaşın.

Genç odası zaten küçük metrekareli bir alan olduğu için burada koyu renkler ortamın karanlık görünmesine ve daha dar algısının oluşmasına neden olur. Bu nedenle genç odası tasarımları yapılırken mümkün olduğunca açık renkler tercih edilmelidir. Özellikle burada konsantrasyon sağlanması gereken aktiviteler yapılacaksa; krem, açık kahve ve açık mavi gibi renklerden faydalanabilirsiniz. Gri de yaratıcılığı tetikleyen renklerden biri olduğu için çok koyu tonlarını tercih etmemekle birlikte griye de genç odasında yer verebilirsiniz. Yatak başlığı seçimi ve tekstil ürünlerinde griyi kullanabilir, beyazla olan uyumundan da faydalanabilirsiniz.

Kendinize özgür alanlar bırakabileceğiniz ilham veren bir genç odası tasarımı gerçekleştirmek düşündüğünüz kadar zor ve zahmetli değil. Yapmanız gereken tek şey düşünerek ve planlayarak ilerlemek. Önerilerimizi dikkate alarak genç odası dekorasyonu yaptığınızda, hayalinizdeki stile yaklaşacağınıza eminiz. Bu konuda sizlerin de önerilerini bizlerle paylaşmasını bekliyoruz.