Genç odası, aslında sadece çocuğun uyumak ya da oyun oynamak için içerisinde zaman geçireceği bir oda değil, aynı zamanda hayata başlayacağı odadır. Yaşamın ilk başlangıcını bu odada yapacağı için, genç odası dekorasyonu hayatını düşünüldüğünde çok daha fazla etkileyebilir. Kullanılan renkler, tasarım, materyaller derken hepsi çocuğun hayal dünyası üzerinde etkili unsurlar haline gelir. Bu nedenle ebeveynlerin çocuk odası tasarımı yaparken özenli bir çalışma gerçekleştirmesi ve odada yaşamını olumlu etkileyecek detaylara yer vermesi gerekir. Peki;

Genç Odası Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Genç Odasında Hangi Renkler Kullanılabilir?

Gelin bu soruların cevaplarına birlikte bakalım:

Genç Odası Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Genç odası dekorasyonu söz konusu olduğunda ilk akla gelen unsur elbette yataktır. Çocuğun rahat edebileceği, aynı zamanda da güvenliğinin sağlanabileceği bir yatak tercihinde bulunmak gerekir. Genç odası için yatak seçiminde bulunurken mutlaka yumuşak, konforlu, kaliteli sünger dokusuna sahip olan bir yatak tercih edilmelidir. Ayrıca yatağın baza ile uygun ölçüde olmasına ve eğer çocuk küçükse yan korkuluklarının bulunmasına dikkat edilmelidir.
  • Genç odasında dolap seçeneklerine de ağırlıklı olarak yer vermek gerekir. Özellikle eşyaları ve oyuncakları çok sayıda olduğu için bunların konforlu bir şekilde yerleştirilebilmesi için geniş dolaplar tercih edilmelidir. Ancak bu dolaplar mutlaka ahşap olmalı ve sağlıksız boya kullanılmadığı kanıtlanmalıdır. Eğer özel tasarım olduğu için plastik malzeme de kullanılmak zorunda kalınmışsa, bu durumda kaliteli bir markadan yana seçim yapmak riskleri azaltacaktır.
Softland Genç Odası
  • Çocukların kendileri için hazırlanmış odada zaman geçirmeleri, kendilerini özgür hissetmelerine ve sorumluluk sahibi olmalarına etki eder. Bu nedenle odayı benimsemeleri ve önem vermeleri için ilgi alanlarına yönelik tasarımlar tercih edilmelidir. Yine yukarıda verdiğimiz Alonso genç odası örneği bu konuda da doğru tercih olacaktır. Erkek çocuklar için odayı ilgi çekici hale getirmenin en kolay yolu bu seçim olabilir. Kız çocuklar için çocuk odası dekorasyonu yaparken hayranlık duydukları çizgi film karakterlerinden yola çıkılabilir. Ayrıca kız çocukları için Softland genç odası da iyi bir seçenek olabilir.
  • Çok sayıda kutu genç odası için kurtarıcı olabilir. Özellikle oyun çağı çocukları için bu odanın kısa sürede derli toplu hale gelebilmesinde geniş kutu kullanımları işe yarar çözümler sağlayacaktır. Birçok ev mağazasında bu amaçla tasarlanmış olan kutular yer aldığı için, çok amaçlı kutu bulmanız kolay olacaktır. Bu kutuları kendisinin toparlamasını istediğinizde sorumluluk duygusunun gelişmesine katkıda da bulunabilirsiniz.
  • Dekorasyon yapmadan önce çocuğunuzun bu odayı ne kadar süre içerisinde kullanacağını da hesap etmeniz iyi bir fikir olabilir. 3-12 yaş aralığında bir kullanım planlıyorsanız bu durumda odada bulundurmanız gereken unsurlar farklılaşabilir. Önce korunaklı bir yatağa ihtiyaç duyarken, ilerleyen yaşlarda bu duruma gerek kalmayacaktır. Sonrasında yatağını değiştirecek şekilde de tasarlayabilirsiniz.
  • Oyun oynarken herhangi bir şekilde hasar görmemesi için odada tehlike oluşturacak unsurlara yer vermemeye de dikkat edilmelidir. Özellikle dolapların sivri kenarları bu konuda bir tehlikeye sebep olabilir. Köşeler için tasarlanan korumalıklardan satın alarak bu tehlikeyi rahatlıkla ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Genç odası dekorasyonu yaparken çalışma masası seçiminde bulunurken ise hem ortam dekorasyonuna uygun olmasına hem de yaş grubuna uygunluğuna dikkat edilmelidir. Konfor sağlamayan bir çalışma masası ders çalışmak istediğinin yok olmasına bile neden olabilir.
  • Odada zaman geçirirken kullanabilmesi adına küçük çocuk sandalyelerine ya da puflara yer verebilir, ayrıca çok fazla yerde oynuyorsa büyük ebatlı halılar kullanarak soğuk sebebiyle hasta olmasını önleyebilirsiniz. Yatağının üzerinde birden çok kırlente yer vermek de konforu için iyi bir fikir olabilir. Buna uygun kırlentler web sitemizde de yer alıyor. Ziyaret ederek seçenekleri inceleyebilirsiniz.

Genç Odasında Hangi Renkler Kullanılabilir?

Düldül Genç Odası

Genç odası dekorasyonu yaparken gündem haline gelen konulardan biri de renkler… Genel olarak toplumda oluşan algı kız çocuk için pembe, erkek çocuk için mavi renk ağırlıklı bir tasarım yapmak oluyor. Ancak bu artık sıkıcı bir hal almaya başladı diyebiliriz. Bu sıradanlığın dışına çıkmaya hazırsanız, sarı ve gri için kapılarınızı aralamanız gerekiyor. Son dönemde modern çocuk odası dekorasyonu yaparken tercih edilen renklerin başında sarı ve griyi bir arada kullanmak geliyor. Bebek odasında hala açık renkler hâkimken, genç odası tasarımında canlı, ilgi çekici ve hayal gücüne etki edebilecek renklere ağırlık verildiği görüyoruz.

Genç odasının duvarlarına iki renge bölmek iyi bir fikir olacaktır. Yan yana gelen iki duvarı aynı renge boyayarak işe başlayabilirsiniz. İki duvar mavi, iki duvar yeşil ya da bu şekilde canlı diğer renkleri tercih ederek farklı bir stil yaratabilirsiniz. Beyaz dolaplar, sarı duvar rafları, kırmızı tekstil ürünleri… Hepsi bir araya geldiğinde oldukça eğlenceli bir görünüm yakalayacaktır. Böylece bu oda çocuğunuz için harika bir alan haline dönüşebilir.

Ev tekstili ürünlerinde ise üzerinde geometrik desenlerin yer aldığı, farklı renkleri bir araya getiren seçenekler iyi bir fikir olabilir. Yine ilgi alanlarına uygun seçimler yapılması çocukların hoşuna gidecektir.