Evde hayvan beslemenin avantajları ve dezavantajları konusunu tartışmak için artık çok geç! Çünkü siz o sevimli bakan gözlere daha fazla dayanamadınız ve çoktan bir hayvan sahibi oldunuz bile… Evinizde beslediğiniz, sadık ve neşeli arkadaşlarınız artık sizinle. Dolayısıyla ev dekorasyonunuzda ufak değişiklikler yapmanın zamanı geldi. Peki, elimizde evcil hayvan sahiplerine özel faydalı dekorasyon önerileri olduğunu söylesek? 

Merak ettiyseniz vakit kaybetmeden yazımıza doğru geçelim…

Mobilyaların Kumaş Seçimleriyle Başlayalım

Evde evcil hayvan besliyorsanız nasıl kumaşlar seçmelisiniz? Bu soruyu farklı açılardan ele almak mümkün:

1. Öncelikle tüy sorununu ele alalım ve tüy toplamayan kumaşları tercih etmeniz gerektiğini size hatırlatalım. Özellikle koltuklarınızı bu tarz kumaşlara uygun seçmekte fayda var. Tüylerin kolaylıkla yapışmayacağı ve tüy tutmayan kumaşlar ile rahat edebilirsiniz.

2. İkinci nokta ise kolay tırmalanmayan, tırnakların geçmediği kumaşları tercih etmek. Özellikle kediler doğaları gereği tırmalama ihtiyacı duyarlar. Küçük dostlarınızın bu kas açma-germe ve tırnak törpüleme işlemleri esnasında mobilyalarınızın kumaşları zarar görebilmektedir. Bu konuda özellikle baza ve koltuk kenarlarını tırmalamaya bayılan kedi dostlarımıza önlem olarak, tırnak geçmeyen ve tırmala hissiyatını vermeyen kumaşları tercih edebiliriz. Tabii ki onların içgüdüsel bu davranışlarını da tamamen kısıtlamamak için evinizin farklı bölgelerinde tırmalama tahtaları bulundurmanızı öneririz.

3 Rahatlıkla temizleyebileceğiniz kumaşları tercih etmeniz de bir diğer önemli nokta. Evinizi bir hayvanla paylaşacaksanız eğer eviniz tahmininizden daha çabuk kirlenecek ve ufak sakarlıklar daha sık yaşanacaktır. Lekenin kolayca temizlendiği bir kumaş seçmek ise bu tip sorunları daha rahat ortadan kaldırmanıza olanak sağlayacaktır.

Her türlü önlemi almanıza rağmen yine de böyle ufak bir sorunla karşılaşırsanız Lekelere Göre Koltuk Temizleme Püf Noktaları yazımıza göz atabilirsiniz. 🙂

Mobilyaların Renk Seçimi İle Devam Edelim

Açık renk kumaşlar mı yoksa koyu renk kumaşlar mı evcil hayvan sahipleri için daha uygun? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bu soruyu da yine farklı açılardan ele alabiliriz.

Açık renk kumaşlar tüyleri daha az gösterirler ancak lekeyi de aynı oranda belirginleştirirler. Açık renk kumaş kullanmayı tercih edeceksiniz eğer, mutlaka lekenin kolay çıkabildiği tarz kumaşları seçmeye özen gösterin.

Koyu renk kumaş ise lekeleri saklayacaktır ancak tüylerin belirgin bir şekilde gözükmesine sebep olacaktır. Bu nedenle koyu renk kumaş tercih edecekseniz, tüy tutmayan, tüyün üzerinden kolaylıkla süpürülebildiği kumaşları seçmelisiniz.

Dekorasyonunuzun uygunluğuna bağlı olarak belirli oranlarda desenli kumaşlar da tercih edebilirsiniz. Desenli kumaşlar hem lekeyi, hem de tüyleri daha iyi saklar. Mesela çiçekli kumaş desenleri lekeyi ve tüyü kamufle eder. Böylece her iki sorunla da başa çıkılmış olur.

Ve Son Olarak Evcil Hayvanımıza Evde Özel Bir Alan Ayıralım

Evde yaşayan herkesin nasıl kendine ait bir alanı varsa, evcil hayvanınızın da kendine ait bir alanı olmalı. Mesela, misafir odasını evcil hayvanınız için ayırabilirsiniz ya da imkanınız varsa tamamen ona özel bir oda yapabilirsiniz. Evcil hayvan malzemeleri satan dükkanlarda evcil hayvan yataklarından, oyuncaklarına kadar her malzemeyi bulabilirsiniz ya da dilerseniz bu süreci kendi yaratıcılığınıza bırakarak tamamen siz tasarlayıp, üretebilirsiniz.

Eğer böyle bir imkan yoksa bile evinizde mutlaka ona özel bir köşe olmalı. Bu köşeye evcil hayvanınızın yatağını, su ve mama kaplarını, tuvaletini koyabilirsiniz. Böylece kendisini eve ait hissedecek, özel bir alanı olduğunun bilincine varacaktır.

Evinize çok yakışacak dekorasyon önerileri ve trendlerini kaçırmamak için Konfor Blog’u takip etmeye devam edin.