Huzurun ve dinginliğin rengi mavi… İster gök mavisi olsun ister koyu mavi, kullanıldığı ortamlara sakinlik kazandırdığı bilinen bir gerçek. Bu nedenle renk seçimi yaparken asla modası geçmeyen mavi tonlarını da değerlendirmenizi öneririz. Farklı renk tonları ile salon için de oturma odası için de kullanılabilir. Çalışma odasında da konsantrasyonu artıracağı için tercih edilmesi önerilen mavi, doğru tonu tercih edildiğinde yaşam alanlarınızın her noktası için uyum sağlayacaktır. Peki, gelelim asıl konumuza:

Neden Mavi?

1. Diğer renklerle eşleştirmesi kolaydır.

Tüm renkler içerisinde en uyumlu renklerden biri mavidir. Çok fazla tona sahiptir ve renk uyumu konusunda acemi olsanız bile kolaylıkla doğru tonları bir araya getirmeyi başarabilirsiniz. Ayrıca mavinin açık ve koyu tonları da birlikte uyumlu bir şekilde kolaylıkla kullanılabilir.

2. Tüm dünyada sevilen bir renktir.

Hayatınızda mavi rengi sevmediğini söyleyen biriyle hiç karşılaştınız mı? Çok nadir. Mavi, belki de dünyada herkes tarafından sevilen tek renk. Yüzyıllardır dünyanın dört bir yanında sanat eserlerinde, mutfak eşyalarında ve tamamlayıcı ürünlerde kullanılan mavi, asla modası geçmeyen renklerden biri. Dünyanın neresine giderseniz gidin, eviniz için mavi bir obje alarak dönebilirsiniz.

Ferris Koltuk Takımı

Aklınızda bulunsun: Mavinin en güzel tonlarının bir araya getirildiği Ferris koltuk takımı renk seçimi konusunda işinizi büyük ölçüde kolaylaştırabilir. Sadece renkleri ile değil, modern tasarımı ile de yaşam alanlarınıza şıklık kazandıracağına eminiz!

3. Beyaza çok yakışır.

Mavi ve beyaz zamansız ikililerden biri. Özellikle yatak odasında ferah bir görünüm yaratmak isteyenlerin tercihi olan bu renk kombinasyonu, kendinizi sakin ve stresten uzak hissetmenize olanak sağlayacak. Beyaz mobilyalar, mavi bir yatak başlığı, mavi fon perdeler ve diğerleri… Mavinin seçkin tonlarından birinin kullanıldığı Carpinus yatak odası beyaz tekstil ürünleriyle birlikte oldukça şık ve güzel bir görünüm kazanacaktır. Görmenizde fayda var.

Carpinus Yatak Odası

4. Odaya zenginlik katar.

Mavi her zaman özel renklerden biridir ve ortamın havasını değiştirmek istediğinizde yardımınıza koşabilir. Her ne kadar zengin renkler söz konusu olduğunda akla ilk gelen mor olsa da mavinin bu konudaki kimliği de herkes tarafından fark edilmeye başladı. Özellikle süet ve kadife gibi kumaşlarda mavi oldukça asil ve zengin bir duruş yaratıyor. Tıpkı Carpinus yatak odasında olduğu gibi…

5. Temiz hissettirir.

Maviye yaşam alanlarınızda daha fazla yer vermeniz için harika bir sebep daha! Mavi de tıpkı beyaz gibi ferahlığın ve temizliğin rengidir. Mavi ev tekstili ürünleri, mavi koltuk döşemeleri ya da duvar kağıtları bulunulan ortamın çok daha temiz algılanmasına olanak sağlıyor.

6. Aqua tonları canlılık kazandırır.

Mavinin aqua tonları özellikle çocuk odası dekorasyonu için ideal renk seçimi. Odanın daha canlı ve dinamik görünmesini sağlarken, çocuğunuzun burada zaman geçirmekten de keyif almasına fırsat verecektir. Ayrıca genel olarak evlerde en küçük odalar çocuk odası olduğu için biraz karanlık ve basık kalabilir. Akuamarin mavi tonları sayesinde bu karanlık alana parlaklık enjekte etmeyi başaracaktır. Bu tonları mutfağınızda görmek de hoşunuza gidebilir.

7. Ahşapla kusursuz uyum sağlar.

Ahşap zeminlerin olduğu bir ortamda açık mavi eşyalar kullanmaya özen gösterin. Ortamın bir anda sahili andırmaya başladığını göreceksiniz. Kendinizi bir yaz evinde hissetmenize olanak sağlayacak olan bu renk seçimi, özellikle bahara özel dekore etmek istediğiniz alanlar için çok doğru bir seçim olacaktır. Salonunuzda Buxton mavisi ve açık ahşap renginin uyumunu gözlerinizin önüne getirin. La Vera TV ünitesi beyazın asaletini yansıttığı tasarımı ile bu ortama çok yakışacaktır.

La Vera TV Ünitesi

Mobilyada renk seçimi beyazdan yana olanlara hitap eden La Vera TV ünitesi hakkında bilmeniz gerekenler:

  • Kaliteli malzeme ve birinci sınıf işçilikle üretilen La Vera TV ünitesi kanserojen madde içermez.
  • Dayanıklı yapıdadır ve uzun süre yeni görünümünü korur.
  • Tasarımındaki oval kenarları sayesinde yaşanabilecek kazaların da önüne geçer.
  • Genel tasarımından kulplarına kadar zarif bir görünüme sahiptir.
  • Kurulumu kolaydır ve art arda demonte uygulaması yapılsa bile bu durum hasarın meydana gelmesine neden olmaz.

8. Küçük odalara bile kişilik kazandırır.

Kompakt odalar genel olarak bir depo gibi kalabalık ve biçimsiz görünür. Dar alanda çok fazla eşyaya yer verilen bu alanların karakter kazanması için bazı dokunuşlar yapılması gerekir ki, bunlardan biri de doğru renk seçimi olur. Bu alanları hareketlendirmek için de yine doğru renk mavidir. Gökyüzü mavisi kompakt odaların kendisine has bir stile ve eğlenceli görünüme sahip olmasını sağlayabilir. Duvarlarınızı baştan başa maviye boyamayı tercih edebilir ya da mavi tamamlayıcı ürünleri bu odada kullanabilirsiniz.

9. Güne keyifli başlamanızı sağlar.

Yatak odasında kullanılması gereken renkler listesi yapacak olsak, ilk sırada şüphesiz ki mavi yer alırdı. Tabi ki stressiz bir hayata sahipseniz renk seçiminde özgürsünüz. Ancak stresli bir günü geride bırakıp yeni güne iyi başlamak ve keyifle uyanmak isteyenler için ideal seçenek mavidir. Açık maviye boyanmış duvarlar, mavi bir puf, beyaz ve mavi çizgili perdeler, beyaz yatak başlığı, mavi bir yatak örtüsü… Hem klasik hem huzurlu bir ortam. Birkaç mavi ortancaya başucunuzda komodin üzerinde yer verdiğinizde mis kokusu odanın içerisine dağılacaktır. Artık yeni güne mutlu başlamak için harika bir sebebiniz var!

10. İlham verir.

Yaşam alanlarınızda renk seçimi olarak mavi ve tonlarını tercih etmeniz şıklıktan öte etkiler de sunar, mesela ilham vermek gibi… Bir işe yoğunlaşmak istediğinizde konsantrasyonunuzu kolaylaştıran mavi, farklı düşünebilmenize olanak sağladığı için yaratıcılığınızı artırır. Dolayısıyla çalışma alanlarınız için de doğru bir seçimdir.

Dekorasyon Önerileri kategorimizde yer alan içeriklere göz atarak yaşam alanlarınızı daha doğru ve modern dekore edebilme şansına sahip olabilirsiniz.