Artık hemen hemen hepimiz ağır sonbahar travmasını atlattık, sonbaharın geldiğini hatta geçtiğini ve sırayı kışa bıraktığını kabullenmiş olmalıyız. Hala boş zamanlarında, içindeki dışarı çıkma aşkıyla baş etmeye çalışanlarınız varsa, özellikle onları kendi iradeleri ile evde kalmaya ikna etmenin bir yolunu biliyoruz. Öncellikle zaten eviniz konforlu ise siz evinizde kalmaya istekli olacaksınızdır ama yine de biz sizlere soğuk havalarda evinize kapanmışken eğlenmenizi sağlayacak bir fikir verebiliriz.

Ev dekorasyonu ve sonbahar dendiğinde koltukların kenarına usulca atılmış ve odayı sıcacık, rahat gösteren battaniyeler vardır. Öylesine atılmış gibi durur ancak biz koltuğumuzun kenarına öylesine bir battaniye atsak o orada dağınıklıkmış gibi durur, gözümüze batar. Hepimizin evinde vardır “yüklük” mutlaka, her türlü yorgan, battaniye, yastığın inci gibi istiflendiği, arada bir havalandırıldığı bir dolap. Yorganlar ağırlıklarına göre, battaniyeler kullanım sıklıklarına göre dizilir. Misafire çıkarılanla kışlık kullanılan asla birbirine karıştırılmaz. Alışkanlık işte, illa o kışlık materyal işi bitince o dolaba kaldırılacak. Anneden, anneanneden böyle gördük, salonun ortasında ne işi varmış battaniyenin, eve misafir gelse “Uyuyor muydunuz? Rahatsızlık mı verdik?” diye düşünmez mi? Battaniyeyi, yorganı dekorasyon öğesi olarak görmek pek bize uygun olmasa da başkası yapınca pek hoş görünüyor gözümüze. Aslında başkasında güzel olanın bizde güzel olmamasının sebebini çok uzakta aramaya gerek yok; milli battaniye desenlerimiz! Kısacası şu ki; elin oğlu gündelik kullanım için battaniye yapıyor bizde battaniye iki çeşit: Bebek battaniyesi ve bol otantik desenli büyük boy uyku battaniyesi. Sen şimdi ortasında kocaman kırmızı gülü ile seni seviyorum yazan battaniyeyi en mükemmel koltuğa da atsan olmaz o iş, dağınık durur tabi. Battaniyeye bir lafımız sözümüz yok, bizlerde az ısınmadık o battaniyelerle sobalı odalarda ama hani diyoruz acaba salonumuzda da kullanabileceğimiz bir battaniye mi yapsak hazır kış gecelerinde evlere kapanmışken.

Çoğumuz örgü biliyoruz kaldı ki bilmesek de çok problem değil düz haroşa yeter işte bizlere. Evde kalan ipleri birleştir, otururken ya da kanepede uzanmışken bacaklarına  örtecek kadar ör yeter.

1

Yada al odana en uyan renkten birkaç çil yumak yeter. Zaten ne varsa sadelikte var.

4

Ha siz bol alengirli örgü modelleri biliyorsanız ne hoş, daha da güzel modeller çıkarabilirsiniz kendinize.

7

İlla örgü bilmeye de gerek yok hatta, alın bir polar kenarlarına tığ geçin yeter. Ya da parça parça polarlara sahipseniz dikişsiz düğümleyerek birleştirin size özel bir battaniyeniz olsun.


Untitled-2

Sade bir kumaşın altına tüylü bir kumaş ekleyerek çift taraflı ve sıcacık bir battaniye de elde edebilirsiniz.

12

En sevdiğiniz t-şörtleriniz el bezi yapmak yerine birleştirerek mükemmel ve eğlenceli bir battaniye de yapabilirsiniz.

14

Battanıye  keyifinin en Konforlu hali tabiiki Esper Koltuk takımında çıkar.

esperyatak2015